#IBMPolskaJutra

12 lat mainframe’ów – IBM z – w Politechnice Rzeszowskiej

Share this post:

12 lat IBM z w Politechnice Rzeszowskiej

Komputery mainframe to najbardziej zaawansowane narzędzie do przetwarzania danych, jakie zostało stworzone na potrzeby biznesu. Studenci z Politechniki Rzeszowskiej – jako jedyni w Polsce – uczą się o nich już od 2005 r. Prowadzone we współpracy z IBM kursy pozwalają im nie tylko rozszerzyć umiejętności w zakresie programowania, ale i zdobyć ciekawą pracę.

IBM z, bo to o nich konkretnie mowa, to komputery mainframe służące do przetwarzania zadań biznesowych z ogromną liczbą danych, nierzadko też do jednoczesnej obsługi tysięcy użytkowników on-line. Mainframe’y IBM znajdują zastosowanie w największych firmach i instytucjach, zwłaszcza tam gdzie kluczowa jest niezawodność – w agencjach rządowych, bankach, liniach lotniczych, a nawet w NASA.

Wiodąca Uczelnia

Politechnika Rzeszowska jest jedyną z tak bogatym programem w Polsce i jedną z siedmiu Uczelni na świecie, która przygotowuje studentów do pracy z tymi komputerami. Pierwsze zajęcia na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki w Rzeszowie zostały poprowadzone w 2005 r. Dwa lata później, w roku 2007, uczelnia przystąpiła do Inicjatywy Akademickiej System z i w jej ramach dotychczas wyszkoliła 304 studentów. Zdobywają oni praktyczne umiejętności z kilku dziedzin – budowy komputera mainframe, podstaw systemu z/OS czy pisania programów wsadowych. Cały proces nauczania odbywa się pod nadzorem IBM, dzięki czemu studenci mogą też uzyskać potwierdzające jego efekty certyfikaty.

Master the Mainframe – sukcesy w konkursie

Współpraca z IBM nie ogranicza się jednak do kursów. Nasi studenci od kilku lat biorą udział w turnieju Master the Mainframe – jednym z najtrudniejszych konkursów w dziedzinie informatyki. Przystępujący do niego uczestnicy – a co roku w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest ich 5 tysięcy – rozwiązują problemowe zadania praktyczne, nad którymi przeciętny informatyk mógłby spędzić nawet kilka miesięcy. Już w pierwszej edycji, w której uczestniczyliśmy – w 2012 r. – nasz student wszedł do ścisłego finału. Rok później w konkursie wzięło udział już 7 studentów z Polski, z czego 6 z nich znalazło się w gronie finalistów, a w 2014 r. obu uczestników weszło do ścisłej czołówki.
Dzięki współpracy z IBM nasi studenci zdobywają cenne umiejętności, a opuszczając mury uczelni uzyskują praktycznie z miejsca nowe możliwości zatrudnienia na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Sukcesy uczelni już kilka lat temu zostały dostrzeżone przez zagraniczne firmy. Jedną z nich jest CA Technologies, produkująca oprogramowanie dla komputerów mainframe, która oferuje zarówno stałe zatrudnienie, jak i płatne praktyki i staże dla absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Perspektywy zawodowe dla studentów z umiejętnościami w zakresie komputerów mainframe rysują się bardzo pomyślnie, ponieważ wiele firm, w tym IBM, przenosi administrowanie nimi właśnie do Polski.

Beneficjenci

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z IBM od samego początku rozwija się niezwykle pomyślnie w wielu obszarach, z czego najważniejszym jest kształcenie studentów. Korzyści z niej są obustronne, bowiem uczelnia dysponuje szerszą ofertą edukacyjną, a IBM ma wsparcie kadrowe dla swojego flagowego komputera. Największymi jej beneficjentami są jednak niewątpliwie studenci, którzy zyskują wykształcenie w bardzo wąskiej, ale niezwykle skomplikowanej dziedzinie informatyki i tym samym stają się doskonałymi kandydatami dla potencjalnych pracodawców.
Więcej na temat nowości w IBM z14 można przeczytać TU – pobierz raport!

Katedra Informatyki i Automatyki, Politechnika Rzeszowska

More #IBMPolskaJutra stories
By Piotr Benke on 13/12/2018

Badanie IBM: połowa Polaków ufa sztucznej inteligencji

Badanie IBM dotyczące sztucznej inteligencji Choć obecnie w Polsce bezpośrednie doświadczenia ze sztuczną inteligencją ma zaledwie 23 proc. osób, to ponad 80 proc. z nas oczekuje szerszego zastosowania tej innowacji już w ciągu najbliższych 3 lat – wynika z badania opinii i postaw społecznych wobec sztucznej inteligencji przeprowadzonego na zlecenie IBM. O sztucznej inteligencji słyszeli […]

Continue reading

By Piotr Benke on 25/10/2018

Nowe rozwiązania IBM w zakresie chmury, AI i bezpieczeństwa

Nowe rozwiązania IBM w zakresie chmury, AI i bezpieczeństwa IBM wprowadza trzy nowe usługi do oferty. Usługę otwartej chmury IBM. Otwartą platformę AI. Otwartą platformę IBM Security. Żyjemy w niezwykle złożonym świecie, który wymaga otwartego podejścia. Przedsiębiorcy muszą mieć możliwość korzystania z wybranych technologii w celu rozwiązania konkretnego problemu. Dziś IBM ogłasza wprowadzenie do swojej […]

Continue reading

By Kamilla Giedrojć on 10/09/2018

4 sposoby na to, jak można (z sukcesem) zdygitalizować doświadczenie klienta

4 sposoby na to, jak można (z sukcesem) zdygitalizować doświadczenie klienta   Coraz więcej firm z różnych branż wdraża inicjatywy cyfrowe, kierując się jednym głównym celem – poprawa doświadczenia klientów. Jednak, wg badań IBM, nie wszyscy klienci tych firm podchodzą tak samo entuzjastycznie do ich transformacji cyfrowych. Proste wdrożenie kanałów cyfrowych do kontaktów z klientami […]

Continue reading