Chmura

IBM Cloud Private – czyli korzyści “z chmury”, ale we własnym data center

Share this post:

IBM Cloud Private –  czyli korzyści “z chmury”, ale we własnym data center

IBM Cloud Private to oprogramowanie pozwalające zbudować chmurę prywatną w modelu Platform-as-a-Service, korzystając z istniejącej infrastruktury sprzętowej i własnego centrum przetwarzania danych. Dzięki takiej chmurze dział rozwoju oprogramowania będzie mógł sprawniej budować nowe aplikacje oraz modernizować obecne – korzystając w pełni z najnowocześniejszych technologii kontenerowych (Docker/Kubernetes/Cloud Foundry) oraz zalet architektury mikrousługowej.
Oprócz narzędzi dla programistów i zintegrowanego katalogu oprogramowania middleware (zarówno IBM jak i Open Source) platforma zapewnia gotowe do użycia funkcje monitorowania, zarządzania logami i skanowania bezpieczeństwa.

1

Dla klientów nieprowadzących samodzielnie rozwoju wykorzystywanego oprogramowania (tylko zlecających tą funkcję partnerom zewnętrznym) środowisko IBM Cloud Private może stać się zestandaryzowaną platformą uruchomieniową, na której koszty wdrożenia i utrzymania oprogramowania będą zminimalizowane.

Cechy wyróżniające IBM Cloud Private, to:

  • platforma łączy technologie Kubernetes, Cloud Foundry i daje możliwość automatyzacji tworzenia całych środowisk aplikacyjnych składających się zarówno z maszyn wirtualnych na Vmware (np. tradycyjnych baz danych typu DB2, Oracle czy MSSQL) jak i kontenerów aplikacyjnych w technologii Docker.
  • wsparcie dla dynamicznego provisioningu trwałych wolumenów danych dla kontenerów – w oparciu o vSAN, GlusterFS albo Spectrum Scale (w Q1 2018)
  • zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa – auditing, wbudowany skaner podatności zarówno obrazów Docker jak i działających kontenerów (Vulnerability Advisor)
  • zintegrowane środowisko DevOps – Microservices Builder (kreator mikrousług w różnych technologiach), Microservices Pipeline (procesy CI/CD na bazie Jenkins), Microservices Fabric (Zipkin – rozproszony system diagnostyki, ELK – system gromadzenia i przetwarzania logów w oparciu o ElasticSearch-Logstash-Kibana, Istio – rozproszony system routingu/autentykacji/autoryzacji mikrousług)
  • zintegrowane funkcjonalności API Management
  • zintegrowany metering/usage reporting


2

Jako uzupełnienie platformy rozwojowej dla aplikacji w architekturze mikrousług, oprogramowanie oferuje dodatek Cloud Automation Manager pozwalający automatyzować proces tworzenia tradycyjnych środowisk aplikacyjnych działających w oparciu o maszyny wirtualne – zarówno w chmurze publicznej jak i w lokalnym środowisku Vmware.

Oprogramowanie IBM Cloud Private dostępne jest w kilku wariantach:

  • IBM Cloud Private Community Edition – wersja do pobrania za darmo z https://ibm.biz/BdiBeU
  • IBM Cloud Private – wersja podstawowa (zawiera środowisko Kubernetes oraz opcjonalnie środowisko Cloud Foundry)
  • IBM Cloud Private for Application Modernization – wersja zawierająca dodatkowo licencje na oprogramowanie IBM middleware (DB2, WAS ND, MQ Advanced, API Connect)

IBM Cloud Private działa w środowisku RedHat Linux lub Ubuntu na systemach x86, Power oraz mainframe.

Krótki (ok. 4 min) film na YouTube, w którym przedstawione są najważniejsze cechy tej plaformy. https://www.youtube.com/watch?v=yzXA3qhfaq0

Cloud Solutions Architect

More stories
By Przemysław Galiński on 16/08/2018

Uwikłani w technologie, czyli o chmurze słów kilka.

Wszyscy jesteśmy uwikłani… w technologie, parafrazując słowa współczesnego autora jednych z najlepszych polskich kryminałów, Zygmunta Miłoszewskiego i oddalając się nieco od pejoratywnego uwikłania bez wątpienia każdy z nas, współczesnych coraz więcej korzysta z technologii i jest właśnie w nią uwikłany- truizm. Ale także każdy z nas niemal codziennie korzysta z coraz bardziej zaawanasowanej technologii, nawet […]

Continue reading

By Maciej Jędrzejczyk on 09/04/2018

Najbliższy rok należy do blockchain

Trendy w produkcji 2018 jest uważany za rok, w którym technologia łańcucha bloków (ang. blockchain) odnajdzie swoje pierwsze zastosowania na dużą skalę w produkcji. Wielkość rynku ocenia się w tej chwili na ok. 550mln USD, z potencjałem pięciokrotnego wzrostu w ciągu następnych 4 lat. To powoduje, że coraz więcej liderów branżowych bada możliwości wykorzystania tej […]

Continue reading

By Przemysław Galiński on 30/03/2018

„Autopilot” w naszych aplikacjach, czyli jak być gotowym na AI

Steve Jobs dając ludziom iPhona, urządzenie które zmieniło nie tylko świat mobilnych urządzeń ale też sposób komunikacji i interakcji między ludźmi, stwierdził że telefon to jedno ale tym co nadaje duszę temu małemu urządzeniu są aplikacje. Aplikacje, które powstają każdej godziny, w każdym zakątku świata… To one sprawiają, że telefon staje się aparatem fotograficznym, nawigacją […]

Continue reading