#IBMbiznesjutra

IBM przyczynia się do cyfrowej transformacji w PKP Energetyka

Share this post:

IBM przyczynia się do cyfrowej transformacji w PKP Energetyka

Każda firma, której majątek jest zróżnicowany i rozproszony potrzebuje efektywnych narzędzi informatycznych. W dzisiejszych czasach cyfrowa transformacja działalności przedsiębiorstw tworzy wartość dodaną i usprawnia ich efektywność. Aby sprostać tym celom PKP Energetyka S.A., ogólnokrajowy dostawca energii elektrycznej, między innymi, dla Polskich Kolei Państwowych S.A., posiadająca również kilkadziesiąt tysięcy odbiorców dystrybucyjnych, wybrała system IBM Maximo do zarządzania majątkiem sieciowym przedsiębiorstwa.

PKP Energetyka zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej dla swojego największego trakcyjnego klienta – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zarządcy infrastruktury kolejowej w Polsce. Ze względu na dużą skalę działalności oraz globalny postęp technologiczny, PKP Energetyka S.A. musiała unowocześnić swoje systemy informatyczne. Największym wyzwaniem była modernizacja rozwiązań odpowiedzialnych za obszar zarządzania majątkiem sieciowym, które dotychczas były obsługiwane głównie za pomocą systemu GIS, oraz poprzez proste aplikacje własne i systemy zarządzające od różnych dostawców. Ich zmiana na rzecz systemu IBM jest sporym krokiem ku lepszemu zarządzaniu majątkiem sieciowym spółki.

Majątek PKP Energetyka S.A. jest rozproszony po całej Polsce i w tym obszarze najlepiej widać korzyści IBM Maximo. System Zarządzania Majątkiem Sieciowym będzie wspierał utrzymanie oraz planowanie i zarządzanie remontami całej posiadanej infrastruktury, w szczególności: sieci dystrybucyjnej, trakcyjnej oraz nieruchomości.

System będzie wykorzystywany również w:

dystrybucji – świadczeniu usług dystrybucyjnych energii elektrycznej, w tym m. in., zarządzaniu siecią dystrybucyjną, przyłączaniu odbiorców energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej,
serwisie – świadczeniu usług utrzymania sieci elektroenergetycznej oraz realizacji umów przyłączeniowych,
usługach – świadczeniu usług elektroenergetycznych i budowlanych.

Po zakończeniu wdrożenia, z systemu ZMS na co dzień będą korzystać pracownicy oddziału dystrybucji energii elektrycznej, obszaru serwisowego oraz oddziału świadczenia usług elektroenergetycznych. Łącznie IBM Maximo będzie wspierać pracę ponad 800 osób, dla których nowy system oznacza oszczędność czasu przy realizacji zleceń dla klientów oraz większą efektywność pracy dzięki działaniu w ramach jednej, zintegrowanej aplikacji. System ZMS otwiera również drogę ku cyfryzacji i kategoryzacji dokumentacji technicznej majątku, a także zoptymalizowania ujednolicenia procesów zarządzania infrastrukturą energetyczną, co z kolei doprowadzi do zwiększenia efektywności kosztowej.

PKP Energetyka S.A., zamierza wdrożyć nowoczesne rozwiązania kognitywne, w tym oparte o Internet Rzeczy, dzięki czemu będzie mogła świadczyć usługi jeszcze wyższej jakości, zwiększając niezawodność dostaw energii elektrycznej.

Za wdrożenie rozwiązania odpowiada firma Vetasi Sp. z o.o., Partner Handlowy, IBM.

O PKP Energetyka S.A.:

PKP Energetyka Spółka Akcyjna działająca od 2001 r., zajmuje się sprzedażą i dostarczaniem energii elektrycznej klientom biznesowym i indywidualnym. Jej kluczowym klientem jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zarządca infrastruktury kolejowej w Polsce. Długość sieci elektroenergetycznych należących do spółki liczy ponad 20 tysięcy kilometrów. Aktualnie spółka realizuje szeroko zakrojony plan inwestycyjny, mający na celu cyfryzację i zwiększenie efektywności działań, na który zamierza wydać w latach 2017-2025 ponad 3 mld zł.

Business Development Manager - Watson IoT, IBM Polska

More #IBMbiznesjutra stories
By Przemysław Galiński on 18/03/2019

5 prognoz dla chmur na 2019 r.

Rok 2018 był kolejnym rokiem dużych zmian w technologiach rozwiązań chmurowy. Nastąpiła wtedy fala fuzji i przejęć oraz zmian w technologii, które nieustannie wyznaczają nowe standardy lub modyfikują te istniejące. Zakres i znaczenie tych zmian zmusiły firmy do ponownego przemyślenia optymalnej definicji chmury w obliczu własnych celów biznesowych i strategii dotyczącej infrastruktury. Zresztą jest, i […]

Continue reading

By Piotr Benke on 13/12/2018

Badanie IBM: połowa Polaków ufa sztucznej inteligencji

Badanie IBM dotyczące sztucznej inteligencji Choć obecnie w Polsce bezpośrednie doświadczenia ze sztuczną inteligencją ma zaledwie 23 proc. osób, to ponad 80 proc. z nas oczekuje szerszego zastosowania tej innowacji już w ciągu najbliższych 3 lat – wynika z badania opinii i postaw społecznych wobec sztucznej inteligencji przeprowadzonego na zlecenie IBM. O sztucznej inteligencji słyszeli […]

Continue reading

By Jolanta Jaworska on 26/11/2018

Dni Weterana w IBM

Dzień Weterana  w biurze IBM Polska w Warszawie IBM docenia zaangażowanie polskich żołnierzy i pracowników wojska w misje poza granicami naszego kraju. Po zakończeniu służby żołnierzom należy się szacunek i uznanie. W odpowiedzi na ten obowiązek, dnia 19 listopada 2018, w Warszawie IBM uruchomił kurs szkoleniowy w zakresie cyberbezpieczeństwa dla żołnierzy weteranów w Polsce, we […]

Continue reading