Přeskočit na hlavní obsah

Chytřejší řízení dopravy

Jak v budoucnu překonáme vzdálenost
mezi body A a B?Cesty vedoucí k chytřejší planetě
Dopravní infrastruktura a její správa nejsou připraveny zvládnout problémy světové dopravy. Chytré dopravní systémy snižují dopravní zácpy, poskytují přesnější informace urbanistům a snižují spotřebu paliva. Máme nástroje k pozitivním změnám ve fungování našich měst.

 

Řada debat pro chytřejší planetu. Cesty vedoucí k chytřejší planetě.

Svět překonal epochální hranici v roce 2007. Od této doby žije většina lidí ve městech. A urbanizace postupuje stále rychleji. V roce 2010 bude na světě 59 metropolitních oblastí s více než pěti miliony obyvatel, což je o 50% více než v roce 2001.

Mnozí z nových obyvatel měst budou jezdit auty a konzumovat výrobky, které jim dovezou nákladní auta. Stěžujete si již dnes na dopravní zácpy? Co myslíte, jaká nás čeká budoucnost?

Dopravní infrastruktura a její správa zkrátka nejsou připraveny zvládnout problémy světové dopravy. Jen v USA lidé ročně promarní v dopravních zácpách 3,7 miliardy hodin a 8,3 miliardy litrů paliva, což by stačilo k naplnění 58 obřích tankerů. Ročně tak zbytečně vyhodíme 78 miliard dolarů.

Situace se však může zlepšit. Mimo jiné i systémovým řešením městské dopravy. Je však nutné zaměřit se na celek, ne pouze na jednotlivosti, jako například vybudování nového mostu, rozšíření vozovky, vystavění značek, zavedení pruhů pro autobusy, podporu odstavných parkovišť nebo použití dopravních helikoptér.

Je nutné domýšlet souvislosti uvnitř dopravního systému a brát v potaz i jeho provázanost se všemi dalšími systémy – s dodavatelskými řetězci, životním prostředím, společností… se způsobem života a práce dnešních městských lidí. Doprava, to není jen řada aut, ale celá propojená síť. „Chytré“ dopravní systémy zatím nejsou obvyklé, ale máme je na dosah blíž, než se zdá. IBM pomáhá na mnoha místech v jejich zavádění již nyní.

Dynamický systém mýta snížil ve Stockholmu dopravní zátěž o 20%, zkrátil dobu čekání v zácpách o 25% a snížil emise o 12%. V Singapuru lze pomocí snímaných dat modelovat a předvídat dopravní scénáře s přesností 90%. A urbanisté v Kjótu simulují rozsáhlé dopravní situace o milionech vozidel a analyzují jejich dopad na město.

Chytřejší doprava propojuje ulice, mosty, křižovatky, značky, signály a mýta, které se tím stávají chytřejšími. Chytřejší doprava může řešit dojíždění řidičů, poskytovat přesnější informace urbanistům, zvýšit produktivitu firem a zvýšit kvalitu života obyvatel. Mohou omezit dopravní zácpy, snížit spotřebu paliva a množství vznikajícího CO2.

Naše urbanizovaná planeta je závislá na přepravě lidí a věcí z jednoho místa na druhé. Ve 20. století jsme postavili dálnice mezi jednotlivými státy a národy. Ve 21. století mohou být novým milníkem pokroku „chytré“ dopravní systémy.

Pojďme vytvářet chytřejší planetu.
Think