Chmura

Zdalna praca wpływa na chęć rozwoju pracowników

Share this post:

Pandemia COVID-19 w połączeniu z szybkim rozwojem technologicznym, głęboko zmieniła charakter pracy zawodowej. Jednocześnie pracownicy coraz częściej starają się budować silne i zróżnicowane kompetencje oraz inwestują swój czas w rozwijanie umiejętności cyfrowych, które ułatwiają przejście na hybrydowy model pracy. Według badania IBM Institute for Business Value na temat oczekiwań pracowników większość ankietowanych chciałaby w tym roku zmienić lub podnieść swoje kwalifikacje. 58% stwierdziło, że planuje wziąć udział w kursach doskonalenia zawodowego, z kolei 25% chce podnieść swoje kwalifikacje zapisując się na nowe studia czy programy certyfikujące.[1]

Linux Polska od 2009 roku wspiera klientów w pokonywaniu barier technologicznych i transformacji IT w oparciu o technologie open source. Część działalności firmy koncentruje się na dostarczaniu przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym szkoleń IT prowadzonych przez doświadczony zespół certyfikowanych trenerów, obejmujących szeroką gamę technologii i tematów m.in. DevOps, CI/CD, konteneryzacja, automatyzacja. Nauczanie tego typu materiału wymaga nie tylko standardowego wyposażenia, krzeseł i tablicy – w salach IT musi istnieć również wyizolowana sieć komputerowa składająca się z serwera trenera i zestawu indywidualnych komputerów uczestników. Trener musi mieć możliwość dostępu do komputerów studentów, aby na bieżąco monitorować ich postępy i pomagać im w rozwiązywaniu problemów. Ponadto, sieć w klasie musi być bezpieczna, wydajna i łatwa do skonfigurowania w dowolnym miejscu.

Jednak w ciągu ostatniego roku edukacja zmieniła się nie do poznania i spowodowała znaczne wyzwania rynku szkoleniowego. Pandemia wymusiła szeroką i przyspieszoną cyfryzację opartą na chmurze hybrydowej na każdym szczeblu nauki.

„Podczas pandemii musieliśmy natychmiast dostosować się do nowego, wirtualnego sposobu pracy, dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z wysoce skalowalnej chmury IBM, aby zachować elastyczność i przeprowadzić reorganizację. Dzięki Skytap, innowacyjnej usłudze wdrożonej w chmurze, mogliśmy szybko uruchomić kolejny kanał realizacji szkoleń online, w modelu Virtual Instructor – Led Training. Rozwiązanie automatyzuje proces instalacji i reinstalacji sal szkoleniowych, a także umożliwia studentom dostęp do wydajnych maszyn wirtualnych w chmurze poprzez przeglądarkę internetową. Funkcja wirtualizacji zagnieżdżonej daje trenerom dostęp do komputerów uczestników szkoleń w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zajęcia Linux Polska są nadal tak samo efektywne, jak przed pandemią” – tłumaczy Piotr Trando, Training Director, Linux Polska.

Większość klientów Linux Polska przekonała się do tej formy szkolenia, a nawet zaczęła ją cenić bardziej niż standardowe szkolenia prowadzone w poprzednich latach w tradycyjnym formacie klasowym. Dzięki IBM Cloud zajęcia odbywają się wirtualnie i umożliwiają pełną interakcję pomiędzy prowadzącym a uczestnikami. Dodatkowo, studenci mają dostęp do laboratoriów on-line przez 7 dni po szkoleniu – w tym czasie kursanci mogą wykonać ćwiczenia indywidualne, których realizacja jest nadzorowana i oceniana przez trenera. Podręczniki i certyfikaty dla uczestników udostępniane są również w wersji elektronicznej. Pozwala to na przekazanie tego samego zakresu wiedzy, co w przypadku tradycyjnych zajęć i utrzymanie jakości merytorycznej szkolenia.

Cyfrowe zarządzanie talentami

Najnowsze badanie IBM 2021 CEO Study wykazało, że liderzy biznesowi koncentrują się na przyspieszeniu realizacji swoich strategii cyfrowych, które postrzegają jako kluczowe czynniki przyszłego sukcesu. W związku z przesunięciem priorytetów spowodowanym przez COVID-19, bariery organizacyjne utrudniające rozwój technologiczny zeszły na dalszy plan. Według najnowszych badań IBM IBV, dwie trzecie kadry kierowniczej twierdzi, że pandemia umożliwiła im realizację konkretnych inicjatyw transformacyjnych, które wcześniej napotykały na opór.

Przykładem takiego podejścia do rozwoju z wykorzystaniem technologii chmury jest Sphere Engine. Firma oferuje swoim klientom z ponad 50 krajów komponenty oprogramowania oraz interfejsy API korzystające z IBM Cloud, które umożliwiają tworzenie elastycznych i skalowalnych rozwiązań do oceny umiejętności programowania na potrzeby przeprowadzanych przez firmy i szkoły procesów rekrutacyjnych oraz e-learningowych.

„Dostęp do skomplikowanej technologii w formie gotowych do użycia i łatwo integrowalnych elementów to przyszłość rozwoju biznesu w dobie powszechnego braku pracowników IT. Musimy znaleźć sposób, aby móc nadążać za wciąż zmieniającymi się i rosnącymi wymaganiami rynku. W Sphere Engine staramy się wypełniać tę lukę. Oferujemy komponent, który używa IBM Cloud i odpowiada za wykonanie oraz automatyzację oceny kodu programistycznego. Nasi klienci dzięki nam mogą tworzyć swoje własne platformy do nauki lub rekrutacji programistów pod własną marką w sposób, który jest dla nich optymalny i pozwala na zaangażowanie tysięcy użytkowników przy jak najniższym koszcie” – mówi Mateusz Kaczkowski, Head of Sales, Sphere Engine.

Pandemia COVID-19, w połączeniu z szybkim rozwojem technologicznym, głęboko zmienia miejsce pracy. Jednocześnie, dzięki wykorzystaniu technologii IBM Cloud, firmy mogą budować silną i coraz bardziej zróżnicowaną bazę talentów.


[1] https://newsroom.ibm.com/2021-02-25-IBM-Study-2021-Voluntary-Job-Changes-and-Skills-Growth-on-the-Rise-Bringing-Employer-Challenges-for-Attracting-and-Retaining-Workers

More stories
By ibmblogs on 23/04/2024

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołącza do inicjatywy IBM SkillsBuild

Mariusz Ochla, IBM PBU University&Research Strategic Cooperation Leader Rozwój kompetencji w zakresie nowych technologii jest obecnie nieodzownym elementem ścieżki edukacyjnej, który wpisuje się w oczekiwania pracodawców i światowe trendy. W IBM podchodzimy do tego procesu z dużym zaangażowaniem i chcemy współuczestniczyć w edukacji młodego pokolenia. Dlatego z wielką przyjemnością informujemy o nawiązaniu partnerstwa z Uniwersytetem […]

Continue reading

By ibmblogs on 29/02/2024

Inter Cars rozwija biznes z IBM Power10

Bezpieczeństwo danych i szybka dostępność systemu w przypadku awarii lub ataku Inter Cars, największy dystrybutor części zamiennych do samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej, wybrał IBM Power10 do modernizacji swojego systemu IT i osiągnięcia dodatkowych korzyści biznesowych. Technologia IBM gwarantuje firmie co najmniej 5-letnią perspektywę rozwoju centralnego systemu ERP, nawet w scenariuszu podwojenia obciążenia. Wybór przez Inter […]

Continue reading

By ibmblogs and on 01/09/2022

Darczyńca – nowa i innowacyjna aplikacja w chmurze wspiera działania pomocowe samorządów

Aplikacja działa w chmurze IBM Cloud i wspiera przekazywanie niezbędnych przedmiotów osobom potrzebującym Warszawa, 1 września 2022 r: Infonet Projekt zaprezentował aplikację chmurową Darczyńca. To jedyne w Polsce tego typu rozwiązanie dla samorządów i organizacji społecznych do skoordynowanego i transparentnego zarządzania przekazywaniem darów od mieszkańców. Aplikacja Darczyńca jest hostowana w chmurze IBM Cloud, która zapewnia […]

Continue reading