AI

Upmedic jako pierwszy startup w Polsce dołączył do programu IBM „Inkubator AI”

Share this post:

Warszawa – IBM poinformował o rozpoczęciu współpracy ze startupem upmedic, który skupia się na poprawie efektywności pracy lekarzy przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Misją upmedic jest ułatwienie pracy lekarzy i umożliwienie im poświęcania czasu i wiedzy na pacjentów zamiast na procesy biurokratyczne. System skierowany jest na ten moment do radiologów. Po licznych iteracjach z przedstawicielami tej specjalizacji, zespół upmedic zbudował inteligentny kreator raportów, mający na celu poprawienie wydajności i jakości raportów tworzonych przez radiologów.

Oprogramowanie wykorzystuje techniki uczenia głębokiego (ang. Deep Learning) do automatycznego rozpoznawania fragmentów tekstu zwanych “medycznymi konceptami”, które służą jako podstawa dla dalszego przetwarzania danych. Upmedic zakłada, że najbardziej krytyczne informacje w nieustrukturyzowanym tekście (tradycyjna dokumentacja medyczna) znajdują się pomiędzy pojęciami medycznymi – tę część tekstu nazywają “kontekstami”. Oprogramowanie jest szczególnie przydatne do tworzenia raportów diagnostycznych z badań wymagających dużej uwagi radiologa, takich jak: USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Dzięki wykorzystaniu strukturyzowanego tekstu, ustandaryzowanej terminologii i NLP, upmedic umożliwia radiologom tworzenie raportów zaledwie kilkoma kliknięciami, skracając czas potrzebny na ich przygotowanie o 70%. Po udanym uruchomieniu usługi dla radiologów system jest obecnie rozbudowywany o nowe specjalizacje i funkcje.

„Właśnie dlatego nowo uruchomiona inicjatywa IBM “Inkubator AI” wydawała się idealną odpowiedzią na potrzeby upmedic – był to świetny moment a firma widziała w tym jednocześnie bardzo dobrą okazję do wsparcia swoich planów na dalszy rozwój. Wiedzieliśmy, że współpraca z jednym z największych światowych gigantów technologicznych pomoże nam szybciej się rozwijać w przyszłości oraz zdobywać nowe rynki. To strategiczny krok naprzód dla naszej firmy” – wspominał Paweł Paczuski, CEO upmedic.

“Dzięki współpracy z IBM mieliśmy możliwość wytrenowania naszego modelu oznaczania encji opartego na sieciach głębokich używanego do znajdowania konceptów SNOMED CT i ICD-10 w nieustrukturyzowanej dokumentacji medycznej za pomocą serwera IBM Power AC922. Dostęp do dużych zasobów (GPU NVidia Tesla V100, 256 GB RAM) pozwolił nam znaleźć potencjalne miejsca do usprawnienia przepustowości modelu oraz zintegrować nasz kod z nową architekturą. W ramach współpracy z IBM stworzyliśmy klaster OpenShift zarządzany przez IBM Cloud, oraz zmigrowaliśmy do niego wszystkie mikrousługi upmedic. Ta operacja znacznie ułatwiła nam zarządzanie infrastrukturą a także zapewniła bezpieczeństwo przy mniejszych wysiłkach ze strony upmedic.

Ważną dla nas cechą IBM Cloud jest możliwość realizowania wdrożeń on-premises, co ma szczególne znaczenie dla świata medycznego, ponieważ dane pacjentów pozostają w placówkach, a dla upmedic zarządzanie poszczególnymi instancjami odbywa się przy użyciu technologii powstałych z myślą o chmurze i skalowalności. OpenShift jako technologia PaaS dostarcza nam nie tylko narzędzi do hostowania naszego rozwiązania, ale także automatyzuje budowanie oraz wdrażanie nowych wersji upmedic bez przerw w działaniu z perspektywy użytkowników. Natomiast z perspektywy utrzymania aplikacji, zyskaliśmy standaryzację monitoringu oraz audytowania dla składowych usług” – dodaje Paczuski.

„Upmedic to młody i niezwykle uzdolniony zespół, który dzięki technologii może dać nowy wymiar branży medycznej. W IBM wierzymy w to, że takie startupy mają ogromne znaczenie dla przyszłości polskiej gospodarki i są jej głównym źródłem rozwoju. Właśnie dlatego postanowiliśmy wesprzeć upmedic, aby ich produkty i usługi trafiły do największych Klientów na rynku” – mówi Piotr Beńke, Chief Technology Officer for IBM Poland & Baltics.

Więcej o upmedic:

Jest to startup z Warszawy działający w obszarze med-tech, który stosuje najnowocześniejsze technologie w celu poprawy wydajności lekarzy i wyeliminowania powtarzalnych zadań z ich dnia pracy.

Firma została założona w 2020 roku przez Pawła i Krzysztofa Paczuskich po wielu rozmowach z lekarzami o tym, ile ich czasu i wiedzy marnuje się każdego dnia na biurokrację i prozaiczne zadania. Paczuscy, jako programiści, postanowili rozwiązać ten problem automatyzując część zadań przy użyciu najnowszych technologii.

Więcej o inicjatywie IBM „Inkubator AI”:

„Inkubator AI” to nowy model współpracy ze startupami z sektora AI i nie tylko. Zakłada on wsparcie firm na kilku płaszczyznach – od walidacji modelu biznesowego poprzez udzielenie dostępu do środowisk obliczeniowych aż do wspólnej oferty dla globalnych Klientów IBM. Najzdolniejsze zespoły mogą liczyć na dofinansowanie do 120 tys. USD na usługi IBM Cloud, przeprowadzanie obliczeń na serwerach fizycznych wyposażonych w procesory graficzne (GPU) oraz wspólne projekty z największymi Klientami i Partnerami IBM z Polski i ze świata. 

Do programu można się zgłosić na stronie https://developer.ibm.com/startups/ albo napisać bezpośrednio do koordynatora na adres email: egor.golubkov@ibm.com .

Client Technical Specialist IBM Global Markets - Systems Sales

More stories
By Egor Golubkov on 30/07/2021

Upmedic jako pierwszy startup w Polsce dołączył do programu IBM „Inkubator AI”

Misją upmedic jest ułatwienie pracy lekarzy i umożliwienie im poświęcania czasu i wiedzy na pacjentów zamiast na procesy biurokratyczne. System skierowany jest na ten moment do radiologów. Po licznych iteracjach z przedstawicielami tej specjalizacji, zespół upmedic zbudował inteligentny kreator raportów, mający na celu poprawienie wydajności i jakości raportów tworzonych przez radiologów.

Continue reading