cyfrowa transformacja

Cognitive Developer – nowy pracownik działu marketingu

Share this post:

Koniec dyskusji – bez względu na to, czy kierujesz działem marketingu lub agencją reklamową w Warszawie, Nowym Jorku, Londynie czy Pekinie, w najbliższym czasie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poszerzysz swoją działalność o digital marketing.

Zmiany w budżetach marketingowych

W ciągu ostatnich 20 lat dziedzina marketingu uległa diametralnym zmianom. Reklama cyfrowa stanowi 40 proc. wydatków, wyprzedzając wszystkie inne kanały, łącznie z telewizją. Koszty reklamy prasowej to obecnie niespełna 10 proc, podczas gdy jeszcze na przełomie wieków wynosiły 1/3 wszystkich kosztów. Nawet w branżach, w których nadal wykorzystuje się tradycyjne formy, zastosowanie cyfrowych rozwiązań wzrasta.

W związku z tym, że sztuczna (AI), czy też rozszerzona inteligencja, jak określamy ją w IBM, wyznacza nową erę w kognitywnym biznesie, ogromny skok do przodu musi się dokonać także w obszarze marketingu. Technologie kognitywne zmieniają służbę zdrowia, handel, usługi finansowe i wiele innych. Teraz dynamicznie wpływają także na świat marketingu. Wykorzystanie danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych, stanowi imperatyw nowej ery.

Można powiedzieć, że dane stały się kolejnym zasobem naturalnym. Chociaż sukces w biznesie jest budowany w oparciu o dane, szacuje się, że ponad 80 proc. z nich jest ukrytych bądź przechowywanych, ale nigdy nie są one wykorzystane. W praktyce oznacza to, że nie mają żadnej wartości.

Nawet jeśli przedsiębiorstwo ma rozwinięty system AI, jego sukces (oraz sukces i przewaga agencji marketingowej) opiera się przede wszystkim na wychwyceniu jak największej ilości poprawnych danych. Korzystając z kognitywnych technologii, możemy dziś zgłębiać niewykorzystywane dotąd dane, by wyciągnąć wnioski, które umożliwią pracownikom marketingu dotarcie do wybranej grupy docelowej bardziej bezpośrednio i dynamicznie, przez dostarczanie im dokładnie spersonalizowanych produktów.

Nowe kompetencje w działach marketingu

Właśnie dlatego, w tej nowej erze cyfrowej, działy marketingu i agencje marketingowe stworzą nowe stanowisko dewelopera kognitywnego, który będzie miał za zadanie współpracę z Data Scientist. Wspólnie będą oni w stanie zwiększyć wykorzystanie posiadanych danych do maksimum.

Nasz świat przechodzi przez kolejną wielką cyfrową zmianę: ewolucję dewelopera. Obecnie możliwości nowych technologii coraz częściej wykraczają poza nasze dotychczasowe wyobrażenia. Wystarczy wspomnieć wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR, AR), boty czy sztuczną inteligencję. Klienci przyzwyczajają się do cyfrowych doświadczeń i produktów opartych na sztucznej inteligencji, a firmy wprowadzają coraz więcej nowych technologii do swoich usług.

Przewiduje się, że intensywnie rosnący rynek AI powiększy się sześciokrotnie w ciągu najbliższych 10 lat. Dlatego działy marketingu i agencje marketingowe dostarczające podobne usługi muszą się wyróżniać przez zatrudnianie developerów kognitywnych, którzy rozumieją i tworzą interfejsy do szerokiej gamy aplikacji.

Zastosowanie rozwiązań kognitywnych w marketingu

Do niedawna technologia była widziana jako czynnik umożliwiający nowe funkcjonalności. Teraz może być wykorzystana jako doradca. Coraz więcej produktów z użyciem AI wchodzi w interakcje z ludźmi, by doradzać im w podejmowaniu świadomych decyzji. Warto zwrócić uwagę jak pierwsze przedsiębiorstwa na świecie zaczynają wykorzystywać technologie kognitywne w swojej działalności:

  • Firma Staples wdrożyła kognitywny system przyjmowania zamówień – Staples Easy Button, który uczy się preferencji kupującego i ułatwia dokonywanie zamówień za pomocą naturalnego języka.
  • 1-800-FLOWERS – system rekomendacji wyboru podarunku oferuje rozmowę przez stronę internetową firmy i analizuje lokalizację, temperaturę, klimat, płeć kupującego i planowane wykorzystanie zakupu, by zasugerować wybór odpowiednich kwiatów i prezentu.
  • General Motors i OnStar Go planują wykorzystywać możliwości Watsona w samochodach, by dokonywać transakcji i wyświetlać porady na desce rozdzielczej. System pomoże kierowcom uniknąć korków, podpowie, kiedy włączyć pompy paliwowe oraz zapłaci za paliwo.

Grupy fokusowe i ankiety pewnie całkowicie nie znikną, ale przedsiębiorstwa już teraz mają dostęp do dużej liczby danych i narzędzi analitycznych, które dają im głębszy wgląd i dzięki temu lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów.

Technologie kognitywne to kolejny wielki zwrot na rynku. Ich wykorzystanie w marketingu otwiera wiele nowych, wyjątkowych możliwości. Działy marketingu i agencje marketingowe powinny już dziś pomyśleć o zatrudnieniu deweloperów kognitywnych, ponieważ jest to inwestycja, której nie można przegapić.

Strategy, Marketing and Communications Leader

More cyfrowa transformacja stories
By ibmblogs on 11/02/2021

IBM zwiększa dostępność usług cloud computing w Europie Środkowo-Wschodniej, aby pomóc firmom przejść na model chmury hybrydowej

Usługi polskich centrów danych IBM są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby klientów – bezpieczeństwo, wysoką dostępność mocy obliczeniowych oraz spełnianie wymagań dotyczących miejsca i sposobu przechowywania danych Warszawa, 11 lutego 2021 r. – Firma IBM (NYSE: IBM) ogłosiła dzisiaj rozszerzenie swojej oferty z udostępnieniem usług IBM Cloud w Polsce. Polskie ośrodki przetwarzania danych IBM wesprą migrację […]

Continue reading

By ibmblogs on 11/02/2021

IBM zwiększa dostępność usług cloud computing w Europie Środkowo-Wschodniej, aby pomóc firmom przejść na model chmury hybrydowej

Usługi polskich centrów danych IBM są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby klientów – bezpieczeństwo, wysoką dostępność mocy obliczeniowych oraz spełnianie wymagań dotyczących miejsca i sposobu przechowywania danych Warszawa, 11 lutego 2021 r. – Firma IBM (NYSE: IBM) ogłosiła dzisiaj rozszerzenie swojej oferty z udostępnieniem usług IBM Cloud w Polsce. Polskie ośrodki przetwarzania danych IBM wesprą migrację […]

Continue reading

By Krzysztof Pietkiewicz on 08/10/2020

Asseco CSE – system wielokanałowego wsparcia oparty na platformie orkiestracji kontenerów IBM Cloud Pak for Application

Asseco CSE to kluczowe rozwiązanie firmy oferowane dla sektora telekomunikacyjnego. Powstało dzięki ścisłej współpracy IBM z Asecco w zakresie wykorzystania nowoczesnej i bezpiecznej platformy do orkiestracji kontenerów OpenShift Container Platform, która jest częścią pakietu IBM Cloud Pak for Applications. Potrzeba biznesowa Klienci Asseco oczekują rozwiązań, które można elastycznie dostosować do ich potrzeb, jednocześnie w sposób […]

Continue reading