Inter Cars rozwija biznes z IBM Power10

Share this post:

Bezpieczeństwo danych i szybka dostępność systemu w przypadku awarii lub ataku

Inter Cars, największy dystrybutor części zamiennych do samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej, wybrał IBM Power10 do modernizacji swojego systemu IT i osiągnięcia dodatkowych korzyści biznesowych. Technologia IBM gwarantuje firmie co najmniej 5-letnią perspektywę rozwoju centralnego systemu ERP, nawet w scenariuszu podwojenia obciążenia.

Wybór przez Inter Cars rozwiązania z portfolio IBM był adekwatny do skali prowadzonego biznesu i potrzeb firmy. W 2023 roku przychody ze sprzedaży towarów Inter Cars S.A. w Polsce wyniosły 7,27 mld złotych, co oznacza wzrost o 13,9% r/r. Gdyby odnieść tę wartość do 24-godzinnej niedostępności systemu IT i utraty przychodów ze sprzedaży, potencjalne straty wyniosłyby blisko 20 mln złotych. Dlatego jednym z głównych oczekiwań Inter Cars wobec modernizacji infrastruktury IT było utrzymanie ciągłości biznesowej oraz zapewnienie wystarczającej mocy obliczeniowej niezbędnej do realizacji celów biznesowych.

Wdrożenie poprzedziła szczegółowa analiza środowiska IT pod kątem utylizacji systemu, problemów, aplikacji i charakterystyki przetwarzania oraz zdefiniowanie oczekiwań wobec przyrostu danych. Projektowanie systemu uwzględniało również możliwość szybkiego tworzenia środowisk testowo-deweloperskich. Na tej podstawie Inter Cars wybrał serwer IBM Power E1080 z macierzami All Flash IBM. To jeden z najpotężniejszych i skalowalnych serwerów w ofercie IBM Power, oferujący większą elastyczność, przejrzyste szyfrowanie, wyższą dostępność, duże możliwości skalowania i szybsze analizy dzięki gotowej do użycia AI.

IBM Power zaprojektowano z myślą o obciążeniach o znaczeniu krytycznym, wymagających dużej ilości danych i wymagających najwyższej dostępności, niezawodności, bezpieczeństwa i wydajności. Ponadto Inter Cars korzysta z systemu Unix AIX v 7.3, rozwiązania IBM FlashCopy do tworzenia bezpiecznych i skalowalnych środowisk testowo-deweloperskich oraz IBM Remote Copy do replikacji danych pomiędzy centrami danych. Obecnie firma posiada około 20 takich środowisk i w razie potrzeby w mniej niż godzinę może uruchomiać nowe, kompleksowe środowisko.

Wybór platformy IBM Power10 pomógł firmie Inter Cars skonsolidować infrastrukturę i odejść od środowiska rozproszonego, opartego o dwa serwery dla głównych operacji biznesowych oraz dodatkowe kilka serwerów dla środowisk testowo-deweloperskich w celu optymalizacji wykorzystania licencji baz danych z dostępnością architektury wynoszącą 99,9999%.

„Jesteśmy pod wrażeniem osiągniętych korzyści. Po modernizacji środowiska IT, wykonując te same operacje biznesowe utylizacja jest mniejsza o 50% dla tych samych przypisanych zasobów fizycznych. Taka sytuacja stwarza nam doskonałe warunki do dalszego rozwoju biznesu. Konsolidacja pozwoliła obniżyć koszty utrzymania infrastruktury i nie wymagała zakupu dodatkowych licencji oprogramowania baz danych” – podkreśla Artur Szczepański, Chief Technology Officer w Inter Cars.

Dzięki wprowadzonym zmianom, czas odpowiedzi systemu – krytyczny dla pełnej automatyzacji i śledzenia stanów magazynowych w czasie rzeczywistym – uległ skróceniu o 10%. Zmiany w środowisku IT to również korzyści dla klienta końcowego Inter Cars. Wysoka dostępność systemu Inter Cars i szybkie przywrócenie w przypadku awarii zostaną docenione na przykład w sytuacji, gdy warsztat samochodowy działa pod presją czasu i oczekuje, że proces zamówienia i dostawy części odbędą się bez opóźnień.

„Wysoka dostępność infrastruktury IT odgrywa kluczową rolę w rozwoju firmy i zabezpieczeniu jej przychodów. Praktyka biznesowa pokazuje, że przedsiębiorstwa polegają na platformie IBM Power10, aby utrzymać ciągłość operacji biznesowych oraz poprawić bezpieczeństwo, szybkość i efektywność działania. Te same priorytety przyświecały Inter Cars i cieszę się, że firma powierzyła rozwój biznesu technologii IBM oraz naszym ekspertom” – mówi Radosław Mańkowski, IBM Infrastructure Expert Labs, architekt rozwiązania, IBM.

IBM wspiera projekty modernizacyjne firm przy wykorzystaniu IBM Power. Pomaga zwiększyć szybkość i innowacyjność dzięki środowiskom lokalnym i wielochmurowym, ograniczając ryzyko dla odporności biznesowej dzięki kontroli w chmurze i ochronie danych zoptymalizowanym pod kątem branż podlegających najbardziej rygorystycznym regulacjom. Potencjalne korzyści obejmują również redukcję kosztów dzięki energooszczędnym rozwiązaniom IT.

Inter Cars po raz pierwszy wybrał technologię IBM Power i IBM Flash System w 2012 roku. Kolejne lata służyły budowaniu relacji oraz udowodnieniu, że deklarowane na etapie sprzedaży korzyści mają pokrycie we wdrożeniu i w rzeczywistym działaniu nowego systemu od IBM.

Grupa Inter Cars od lat jest liderem w dystrybucji części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych na polskim rynku motoryzacyjnym. Ponadto Grupa harmonijnie rozwija się na wielu europejskich rynkach, dzięki czemu sytuowana jest na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej, na drugim w skali całego kontynentu, a także na szóstej pozycji w rankingach światowych pod względem sprzedaży. Inter Cars zajmuje również pierwsze miejsce w Europie w sprzedaży części do pojazdów użytkowych. W ofercie firmy znaleźć można m.in. części zamienne do pojazdów osobowych i użytkowych, akumulatory, opony, oleje, a także części do motocykli, maszyn rolniczych i przemysłowych, wyposażenia warsztatów, akcesoriów dla kierowców oraz produktów dla branży marine.

More stories
By ibmblogs on 23/04/2024

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołącza do inicjatywy IBM SkillsBuild

Mariusz Ochla, IBM PBU University&Research Strategic Cooperation Leader Rozwój kompetencji w zakresie nowych technologii jest obecnie nieodzownym elementem ścieżki edukacyjnej, który wpisuje się w oczekiwania pracodawców i światowe trendy. W IBM podchodzimy do tego procesu z dużym zaangażowaniem i chcemy współuczestniczyć w edukacji młodego pokolenia. Dlatego z wielką przyjemnością informujemy o nawiązaniu partnerstwa z Uniwersytetem […]

Continue reading

By ibmblogs on 29/02/2024

Inter Cars rozwija biznes z IBM Power10

Bezpieczeństwo danych i szybka dostępność systemu w przypadku awarii lub ataku Inter Cars, największy dystrybutor części zamiennych do samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej, wybrał IBM Power10 do modernizacji swojego systemu IT i osiągnięcia dodatkowych korzyści biznesowych. Technologia IBM gwarantuje firmie co najmniej 5-letnią perspektywę rozwoju centralnego systemu ERP, nawet w scenariuszu podwojenia obciążenia. Wybór przez Inter […]

Continue reading

By ibmblogs and on 01/09/2022

Darczyńca – nowa i innowacyjna aplikacja w chmurze wspiera działania pomocowe samorządów

Aplikacja działa w chmurze IBM Cloud i wspiera przekazywanie niezbędnych przedmiotów osobom potrzebującym Warszawa, 1 września 2022 r: Infonet Projekt zaprezentował aplikację chmurową Darczyńca. To jedyne w Polsce tego typu rozwiązanie dla samorządów i organizacji społecznych do skoordynowanego i transparentnego zarządzania przekazywaniem darów od mieszkańców. Aplikacja Darczyńca jest hostowana w chmurze IBM Cloud, która zapewnia […]

Continue reading