Blockchain

Najbliższy rok należy do blockchain

Share this post:

Trendy w produkcji

2018 jest uważany za rok, w którym technologia łańcucha bloków (ang. blockchain) odnajdzie swoje pierwsze zastosowania na dużą skalę w produkcji. Wielkość rynku ocenia się w tej chwili na ok. 550mln USD, z potencjałem pięciokrotnego wzrostu w ciągu następnych 4 lat. To powoduje, że coraz więcej liderów branżowych bada możliwości wykorzystania tej technologii w ramach szerszego ekosystemu, pozwalającego na utworzenie nowych powiązań gospodarczych i poszukiwanie wartości dodanej tam, gdzie jeszcze niedawno nie było to możliwe.

Przykłady zastosowania technologii

IBM potwierdza ten trend zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce. Realizacja ponad 400 projektów wykorzystujących tę technologię potwierdza potencjał rozwoju zapotrzebowań i rynku na rozwiązania oparte o blockchain. Nowe przedsięwzięcia, jak niedawno zaanonsowana współpraca joint-venture z globalną firmą logistyczną Maersk w celu obniżenia kosztów administracyjnych transportu drogą morską, pokazują, że blockchain jest traktowany na poważnie przez liderów branżowych. Konsorcjum we.trade, złożone z 9 największych europejskich banków i mające na celu obniżenie kosztów finansowania handlu transgranicznego dla sektora MŚP, wraz z IBM buduje platformę opartą o blockchain, która wystartuje już w tym roku. W Polsce blockchain jest już wykorzystywany m.in. do rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika danych w bankowości, oraz ma potencjał zrewolucjonizowania sposobu, w jaki następuje aktywizacja mniejszościowego akcjonariatu w naszym kraju.

Od czego zacząć?

Jeden wspólny mianownik łączy wszystkie wyżej wymienione przedsięwzięcia – jest nim platforma Hyperledger Fabric, na której powstają eksperymentalne i produkcyjne rozwiązania oparte o blockchain. Unikalną cechą tego rozwiązania jest jego nadzwyczajna otwartość : rozwojem Hyperledger Fabric zajmuje się społeczność open source, której koordynatorem jest stowarzyszenie Hyperledger, znajdujące się pod egidą The Linux Foundation. Samo rozwiązanie jest dostępne w otwartym źródle i absolutnie każdy może dołączyć się do jego współtworzenia. To pozwala m.in. na pełną audytowalność kodu Hyperledger Fabric oraz jego wykorzystanie przez dowolną instytucję. Ponadto platforma ta, oprócz cech typowych dla technologii blockchain jako takiej, pozwala na odzwierciedlenie takich wymogów, jak kontrola dostępu, prywatność, poufność, skalowalność i modułowość.

Hyperledger Fabric dla zaawansowanych

Około rok temu Hyperledger Fabric wyszedł z fazy inkubacji i osiągnął pełną dojrzałość jako rozwiązanie gotowe do wdrożeń produkcyjnych. Niedawno pojawiła się nowa wersja, wprowadzająca wiele usprawnień oraz nowych funkcjonalności . Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcam do przeczytania mojego artykułu, podsumowującego nowości w wersji Hyperledger Fabric 1.1. Artykuł dostępny jest w języku angielskim.

Blockchain Technical Leader

More Blockchain stories
By Piotr Benke on 01/04/2020

Jeśli chmura, to tylko otwarta

W obecnym cyfrowym świecie szybkość adaptacji, współpraca i innowacyjność są podstawowymi czynnikami pozwalającymi na osiągnięcie założonego celu rynkowego. Dlatego w ostatnich latach rozwiązania IT ulegały i nadal ulegają istotnej przemianie, aby sprostać tym wymaganiom. Wartość systemów IT jest tym większa, im łatwiej i szybciej możemy integrować procesy biznesowe, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału danych i możliwości […]

Continue reading

By Piotr Benke on 12/03/2020

Architektury chmur hybrydowych

Rozwiązania IT we wszystkich sektorach ewoluują z operacyjnych centrów kosztowych w zasoby strategiczne, które mogą zwiększyć ogólną wydajność biznesową. Chmura jest centralnym punktem tej zmiany. Zapewnia nowe sposoby realizowania zadań i daje dostęp do szybszych, elastyczniejszych i inteligentniejszych rozwiązań IT – bez czasochłonnych i kosztownych inwestycji CAPEX. Wraz z nadejściem hybrydowych systemów wielochmurowych wchodzimy w […]

Continue reading