cyfrowa transformacja

Cognitive Developer – nowy pracownik działu marketingu

Share this post:

Koniec dyskusji – bez względu na to, czy kierujesz działem marketingu lub agencją reklamową w Warszawie, Nowym Jorku, Londynie czy Pekinie, w najbliższym czasie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poszerzysz swoją działalność o digital marketing.

Zmiany w budżetach marketingowych

W ciągu ostatnich 20 lat dziedzina marketingu uległa diametralnym zmianom. Reklama cyfrowa stanowi 40 proc. wydatków, wyprzedzając wszystkie inne kanały, łącznie z telewizją. Koszty reklamy prasowej to obecnie niespełna 10 proc, podczas gdy jeszcze na przełomie wieków wynosiły 1/3 wszystkich kosztów. Nawet w branżach, w których nadal wykorzystuje się tradycyjne formy, zastosowanie cyfrowych rozwiązań wzrasta.

W związku z tym, że sztuczna (AI), czy też rozszerzona inteligencja, jak określamy ją w IBM, wyznacza nową erę w kognitywnym biznesie, ogromny skok do przodu musi się dokonać także w obszarze marketingu. Technologie kognitywne zmieniają służbę zdrowia, handel, usługi finansowe i wiele innych. Teraz dynamicznie wpływają także na świat marketingu. Wykorzystanie danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych, stanowi imperatyw nowej ery.

Można powiedzieć, że dane stały się kolejnym zasobem naturalnym. Chociaż sukces w biznesie jest budowany w oparciu o dane, szacuje się, że ponad 80 proc. z nich jest ukrytych bądź przechowywanych, ale nigdy nie są one wykorzystane. W praktyce oznacza to, że nie mają żadnej wartości.

Nawet jeśli przedsiębiorstwo ma rozwinięty system AI, jego sukces (oraz sukces i przewaga agencji marketingowej) opiera się przede wszystkim na wychwyceniu jak największej ilości poprawnych danych. Korzystając z kognitywnych technologii, możemy dziś zgłębiać niewykorzystywane dotąd dane, by wyciągnąć wnioski, które umożliwią pracownikom marketingu dotarcie do wybranej grupy docelowej bardziej bezpośrednio i dynamicznie, przez dostarczanie im dokładnie spersonalizowanych produktów.

Nowe kompetencje w działach marketingu

Właśnie dlatego, w tej nowej erze cyfrowej, działy marketingu i agencje marketingowe stworzą nowe stanowisko dewelopera kognitywnego, który będzie miał za zadanie współpracę z Data Scientist. Wspólnie będą oni w stanie zwiększyć wykorzystanie posiadanych danych do maksimum.

Nasz świat przechodzi przez kolejną wielką cyfrową zmianę: ewolucję dewelopera. Obecnie możliwości nowych technologii coraz częściej wykraczają poza nasze dotychczasowe wyobrażenia. Wystarczy wspomnieć wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR, AR), boty czy sztuczną inteligencję. Klienci przyzwyczajają się do cyfrowych doświadczeń i produktów opartych na sztucznej inteligencji, a firmy wprowadzają coraz więcej nowych technologii do swoich usług.

Przewiduje się, że intensywnie rosnący rynek AI powiększy się sześciokrotnie w ciągu najbliższych 10 lat. Dlatego działy marketingu i agencje marketingowe dostarczające podobne usługi muszą się wyróżniać przez zatrudnianie developerów kognitywnych, którzy rozumieją i tworzą interfejsy do szerokiej gamy aplikacji.

Zastosowanie rozwiązań kognitywnych w marketingu

Do niedawna technologia była widziana jako czynnik umożliwiający nowe funkcjonalności. Teraz może być wykorzystana jako doradca. Coraz więcej produktów z użyciem AI wchodzi w interakcje z ludźmi, by doradzać im w podejmowaniu świadomych decyzji. Warto zwrócić uwagę jak pierwsze przedsiębiorstwa na świecie zaczynają wykorzystywać technologie kognitywne w swojej działalności:

  • Firma Staples wdrożyła kognitywny system przyjmowania zamówień – Staples Easy Button, który uczy się preferencji kupującego i ułatwia dokonywanie zamówień za pomocą naturalnego języka.
  • 1-800-FLOWERS – system rekomendacji wyboru podarunku oferuje rozmowę przez stronę internetową firmy i analizuje lokalizację, temperaturę, klimat, płeć kupującego i planowane wykorzystanie zakupu, by zasugerować wybór odpowiednich kwiatów i prezentu.
  • General Motors i OnStar Go planują wykorzystywać możliwości Watsona w samochodach, by dokonywać transakcji i wyświetlać porady na desce rozdzielczej. System pomoże kierowcom uniknąć korków, podpowie, kiedy włączyć pompy paliwowe oraz zapłaci za paliwo.

Grupy fokusowe i ankiety pewnie całkowicie nie znikną, ale przedsiębiorstwa już teraz mają dostęp do dużej liczby danych i narzędzi analitycznych, które dają im głębszy wgląd i dzięki temu lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów.

Technologie kognitywne to kolejny wielki zwrot na rynku. Ich wykorzystanie w marketingu otwiera wiele nowych, wyjątkowych możliwości. Działy marketingu i agencje marketingowe powinny już dziś pomyśleć o zatrudnieniu deweloperów kognitywnych, ponieważ jest to inwestycja, której nie można przegapić.

Strategy, Marketing and Communications Leader

More cyfrowa transformacja stories
By Marcin Wędzel on 24/04/2019

Adopcja chmury – dlaczego tak ważna i dlaczego tak trudna?

Adopcja chmury – dlaczego tak ważna i dlaczego tak trudna? Chmura nie bez przyczyny podbija świat biznesu. Sprawia, że najbardziej zaawansowane technologie są dostępne dla każdego przesiębiorstwa za pomocą kilku kliknięć, dostosowując swoje rozmiary i możliwości do dynamiki biznesu i jego potrzeb. Ale aby maksymalnie wykorzystać potencjał chmury, należy dostosować organizację do właściwego korzystania z […]

Continue reading

By Piotr Benke on 25/10/2018

Nowe rozwiązania IBM w zakresie chmury, AI i bezpieczeństwa

Nowe rozwiązania IBM w zakresie chmury, AI i bezpieczeństwa IBM wprowadza trzy nowe usługi do oferty. Usługę otwartej chmury IBM. Otwartą platformę AI. Otwartą platformę IBM Security. Żyjemy w niezwykle złożonym świecie, który wymaga otwartego podejścia. Przedsiębiorcy muszą mieć możliwość korzystania z wybranych technologii w celu rozwiązania konkretnego problemu. Dziś IBM ogłasza wprowadzenie do swojej […]

Continue reading

By Marta Brańska - Rybicka on 02/07/2018

3 filary tworzenia platform AI według IBM – dowiedz się więcej o przyszłości na konferencji think Warsaw

3 filary tworzenia platform AI według IBM – dowiedz się więcej o przyszłości na konferencji think Warsaw Rozwiązania IBM oparte o Sztuczną Inteligencję już teraz przynoszą wymierne efekty w wielu dziedzinach życia codziennego czy biznesu. Wystarczy wspomnieć choćby o medycynie, w szczególności diagnostyce nowotworów. AI posiada współcześnie na tyle duży potencjał, że wiele firm nie […]

Continue reading