Chmura

5 prognoz dla chmur na 2019 r.

Share this post:

Rok 2018 był kolejnym rokiem dużych zmian w technologiach rozwiązań chmurowy. Nastąpiła wtedy fala fuzji i przejęć oraz zmian w technologii, które nieustannie wyznaczają nowe standardy lub modyfikują te istniejące. Zakres i znaczenie tych zmian zmusiły firmy do ponownego przemyślenia optymalnej definicji chmury w obliczu własnych celów biznesowych i strategii dotyczącej infrastruktury. Zresztą jest, i będzie, to proces powtarzający się nieustannie. Jedno jest pewne w dzisiejszych czasach – zmiana i transformacja. To również dotyczy takich nowości technologicznych jak właśnie chmura.

Patrząc w przyszłość, w roku 2019 firmy skupią się prawdopodobnie na przekształceniu strategii dotyczących chmur formatu infrastruktury jako usługi (IaaS) na rzecz bardziej złożonych i przetworzonych rozwiązań np. PaaS (Platform as a Services) czy rozwiązania typu Serverless. Ciekawe i warte eksploracji będzie pozyskiwania cennych danych z własnych procesów biznesowych, integracji danych w całym przedsiębiorstwie, połączenia ich ze zbiorami zewnętrznymi oraz zastosowania do nich nowych, innowacyjnych usług, takich jak sztuczna inteligencja, blockchain i narzędzia analityczne. Zwłaszcza AI będzie adresowane coraz częściej i wyraźniej przez biznes i co ciekawe nie tylko IT.

Firmy będą potrzebować i wykorzystywać środowiska hybrydowe i rozwiązania typu multicloud, obejmujące odpowiednie narzędzia i infrastrukturę (oczywiście w chmurze), które pomogą im skuteczniej realizować zaplanowane zadania i ich strategię. Zanim chmura publiczna (także ta dedykowana) stanie się już zupełnie powszechna, czeka nas jeszcze okres implementacji hybryd. A po hybrydach i popularyzacji chmury publicznej, czeka nas długi okres wdrażania wizji multicloud.

W IBM uważamy, że w miarę przechodzenia przedsiębiorstw do nowego rozdziału „przygody z chmurą”, coraz intensywniej będą rozwijać się następujące tendencje.

 

1. Hybrydowe architektury multicloud zastąpią podejście „jedna chmura dla wszystkich”.

Według badania przeprowadzonego przez Ovum, mimo że 20% procesów biznesowych przeniesiono już do chmury, 80% aplikacji najważniejszych dla misji firmy i danych wrażliwych wciąż obsługuje się w lokalnych centrach danych ze względu na wymagania wydajnościowe i obowiązujące regulacje. Rozpoczynając kolejny etap „podróży w chmurze”, wiele firm odejdzie zapewne od koncepcji „jednej chmury dla wszystkich”.

Chmura publiczna może stanowić najlepsze i uniwersale rozwiązanie dla przyspieszenia transformacji cyfrowej, ale mimo to w wielu firmach centra danych pozostają na miejscu. Można się z tym zgodzić lub nie, ale to pokazuje trend. Nie wszystkie zadania i procesy można bowiem realizować w chmurze publicznej. Przedsiębiorstwa będą pozyskiwać coraz większą wartość z integracji chmur publicznych i prywatnych, ponieważ nie bez powodu starają się optymalnie wykorzystać potencjał inwestycji w chmury, stosując hybrydowe podejście multicloud. Hybrydowe środowisko multicloud korzysta z połączenia architektury lokalnej chmury prywatnej i publiczne (także w wersji dedykowanej) z najlepszymi rozwiązaniami, pochodzącymi od różnych dostawców technologii chmury.

 

2. Firmy będą coraz intensywniej wykorzystywać technologię tzw. chmury otwartej.

Większość dużych przedsiębiorstw już dawno przyjęła koncepcję open source, która pomaga uniknąć niepotrzebnego uzależnienia od jednego producenta i umożliwia wybór oferty większej grupy dostawców (także po to by zminimalizować tzw. Vendor-lock). Naszym zdaniem technologia otwarta umożliwi interoperacyjność aplikacji, platform i danych. Uważamy, że projekty oparte na technologiach otwartych realizowane w społecznościach, którym zależy na otwartym zarządzaniu (i przez to bezpieczeństwie ich danych oraz przejrzystości ich wykorzystania) przyciągną najpotężniejsze ekosystemy i największe rynki. Ponad to, jak pokazują badania, o wiele łatwiej jest wejść w dane rozwiązanie czy technologię wiedząc, że w każdej chwili możemy z tego rozwiązania wyjść, nie ponosząc żadnych znaczących kosztów czy ryzyka. Ta wartość przyświeca działaniom IBM od wielu lat, nie tylko w obszarze czystych rozwiązań chmurowych, ale też wielu innych technologii czy systemów.

Przewidujemy, że w tym roku bardziej zaawansowane przedsiębiorstwa określą nowe możliwości dla kontenerów, wykorzystując technologię open source Kubernetes, która umożliwia tworzenie klastrów do obsługi mikrousług w wielu chmurach. „Otwarte” narzędzia staną się niezbędne do zarządzania, zabezpieczania i aktualizacji tych obszarów i elementów architektury.

 

3. Umiejętności pracowników i kultura przedsiębiorstwa sprzyjające chmurom będą kluczem do ich przyjęcia.

Ponieważ organizacje zastosują hybrydowe podejście multicloud, w firmach IT nastąpi przekształcenie kulturowe dotyczące sposobu działania. Firmy będą bowiem potrzebować zespołów mających nowe umiejętności, jak np. doświadczenie w dziedzinie narzędzi międzyplatformowych i automatyzacji, a także znajomość zarządzania API i najlepszych praktyk dotyczących integracji danych. Aby skutecznie zarządzać nowymi środowiskami hybrydowymi, coraz częściej będą pojawiać się nowe stanowiska, takie jak: architekt chmury, kierownik projektu w chmurze, broker usług w chmurze czy inżynier ds. automatyki w chmurze.

 

4. W miarę wzrostu popularności chmur programiści będą musieli przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.

Dawno minęły czasy działowych czy też „silosowych” procesów informatycznych, w których aplikację opracowywano, a dopiero potem wprowadzano do niej niezbędne zabezpieczenia. W miarę rozpoczynania nowego etapu „podróży w chmurę” przedsiębiorstwa będą korzystać z połączenia chmur publicznych, prywatnych oraz lokalnych czy też stacjonarnych technologii informatycznych. Często okazuje się, że wiele dużych przedsiębiorstw już dziś ma powyżej 3 dostawców usług w chmurze, co może powodować nowe ryzyko i ujawniać słabe punkty wynikające z braku spójnej strategii zarządzania, kontroli i wglądu w zagrożenia względem aplikacji i danych. Aby pomóc w rozwiązaniu tych problemów, programiści będą musieli wdrażać zabezpieczenia znacznie wcześniej w proces tworzenia aplikacji, a w przedsiębiorstwach zacznie ustalać się kultura DevSecOps. Uwzględnienie najlepszych praktyk bezpieczeństwa w każdym aspekcie projektowania i wdrażania aplikacji zapewni lepszą widoczność, kontrolę i ochronę aplikacji.

 

5. Nastąpi prawdziwa eksplozja edge computing.

Dalsze przekształcenia w branży informatycznej i telekomunikacyjnej spowodują, że w 2019 r. podstawowe znaczenie zyska edge computing, tworząc morze możliwości dla firm w zakresie wykorzystania nowych technologii i ogromnej mocy obliczeniowej. Wzrośnie skala, a zarazem wartość edge computing, czyli technologii, dzięki której firmy będą mogły coraz mocniej kształtować innowacje, rozwijać automatyzację i skracać czas reakcji w lokalizacjach o niskiej przepustowości (więcej informacji o tym czym jest edge computing tutaj).
Hybrydowe platformy oparte na chmurze będą coraz częściej i intensywniej wykorzystywać sieci edge.  Zapewni to firmom lepszą widoczność i możliwości analizy, ochrony i pozyskiwania cennych danych z czujników, kamer i innego wyposażenia przemysłowego, czyli to wszystko co stoi za popularnym Internet of Things. Zastosowanie otwartych, technologii będzie oznaczać, że lokalizacje edge będą stale zsynchronizowane z chmurą w celu zapewnienia spójnego doświadczenia użytkownika przez cały czas eksploatacji. Temu wszystkiemu pomagać będzie technologia 5G, o której coraz częściej się mówi i której komercyjnego pojawiania się spodziewają się wszyscy.

 

Ponieważ firmy błyskawicznie wkraczają w nowy rozdział dotyczący chmury, dla pracowników branży IT nadchodzi wyjątkowy czas. IBM od dawna inwestuje we własną czołową pozycję w nowych, wartościowych segmentach rynku: od hybrydowych środowisk multicloud aż po sztuczną inteligencję, bezpieczeństwo, technologie kwantowe i blockchain. Z dużym zainteresowaniem czekamy na nową wartość, którą przedsiębiorstwa wytworzą w 2019 r. dzięki chmurze i w chmurze.

IBM Cloud Platform Sales Leader Poland and Baltics

More Chmura stories
By Przemysław Galiński on 26/07/2019

Think Big

Think Big! Idea przyświecająca IBM przez lata była i jest najbardziej aktualną myślą odnoszącą się do technologii, rozwiązań i wsparcia, którego udzielamy naszym klientom na całym świecie! Czy idea Think Big pozostanie aktualna przez kolejne dekady? Będzie można się tego dowiedzieć na największej konferencji organizowanej przez IBM Polska, która odbędzie się 17 września w Centrum […]

Continue reading

By Przemysław Galiński on 19/06/2019

Dostawca chmury na miarę naszych potrzeb, czyli sztuka wyboru technologii

Wybór partnera życiowego do łatwych nie należy, na szczęście wybór partnera technologicznego jest już trochę prostszy. Jednak tylko trochę. Tym tekstem postaram się przybliżyć najważniejsze aspekty, które warto przeanalizować przed podjęciem decyzji o współpracy z dostawcą chmury. Czego należy unikać, a co jest pożądane w tym nowym wciąż dla biznesu obszarze technologii? Zapraszam do lektury. […]

Continue reading

By Ramona Dragomir on 10/06/2019

IBM Partner Ecosystem Summit

6 czerwca 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć naszych Partnerów Handlowych na IBM Partner Ecosystem Summit. Spotkanie otworzył Jarosław Szymczuk – Dyrektor Generalny IBM PAB, który przedstawił strategię IBM opartą na IBM Cloud i AI oraz Piotr Łaszczewski – Partner Ecosystem Leader IBM PAB, który podsumował zeszły rok i omówił bieżącą współpracę z Partnerami Handlowymi. Konferencja była okazją do […]

Continue reading