Na hlavný obsah

Správy

IBM odhalila päť inovácií, ktoré za päť rokov zmenia náš život

Armonk, New York – 21. december 2011: Spoločnosť IBM predstavila šiesty výročný prehľad piatich inovácií s potenciálom zmeniť v nasledujúcich piatich rokoch to, ako ľudia pracujú, žijú a zabávajú sa. Zoznam technológií „IBM Five in Five“ vychádza z trhových a spoločenských trendov. Zároveň sa inšpiruje najnovšími technológiami vyvíjanými v laboratóriách IBM po celom svete. Odborníci IBM očakávaju tieto trendy:

  • Energetické potreby svojho domova budeme schopní pokryť energiou vlastnej výroby
  • Už nikdy nebudeme potrebovať heslá
  • Čítanie myšlienok už nebude iba sci-fi
  • Digitálna priepasť prestane existovať
  • Z nevyžiadaných e-mailov sa stanú e-maily dôležité

Energetické potreby svojho domova budeme schopní pokryť energiou vlastnej výroby
Čokoľvek, čo sa hýbe alebo produkuje teplo, môže tiež potenciálne vyrábať energiu, ktorú dokážeme zachytiť – chôdza, beh, jazda na bicykli, teplo z počítača, dokonca i voda pretekajúca potrubím v dome. Technologický pokrok pri využití obnoviteľných zdrojov energie umožní jedincom túto doteraz nevyužitú kinetickú energiu zhromažďovať a následne s jej pomocou napájať domovy, pracoviská i celé mestá.

Predstavte si, že k ihliciam v kolesách bicykla pripevníte miniatúrne zariadenia, ktoré budú počas jazdy dobíjať batérie. Nielen, že sa tak zdravým a ekologickým spôsobom dostanete, kam potrebujete, ale zároveň si vyrobíte energiu pre časť osvetlenia svojho domova.

Už nikdy nebudeme potrebovať heslá
Biologické rysy sú kľúčom k jedinečnej identite a čoskoro sa stanú aj kľúčom k jej ochrane. Už si nebudete musieť vymýšľať, značiť, ani pamätať mnoho rozličných hesiel, aby ste sa dostali k rôznym informáciám a službám. Predstavte si, že prídete k bankomatu a k peniazom získate bezpečný prístup jednoduchým vyslovením svojho mena, či pohľadom do miniatúrneho senzoru, ktorý rozpozná jedinečné vzory na sietnici oka. Rovnaké technológie by mohli strážiť i mobilný prístup k účtom, či už prostredníctvom telefónu či tabletu.

Každý z nás má svoje jedinečné biologické rysy. Nový softvér skombinuje tieto biometrické údaje – rysy tváre, sietnicové skeny a hlasové záznamy – a pre každého jedinca vytvorí unikátne biologické online prístupové heslo. Inteligentné systémy využívajúce multifaktorovú biometriu budú schopné spracovávať tieto údaje v reálnom čase a bezpečne tak pri každom pokuse o prístup k informáciám overia, či sú vložené biometrické údaje zhodné a pravé.

Čítanie myšlienok už nebude iba sci-fi
Či už je reč o Houdinim alebo rytieroch Jedi, čítanie myšlienok bolo doteraz len „zbožným želaním“ milovníkov science fiction. Tento sen by sa však už čoskoro mohol stať skutočnosťou. Výskumníci spoločnosti IBM skúmajú možné spôsoby pripojenia mozgu k zariadeniam, napríklad k počítačom alebo inteligentným telefónom. Stačilo by len pomyslieť na to, že chcete niekomu zavolať, a číslo by sa samo vytočilo. Alebo by ste mohli ovládať kurzor na obrazovke počítača jednoduchým pomyslením na miesto, kam ho chcete presunúť.

Výskumníci, ktorí sa venujú oblasti bioinformatiky, navrhli headset s pokročilými senzormi zaznamenávajúcimi činnosť mozgu. Je schopný identifikovať výrazy tváre, mieru vzrušenia i sústredenia a myšlienky bez toho, aby bola daná osoba nútená akokoľvek fyzicky jednať.

Do piatich rokov možeme očakávať prvé príklady využitia tejto technológie v hernom a zábavnom priemysle. Túto inováciu by navyše mohli využiť aj lekári k výskumu vzorcov mozgovej aktivity a možno i pri rehabilitácii pacientov po mozgovej mŕtvici alebo pre lepšie pochopenie mentálnych porúch, ako je napríklad autizmus.

Digitálna priepasť prestane existovať
V dnešnej globálnej spoločnosti je rast a bohatstvo každej ekonomiky čím ďalej, tým viac závislejšie na miere dostupnosti informácií. V nasledujúcich rokoch sa priepasť medzi tými, ktorí majú efektívny prístup k informáciám, a tými, ktorým chýba, značne zúži vďaka pokroku v mobilných technológiách.

Na zemi v súčasnosti žije 7 miliárd ľudí. Do piatich rokov dosiahne počet predaných mobilných zariadení 5,6 miliardy a budú ich tak vlastniť čtyri pätiny ľudskej populácie. Vzhľadom ku klesajúcim cenám a nákladom spojeným s vlastníctvom mobilného telefónu sa i ľuďom s menšou kúpnou silou čoskoro otvorí ďaleko viac možností, ako je tomu dnes.

Z nevyžiadaných e-mailov sa stanú e-maily dôležité
Do piatich rokov by sa nevyžiadané reklamy mohli stať natoľko individualizovanými a potenciálne prínosnými, že spam v podstate prestane existovať. Protispamové filtre budú navyše do takej miery prepracované, že se už nikdy nebudeme musieť zaoberať nežiadúcimi reklamnými ponukami.

Predstavte si, že sa lístky na váš obľúbený koncert automaticky zarezervujú v momente, kedy vstúpia do predaja, a to priamo na jediný deň, v ktorý máte podľa kalendára čas. Následne obdržíte upozornenie a budete si môcť lístky ihneď zakúpiť prostredníctvom mobilného zariadenia. Alebo si predstavte, že máte zakúpené letenky a vďaka upozorneniu na blížiacu sa snehovú búrku budete mať možnosť včas upraviť svoje cestovné plány.

Spoločnosť IBM už dnes vyvíja technológiu využívajúcu analýzy v reálnom čase, ktorá bude schopná interpretovať a integrovať údaje zozbierané zo všetkých oblastí vášho života, ako napríklad aktivity na sociálnych sieťach a internete, a na základe výsledkov vám doporučí plne individualizované a relevantné informácie.

Viac informácií o trendoch „IBM Five in Five“ nájdete na:

Registrovaní novinári a bloggeri si môžu stiahnuť doplnkový materiál k zoznamu IBM 5 in 5 na www.thenewsmarket.com/ibm5in5 (US).

O IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 100 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej novým generálnym riaditeľom je Branislav Šebo. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.