עבור לתוכן הראשי

ניהול מים חכם יותר

בין אם בכמות עודפת או במחסור, העולם צריך חשיבה חכמה יותר בנושא המים.

המים בעולם שייכים לכולם. על מנת שיספיקו בעתיד, עלינו לחלוק אותם בדרך חכמה יותר.

יש כמות מוגבלת של מים על כדור הארץ. כדי לחלק אותם בין אוכלוסיה מתפתחת, אין לנו אפשרות אחרת אלא להשתמש במה שיש בדרך חכמה יותר. על ידי חיבור בין חיישנים, מונים חכמים ומחשוב עמוק, נוכל לנתח בקביעות את מחזור המים החל ממערכות אקולוגיות, נהרות ומאגרים ועד הצינורות בבתים, ולקבל את הנתונים שיעזרו לנו לבזבז פחות מים.


 

מיליארד טיפות בדלי המחזור ההידרולוגי הניע את המים סביב העולם במשך אלפי שנים. אולם האינטראקציה הגוברת של האדם עם מחזור זה הוסיפה מספר נדבכים של מורכבות ושל תוצאות.

 

אם נוכל לחזות, נוכל להגן טוב יותר
כל שנה מבזבזת החקלאות הגלובלית כ- 60% מ- 2500 טריליון ליטרים מים בהם היא משתמשת.

יבמ ו- Nature Conservancy (ארגון לשימור הסביבה) בונים כלים מתקדמים מבוססי-רשת אינטרנט לניהול אגני נהרות. בעבודה עם חוקרים מיבמ הם מריצים הדמיות מחשב בסביבה גאו-מרחבית תלת ממדית כדי לעזור למשתמשים לדמיין השפעות אפשריות מתרחישים שונים של מדיניות שימוש בקרקע ובמים על שירותי המערכת האקולוגית (ecosystem services) ועל המגוון הביולוגי (biodiversity).


 


 

יבמ פתחה שני "מרכזי מצוינות בניהול מים". מיזם אחד באירלנד פיתח פרויקט שנקרא SmartBay Galway. הוא יאסוף זרימה שוטפת של נתונים בזמן אמת על איכות המים, חקלאות ימית, תכולה כימית, אנרגיית גלים ותנודת גאות, ויעזור לדייגים מקומיים לנהל תוצרת צדפות ולמשמר החופים לשים לב לגאות חזקה או ללהקות מדוזות.

המרכז באמסטרדם ישחק תפקיד מפתח בכינון תוכנית המים החדשנית של הולנד Dutch Government's (US) Flood Control 2015. במסגרת התוכנית, משתתפים מבתי עסק הולנדיים כמו גם ממשרדי חינוך ומשרדים ממשלתיים, ישתפו פעולה במטרה למנוע הצפה של שפכי נהרות באזורים נמוכים.

יבמ עצמה חוסכת יותר מ-3 מיליון דולרים בשנה במפעל למוליכים למחצה בצפון אמריקה באמצעות פיתרון ניהול מים מקיף.

 

ניהול חכם יותר של חשמל ומים


יבמ עובדת עם משרדי ממשלה מקומיים, חקלאים וחוואים באגן נהר פאראגווי-פאראנה, היכן שממוקמת סאו-פאולו , כדי להבין את הגורמים שיכולים לעזור לשמור על האיכות והזמינות של מערכת המים.

מלטה (PDF, 404KB) בונה רשת חשמל חכמה המחברת בין מערכות חשמל ומים, ותאתר דליפות, תאפשר תמחור משתנה ויותר פיקוח בידי הצרכנים. בסופו של דבר היא תאפשר למדינת-אי זו להחליף את דלק המאובנים במקורות אנרגיה קיימים.