Powrót do spisu treści

Analiza i optymalizacja biznesowa

Dlaczego dzięki inteligentnemu wykorzystaniu danych podejmujemy lepsze decyzje?

Dobrze umotywowane decyzje


Gdy trzeba podjąć decyzję, lepiej nie zgadywać, nie zdawać się na intuicję, lecz skorzystać z informacji i rzetelnych analiz. Jednak w czasach, gdy niemal toniemy w oceanie danych, tym, co hamuje procesy decyzyjne, jest — paradoksalnie — nadmiar informacji.

Na szczęście jest na to sposób: strategia analizy i optymalizacji biznesowej, lub inaczej BAO (Business Analytics and Optimization). BAO to strategia panowania nad informacją, wyodrębniania z niej praktycznych spostrzeżeń i przechodzenia od reagowania do prognozowania i świadomego kształtowania wyników biznesowych. Oprogramowanie, usługi i rozwiązania do zarządzania informacją, zarządzania treścią w przedsiębiorstwie i prowadzenia analiz biznesowych mogą pomóc w porządkowaniu i filtrowaniu danych i treści pochodzących z tradycyjnych źródeł i zaawansowanych, nowoczesnych systemów.

Liderzy wielu przedsiębiorstw priorytetowo traktują strategię analizy i optymalizacji biznesowej. Z artykułu „Analiza i optymalizacja biznesowa: nowy czynnik zapewniający przewagę nad konkurencją (PDF, 1.34MB)” dowiesz się, w jaki sposób strategia BAO umożliwia organizacjom wykorzystanie technik analitycznych do aktywnego wpływania na wyniki biznesowe. Z badania przeprowadzonego przez IBM Institute for Business Value's Analytics „Nowy sposób generowania wartości biznesowej” (US) jednoznacznie wynika, że organizacje aktywnie korzystające z wyników analiz osiągają lepsze wyniki niż ich konkurenci.

 


 

Teraz liczy się nie tylko iloraz inteligencji — IQ. Coraz większe znaczenie ma „iloraz analityczny” — AQ Twojej organizacji.

Zyski, wzrost, ryzyko, zwrot z inwestycji. Efektywne zastosowanie narzędzi analitycznych pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w praktycznie każdym aspekcie. Skąd jednak wiadomo, czy faktycznie narzędzia analityczne używane są optymalnie? A jeśli nie są, to jak można lepiej je wykorzystać?

Odpowiedź na to pytanie przynosi tak zwany „iloraz analityczny” (AQ) — przez analogię do ilorazu inteligencji (IQ). Iloraz AQ jest miarą gotowości organizacji do włączenia analiz do strategii, taktyki i procesów biznesowych; zdolności do zmiany przydziału zasobów i zmiany priorytetów w celu usprawnienia procesów decyzyjnych; a także efektywności zmian wprowadzanych na podstawie danych historycznych, obecnych wyników i prognoz.

Im szersze i efektywniejsze zastosowanie analiz, tym wyższy iloraz AQ. Im wyższy iloraz AQ, tym lepsze wyniki biznesowe. Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w teście na AQ — dowiedz się, jak wypada Twoja organizacja.

 


 

Sieć ośrodków IBM Analytics	Solution Center. 1. Berlin - Sektor publiczny, szkolnictwo i służba zdrowia. 2. Tokio - Bankowość i sektor przemysłowy. 3. Pekin - Transport, energetyka i usługi komunalne. 4. Nowy Jork - Usługi finansowe. 5. Dallas - Służba zdrowia. 6. Londyn - Energetyka i usługi komunalne, administracja publiczna. 7. Waszyngton (D.C.) - Administracja publiczna. 8. Zurich - Sektor finansowy i administracja publiczna. Ośrodki IBM Analytics Solution Center oferują klientom dostęp do wiedzy	specjalistycznej z dziedziny inżynierii oprogramowania, doradztwo biznesowe oraz badania naukowe w zakresie zaawansowanych narzędzi analitycznych przydatnych w doskonaleniu procesów podejmowania decyzji.

Zapraszamy na briefingi w Waszyngtonie (DC), Berlinie, Tokio i Zurichu. Aby ustalić termin briefingu w Londynie lub Pekinie, należy skontaktować się z Angelią Smith (Dallas), Tess Moffett (Londyn) lub Jin Dong (Pekin). Można też wziąć udział w wirtualnym briefingu w ośrodku IBM Virtual Analytics Solution Center.


 

Codziennie generowanych jest 15 petabajtów danych: osiem razy więcej niż zawierają wszystkie biblioteki w USA. Współczesne systemy muszą korelować, analizować i podejmować działania ponad 200 razy na sekundę.

Odpowiada na pytania tak, jak człowiek Firma IBM opracowała system komputerowy o nazwie „Watson” (US), który zadebiutował na srebrnym ekranie w teleturnieju Jeopardy! (jego polski odpowiednik to „Va Banque”). Te same rozwiązania techniczne, które są fundamentem działania Watsona, znajdziemy także w systemach do analiz i optymalizacji biznesowej. Innowacje zrodzone podczas projektowania Watsona stymulują teraz postępy w wielu branżach i torują sobie drogę do obszarów praktycznych, w których mogą być stosowane do rozwiązywania problemów biznesowych i społecznych — na przykład diagnozowania chorób, odpowiadania na pytania techniczne, czy analizowania obszernej dokumentacji prawnej.

Konsolidacja danych pozwala szybciej dotrzeć z pomocą społeczną do najbardziej potrzebujących Szybszy dostęp do usług, krótszy czas załatwiania spraw i większa skuteczność wykrywania oszustw to tylko niektóre korzyści, jakie ośrodek pomocy społecznej w Alameda uzyskał dzięki zastosowaniu narzędzi analitycznych IBM. Teraz pracownicy zajmujący się poszczególnym sprawami mają dostęp do całościowego obrazu świadczeń, jakie dany klient uzyskuje w ramach sześciu różnych programów pomocy społecznej.

Jak utrzymać zadowolenie 110 milionów klientów? Firma Bharti Airtel korzysta z kilku rozwiązań IBM, dzięki którym może działać inteligentniej i zapewnić bezproblemowy dostęp do usług 110 milionom klientów. Mimo stosunkowo niskiej marży, operator uzyskuje oczekiwane wyniki, między innymi dzięki poprawie produktywności pracy personelu poprzez monitorowanie działań i generowanie odpowiedzi na zapytania klientów w czasie rzeczywistym.

Głos klientów impulsem do zmian. Korzystając z oprogramowania IBM Content Analytics oraz z rozwiązania do analizy odczuć konsumentów opracowanego przez Mindshare Technologies, partnera IBM, firma Hertz (US) wdrożyła system analityczny „Voice of the Customer” („Głos klienta”), który w czasie rzeczywistym rejestruje opinie klientów, przekształcając następnie te informacje w praktycznie użyteczne analizy.