#IBMbiznesjutra

Innowacje, oszczędności czy ekologia? A może wszystko w jednym, czyli rzecz o efektywności energetycznej

Share this post:

Innowacje, oszczędności czy ekologia? A może wszystko w jednym, czyli rzecz o efektywności energetycznej

Efektywność energetyczna to obszar, w którym stale powinniśmy szukać szansy na poprawę.

Po pierwsze dlatego, że łączy w sobie działania proekologiczne z rachunkiem ekonomicznym. Zmniejszanie zużycia energii elektrycznej to po prostu walka z marnotrawstwem, a to zawsze warto robić.

Po drugie, statystki pokazują, że energochłonność polskiej gospodarki wciąż jest większa niż średnia unijna, a to oznacza, że nadal mamy duże pole do popisu i… oszczędności.

Po trzecie, cały czas pojawiają się nowe sposoby zwiększania efektywności energetycznej. Jednym z bardziej uniwersalnych, a przy okazji innowacyjnych, są rozwiązania IBM E-power.

Pozwalają one na ograniczenie zużycia energii koniecznej do wykonania tej samej pracy, a jednocześnie poprawiają jakość energii. E-power nadaje się do zastosowania praktycznie w każdej organizacji, która ma wysokie zużycie. Chodzi zarówno o zakłady produkcyjne, duże sieci handlowe, jak i samorządy lokalne, które zarządzają m.in. oświetleniem ulic. W zależności od różnych czynników, na przykład od branży, w jakiej działa dana firma czy instytucja, można oczekiwać oszczędności na poziomie średnio od 3% do 8% rocznie. Średni czas zwrotu z inwestycji w rozwiązanie E-power wynosi około 3 lat.

Jak obliczyć przewidywane korzyści zanim zainwestujemy w E-power?

Konkretny poziom oszczędności, jaki zostanie osiągnięty w razie wdrożenia rozwiązania E-power, eksperci IBM określają w studium wykonalności. Do jego przygotowania niezbędny jest szereg danych dotyczących zużycia energii w danej firmie. Chodzi tu zarówno o łatwe do uzyskania informacje, typu roczne zużycie energii czy cena za 1 kWh, jak i takie, którymi zazwyczaj nie można dostać od ręki, na przykład o pikach w danym roku i to dla każdego transformatora. Jest to niewątpliwie bariera, która zniechęca do inwestycji.
I tutaj pojawia się czwarty powód, dla którego warto przyjrzeć się efektywności energetycznej właśnie teraz. Jest nim obowiązek przeprowadzenia audytów energetycznych, które zgodnie z prawem duże firmy muszą zakończyć do 1 października 2017. Dane zebrane na potrzeby audytu łatwo mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia studium wykonalności.

Jak działa E-power?

Przede wszystkim E-power nie jest kolejnym urządzeniem, które „optymalizuje” napięcie. Rynek oferuje bardzo dużo takich rozwiązań, opartych o podstawowy mechanizm regulacji, czyli obniżania poziomu napięcia. W niektórych warunkach jest to skuteczne, ale może też mieć negatywny wpływ na pracę urządzeń odbiorczych, zarówno pod względem efektywności ich pracy, jak i czasu życia. Przykładem są zwykłe lampy oświetleniowe, które pod wpływem zmniejszenia napięcia będą dawać światło gorszej jakości. W przeciwieństwie do optymalizatorów napięcia, E-power poprawia efektywność energetyczną poprzez zmniejszenie strat związanych z użytkowaniem energii, a jednocześnie utrzymuje pełną efektywność odbiorników i podnosi jakość dostarczanej do nich energii. E-power zmniejsza zużycie energii na różne sposoby: poprzez ograniczenie energii niefunkcjonalnej (strat), np. redukcję harmoniczną – do 15% (poprawę kształtu sinusoidy prądu i napięcia), ograniczenie i kontrolę pików mocy, redukcję energii biernej – do 30%, poprawę dystrybucji energii i zmniejszenie strat termicznych. Lepsza jakość energii to z kolei dłuższy czas pracy urządzeń i mniejsze koszty ich serwisowania.

Nie marnuj dłużej energii. Umów się z naszym ekspertem i dowiedz się, ile energii możesz zaoszczędzić dzięki zastosowaniu E-power.

Resiliency Services, Service Line Representative, IBM PaB

More stories
By Piotr Benke on 05/11/2020

5in5 na rok 2020

Co roku pod hasłem 5in5 IBM publikuje 5 przełomowych, innowacyjnych technologii, które mogą w najbliższych 5-ciu latach kompletnie zmienić oblicze ludzkiej pracy oraz życia. Jest to forma komunikacji pracy 3000 naukowców IBM Research pracujących w wielu projektach, która wskazuje przełomowe technologie i rozwiązania, które adresują wyzwania obecnego świata i tworzone są w zaciszach laboratoriów. Niejednokrotnie […]

Continue reading

By Krzysztof Pietkiewicz on 08/10/2020

Asseco CSE – system wielokanałowego wsparcia oparty na platformie orkiestracji kontenerów IBM Cloud Pak for Application

Asseco CSE to kluczowe rozwiązanie firmy oferowane dla sektora telekomunikacyjnego. Powstało dzięki ścisłej współpracy IBM z Asecco w zakresie wykorzystania nowoczesnej i bezpiecznej platformy do orkiestracji kontenerów OpenShift Container Platform, która jest częścią pakietu IBM Cloud Pak for Applications. Potrzeba biznesowa Klienci Asseco oczekują rozwiązań, które można elastycznie dostosować do ich potrzeb, jednocześnie w sposób […]

Continue reading

By Press Release on 23/07/2020

NOSPR razem z IBM Watson tworzą nowatorską przestrzeń interakcji z muzyką klasyczną w IBM public cloud

Dzięki wdrożeniu rozwiązania Watson Assistant przez IBM Services, NOSPR przybliża doświadczenie obcowania z orkiestrą symfoniczną online Katowice, 23 lipca 2020 r. – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz IBM (NYSE: IBM), przy współpracy z Fujitsu Technology Solutions, ING Bankiem Śląskim, Urzędem Miasta Katowice – partnerami strategicznymi, a także firmą GAZ-SYSTEM i szkołami zrzeszonymi w programie P-TECH ogłosiły […]

Continue reading