#IBMPolskaJutra

12 lat mainframe’ów – IBM z – w Politechnice Rzeszowskiej

Share this post:

12 lat IBM z w Politechnice Rzeszowskiej

Komputery mainframe to najbardziej zaawansowane narzędzie do przetwarzania danych, jakie zostało stworzone na potrzeby biznesu. Studenci z Politechniki Rzeszowskiej – jako jedyni w Polsce – uczą się o nich już od 2005 r. Prowadzone we współpracy z IBM kursy pozwalają im nie tylko rozszerzyć umiejętności w zakresie programowania, ale i zdobyć ciekawą pracę.

IBM z, bo to o nich konkretnie mowa, to komputery mainframe służące do przetwarzania zadań biznesowych z ogromną liczbą danych, nierzadko też do jednoczesnej obsługi tysięcy użytkowników on-line. Mainframe’y IBM znajdują zastosowanie w największych firmach i instytucjach, zwłaszcza tam gdzie kluczowa jest niezawodność – w agencjach rządowych, bankach, liniach lotniczych, a nawet w NASA.

Wiodąca Uczelnia

Politechnika Rzeszowska jest jedyną z tak bogatym programem w Polsce i jedną z siedmiu Uczelni na świecie, która przygotowuje studentów do pracy z tymi komputerami. Pierwsze zajęcia na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki w Rzeszowie zostały poprowadzone w 2005 r. Dwa lata później, w roku 2007, uczelnia przystąpiła do Inicjatywy Akademickiej System z i w jej ramach dotychczas wyszkoliła 304 studentów. Zdobywają oni praktyczne umiejętności z kilku dziedzin – budowy komputera mainframe, podstaw systemu z/OS czy pisania programów wsadowych. Cały proces nauczania odbywa się pod nadzorem IBM, dzięki czemu studenci mogą też uzyskać potwierdzające jego efekty certyfikaty.

Master the Mainframe – sukcesy w konkursie

Współpraca z IBM nie ogranicza się jednak do kursów. Nasi studenci od kilku lat biorą udział w turnieju Master the Mainframe – jednym z najtrudniejszych konkursów w dziedzinie informatyki. Przystępujący do niego uczestnicy – a co roku w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest ich 5 tysięcy – rozwiązują problemowe zadania praktyczne, nad którymi przeciętny informatyk mógłby spędzić nawet kilka miesięcy. Już w pierwszej edycji, w której uczestniczyliśmy – w 2012 r. – nasz student wszedł do ścisłego finału. Rok później w konkursie wzięło udział już 7 studentów z Polski, z czego 6 z nich znalazło się w gronie finalistów, a w 2014 r. obu uczestników weszło do ścisłej czołówki.
Dzięki współpracy z IBM nasi studenci zdobywają cenne umiejętności, a opuszczając mury uczelni uzyskują praktycznie z miejsca nowe możliwości zatrudnienia na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Sukcesy uczelni już kilka lat temu zostały dostrzeżone przez zagraniczne firmy. Jedną z nich jest CA Technologies, produkująca oprogramowanie dla komputerów mainframe, która oferuje zarówno stałe zatrudnienie, jak i płatne praktyki i staże dla absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Perspektywy zawodowe dla studentów z umiejętnościami w zakresie komputerów mainframe rysują się bardzo pomyślnie, ponieważ wiele firm, w tym IBM, przenosi administrowanie nimi właśnie do Polski.

Beneficjenci

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z IBM od samego początku rozwija się niezwykle pomyślnie w wielu obszarach, z czego najważniejszym jest kształcenie studentów. Korzyści z niej są obustronne, bowiem uczelnia dysponuje szerszą ofertą edukacyjną, a IBM ma wsparcie kadrowe dla swojego flagowego komputera. Największymi jej beneficjentami są jednak niewątpliwie studenci, którzy zyskują wykształcenie w bardzo wąskiej, ale niezwykle skomplikowanej dziedzinie informatyki i tym samym stają się doskonałymi kandydatami dla potencjalnych pracodawców.
Więcej na temat nowości w IBM z14 można przeczytać TU – pobierz raport!

Katedra Informatyki i Automatyki, Politechnika Rzeszowska

More #IBMPolskaJutra stories
By Krzysztof Pietkiewicz on 08/10/2020

Asseco CSE – system wielokanałowego wsparcia oparty na platformie orkiestracji kontenerów IBM Cloud Pak for Application

Asseco CSE to kluczowe rozwiązanie firmy oferowane dla sektora telekomunikacyjnego. Powstało dzięki ścisłej współpracy IBM z Asecco w zakresie wykorzystania nowoczesnej i bezpiecznej platformy do orkiestracji kontenerów OpenShift Container Platform, która jest częścią pakietu IBM Cloud Pak for Applications. Potrzeba biznesowa Klienci Asseco oczekują rozwiązań, które można elastycznie dostosować do ich potrzeb, jednocześnie w sposób […]

Continue reading

By Press Release on 24/06/2020

IBM LinuxONE zwiększa szybkość operacji Nowego Stylu na niespotykaną dotąd skalę

Jeden z najszybszych systemów obliczeniowych na świecie wzmocni zintegrowane procesy przemysłowe w ramach spółki Warszawa, 24 czerwiec, 2020 r.: Firma IBM (NYSE: IBM) poinformowała, że Nowy Styl, europejski lider w zakresie kompleksowych rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych, wybrał technologię IBM LinuxONE, aby scentralizować systemy informatyczne firmy i przyśpieszyć operacje biznesowe nawet o 430 procent. Dynamiczny rozwój […]

Continue reading

By Piotr Benke on 23/06/2020

COVID-19 – Czas na szybką adaptację nowych technologii w organizacjach

Odpowiednia gotowość technologiczna i naukowa na sytuację COVID-19 jest kluczem nie tylko do ratowania milionów istnień ludzkich, ale także trylionów dolarów w globalnej gospodarce. Obecna pandemia pozwoliła nam zrozumieć, że z punktu widzenia ekonomicznego musimy skupić się na technologii tak samo jak na nowych modelach biznesowych. Analiza działania firm w kryzysie (nie w teorii, a […]

Continue reading