Blockchain

Masz pomysł na innowacyjny biznes? Przetestuj go w bezpłatnym środowisku Sandbox Blockchain 2.0.

Share this post:

Według raportu PwC „Time for Trust” na temat rynku blockchain, technologia ta staje się szczególnie cenna dla rozwoju firm na świecie. Aż 61 proc. przedsiębiorstw umieszcza inwestycje związane z transformacją cyfrową na szczycie swoich priorytetów. Potencjał ten dostrzega też koalicja partnerów, która z myślą o innowacyjnych firmach, startupach czy przedsiębiorstwach tworzących oprogramowanie, rozwija program pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej. KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacja Cyberium i Fintech Poland – zachęcają do bezpłatnego testowania pomysłów biznesowych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać się przez cały rok.

Sandbox Blockchain umożliwia obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie rozwijania nowych pomysłów biznesowych, opartych na działaniu Hyperledger Fabric (HLF). To technologia atrakcyjna dla rynku, w tym międzynarodowych korporacji, m.in. z uwagi na spełnianie rygorystycznych wymogów – np. w zakresie możliwości weryfikacji użytkowników. To z kolei pozwala na zaprojektowanie usług w standardzie akceptowalnym dla odbiorców o różnym charakterze, także reprezentujących silnie regulowane sektory gospodarki. Wprowadzenie nowych funkcjonalności oznacza pracę nie tylko w bezpiecznym, ale również spełniającym najnowsze standardy programistyczne, środowisku testowym. Sandbox gwarantuje bezpieczeństwo danych wrażliwych, udostępnia konsultacje z zakresu regulacji prawnych a także pozwala na przeprowadzanie testów weryfikujących jakość i wydajność opracowywanych rozwiązań.

Piaskownice technologiczne, takie jak Sandbox Blockchain, zapewniają dostęp do środowiska próbnego m.in. dla firm planujących tworzenie i udostępnianie swoich rozwiązań w technologii blockchain. Stwarzamy im niepowtarzalną okazję i warunki do przetestowania pomysłów, przez co – w łatwy i bezkosztowy sposób – mogą oszacować potencjał biznesowy projektów, które znajdują się jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej. Udostępniając naszą platformę, zapewniamy kompleksowe wsparcie w procesie komercjalizacji testowanych projektów. Chcemy ułatwić  naszym odbiorcom  wejście  na rynek, także w sektorach silnie regulowanych – mówi Michał Pierzgalski, ekspert z Obszaru Rozwoju Systemów i Sektor Publiczny w KIR.

Jakie nowości czekają na użytkowników platformy?

W 2022 r. do dyspozycji firm testujących oddano środowisko oparte na architekturze HLF (Hyperledger Fabric) zaktualizowanej do wersji 2.2. Podmioty biorące udział w obecnej edycji programu będą mogły samodzielnie dostosować platformę do własnych potrzeb, rozszerzając ją o kolejne elementy sieci, pochodzące z ich własnej infrastruktury IT lub z chmury. Co ważne, w celu zadbania o bezpieczeństwo przetwarzanych danych, dostęp do platformy jest możliwy wyłącznie przy użyciu materiału kryptograficznego, który służy ochronie informacji niejawnych.

W tym roku rozszerzono także listę dostępnych języków programowania, które można wykorzystać do zbudowania tzw. smart kontraktu, czyli protokołu przeznaczonego do zawierania cyfrowych umów oraz ich automatycznej weryfikacji. Użytkownicy mogą teraz pracować w Go, JavaScript i Java. Ponadto, ulepszono cały interfejs administracyjno-testowy Sandboxa, dzięki czemu deweloperom pracującym w środowisku testowym łatwiej będzie śledzić i naprawiać błędy. Inne nowości na platformie obejmują m.in. optymalizacje w zakresie zarządzania bazami danych, obrazami, cyklem życia chaincode’u, czy zapewnienie wydłużonego wsparcia od producenta dla oprogramowania w ramach licencji Long Term Support (LTS). 

Nowa wersja środowiska Sandbox oferuje jeszcze przyjaźniejsze środowisko deweloperskie, pomagające organizacjom w płynny sposób przechodzić od systemów scentralizowanych do świata decentralizacji, którego kręgosłupem jest blockchain. Sandbox obniża próg wejścia w technologię blockchain, a ulepszone funkcjonalności w obszarze smart kontraktów umożliwiają projektowanie złożonych procesów wymiany informacji, na których opiera się ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi), czy cyfrowych aktywów. Firma IBM od wielu lat wspiera przedsiębiorstwa w projektowaniu i budowaniu rozwiązań opartych o blockchain i stara się oferować rozwiązania na miarę rozwoju innowacji napędzanych tą technologią. Również nowa wersja Sandboxa jest odpowiedzią na potrzeby rynku, zidentyfikowane przez ekspertów IBM we współpracy z przedsiębiorstwami w Polsce i na świecie – dodaje dr Agata Slater, Blockchain Offering Manager, IBM.

Pierwsze testy na platformie

W ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap naboru do piaskownicy, do którego zgłosiły się startupy z Polski oraz m.in. z Hiszpanii, Finlandii czy Izraela. Firmy te opracowują rozwiązania z zakresu usług finansowych, bezpieczeństwa danych, rozliczeń na rynku energii, a także tokenizacji nieruchomości. Pionierami w testach na platformie Sandbox Blockchain są firmy: Anchor Software – specjalizująca się w technologii blockchain oraz Guarantizzy – dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, który dzięki wykorzystaniu kryptografii i algorytmów, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony danych klientów. Dostęp do platformy uzyskały także podmioty rozwijające m.in. usługi programistyczne: Espeo – software house oraz firmy Bazy i Systemy Bankowe i Forc.ee.

Kluczowa rola testów w rozwoju technologii blockchain

Technologia blockchain rewolucjonizuje sposób, w jaki firmy na całym świecie prowadzą swoją działalność. Wraz ze wzrostem możliwości wdrożenia i integracji własnej infrastruktury IT z blockchainem, testujący muszą stale rozwijać swoją wiedzę w zakresie ewaluacji przyjętych praktyk, obszarów i sektorów gospodarki, w których trafią na potencjalne wyzwania techniczne. Co ważne, technologia blockchain nie ogranicza się wyłącznie do usług i produktów finansowych, ale może mieć zastosowanie także w wielu innych branżach – energetyce, nieruchomościach czy usługach publicznych świadczonych przez administrację centralną i lokalną. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań informatycznych, testowanie oprogramowania blockchain jest bardzo unikalną i złożoną domeną wymagającą sprawdzonej, specjalistycznej wiedzy i ekspertyzy. Tę – w ramach uruchomionej platformy Sandbox Blockchain 2.0. – zapewniają jej pomysłodawcy.

Jednym z krytycznych czynników sukcesu, w projektach opartych na współpracy między innowacyjnymi spółkami a instytucjami finansowymi, jest czas. Między rozpoczęciem projektu i jego zakończeniem, często mija nawet kilkanaście miesięcy. Jest to szczególne widoczne w przypadku produktów cechujących się wysoką złożonością, czyli np. wykorzystujących technologię blockchain. Nasze środowisko Sandbox Blockchain nie tylko skraca czas niezbędny do zawarcia współpracy, ale również zapewnia wsparcie kompetencyjne i obniża kosztową barierę wejścia, ponieważ jest bezpłatne – mówi Karol Szymański, Blockchain Product Owner, PKO Bank Polski.

Sandbox Blockchain został uruchomiony w listopadzie 2020 r. Piaskownica jest wspólnym projektem grupy partnerów, z których każdy pełni określoną funkcję. KIR, IBM i Chmura Krajowa odpowiadają za kwestie technologiczne, PKO Bank Polski działa w roli akceleratora, Fundacja FinTech Poland i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wspierają projekt w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Funkcję koordynatora pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Szczegółowe informacje na temat projektu Sandbox Blockchain, regulamin i wszelkie informacje o możliwości dołączenia do inicjatywy dostępne są na stronie: www.sandboxblockchain.pl.

More stories
By ibmblogs on 24/05/2022

Masz pomysł na innowacyjny biznes? Przetestuj go w bezpłatnym środowisku Sandbox Blockchain 2.0.

Według raportu PwC „Time for Trust” na temat rynku blockchain, technologia ta staje się szczególnie cenna dla rozwoju firm na świecie. Aż 61 proc. przedsiębiorstw umieszcza inwestycje związane z transformacją cyfrową na szczycie swoich priorytetów. Potencjał ten dostrzega też koalicja partnerów, która z myślą o innowacyjnych firmach, startupach czy przedsiębiorstwach tworzących oprogramowanie, rozwija program pierwszej […]

Continue reading

By Karolina Marzantowicz on 09/07/2018

Blockchain ratunkiem dla wartości jaką jest zaufanie w dzisiejszym cyfrowym świecie

Jak pokazuje badanie 2017 Edelman Trust Barometer, przeprowadzone na grupie 33 tysięcy respondentów z 28 krajów, spada zaufanie do instytucji rządowych, pozarządowych oraz tych związanych z biznesem czy mediami. Spadki te są największe od 2012 roku, czyli od kiedy organizacja ta rozpoczęła swoje badania. Na tegorocznym think Warsaw 2018 eksperci z całego świata dyskutować będą […]

Continue reading

By Maciej Jędrzejczyk on 09/04/2018

Najbliższy rok należy do blockchain

Trendy w produkcji 2018 jest uważany za rok, w którym technologia łańcucha bloków (ang. blockchain) odnajdzie swoje pierwsze zastosowania na dużą skalę w produkcji. Wielkość rynku ocenia się w tej chwili na ok. 550mln USD, z potencjałem pięciokrotnego wzrostu w ciągu następnych 4 lat. To powoduje, że coraz więcej liderów branżowych bada możliwości wykorzystania tej […]

Continue reading