Přeskočit na hlavní obsah

Revoluce ve službách poháněná inovacemi


Bez chytřejších služeb by moderní medicína příliš moderní nebyla. Mobilní obchodování a bankovní služby, stahování e-mailů na palubě letadla nebo video na vyžádání - nic z toho by vůbec neexistovalo. Vše z výše uvedeného závisí na kombinaci chytřejších produktů propojených pomocí informačních technologií, schopných zajišťovat pokrokové služby zcela novým způsobem.

Dnešní chytřejší služby mění způsob, jakým spolu komunikujeme a spolupracujeme. Přetváří se i způsob, jakým jsou služby poskytovány a využívány. Od základu se mění celé obchodní modely platné pro různá odvětví.

K inovacím služeb dochází prakticky ve všech odvětvích. Například:

Telekomunikace
Oblíbili jste si nejrůznější aplikace pro chytré telefony a mobilní zařízení? Inovace nabízené poskytovateli mobilních služeb napříč odvětvími znamenají pro podniky i spotřebitele zcela nové možnosti. Zároveň napomáhají při vytváření nových příležitostí ke zvýšení tržeb a odlišení se.

Automobilový průmysl
Ztratit se při cestování automobilem nebo zůstat stát opuštěný v nepojízdném voze je již minulostí. Vestavěné senzory, komunikační systémy a sledování pomocí GPS vás dokáže nasměrovat na správnou cestu nebo automaticky informovat asistenční službu o vaší přesné poloze — a okamžitě vyslat pomoc na správné místo. Nové technologie ve spojení s nejmodernějšími službami nabízejí zcela nové cesty, jak ušetřit čas — nebo zachraňovat životy.

Každým dnem přibývají chytřejší služby podporující řadu nových technologií: automatický výdej letenek ve stáncích na letištích pro prakticky okamžité odbavení. Elektronické zdravotní záznamy a práce s obrazovými informacemi s okamžitým přehledem o zdravotním stavu pacienta pomocí zařízení handheld. Visačky RFID na balících, zavazadlech a součástech umožňující účinné sledování a doručování.

Inovace v oblasti služeb neznamenají pouze konkurenční výhodu a vyšší výnosy. Na chytřejší planetě se díky inovacím mění způsob, jakým žijeme a pracujeme — mění se člověk po člověku, město po městu, stát po státu. A současně se zlepšuje zdravotní stavu lidí.

Podpora inovací služeb
Letiště Schiphol v Amsterdamu
Setkejte se s odborníkem Enabling service innovation

Ivor Macfarlane, poradce a školitel v oblasti IT Service Management

  • O Ivorovi

    Nejlepším postupům v oblasti IT Service Management (ITSM) se věnuje již od roku 1989; autor a významný spoluautor knih a publikací na téma ITSM.

  • Spojte se s IvoremEnabling service innovation

Virtuální simulátor správy služeb
Zábavné rozvíjení schopností v oblasti správy služeb a ITIL. Vyzkoušejte si simulaci (US)


 

Zvládání inovací

Při přechodu na chytřejší služby musejí poskytovatelé služeb řešit:

  • Očekávání zákazníků v otázkách přístupu "kdykoli a odkudkoli" prostřednictvím webu i mobilních zařízení a v optimální kvalitě.
  • Vyšší složitost správy vzájemně propojených produktů a informačních technologií nutných k poskytování těchto služeb.
  • Vyšší míru rizika spojeného s ukládáním a správou ohromného množství dat, které tyto služby vytvářejí, a to způsobem, který zaručuje bezpečnost a dodržování předpisů.

Skutečnou výzvou je nadefinovat vizi v oblasti inovace služeb a sestavit správný plán k jejím úspěšnému naplnění.

Některé organizace jednoduše nevědí kde začít, aby mohly začít poskytovat nové pokrokové služby a těžit z výhod, které přinášejí. Jiné organizace jsou zase připraveny tyto výzvy přijmout, ale postrádají nezbytné mechanizmy pro poskytování služeb. Integrovaná správa služeb (US) od IBM spojuje software, systémy, doporučené postupy a odborné znalosti v daném odvětví potřebné ke koordinaci infrastruktury, lidí a procesů v rámci celého řetězce poskytování služeb.

Inovace služeb pomáhají vytvářet příležitosti na chytřejší planetě. Umožňují růst, dokonce i v hospodářsky nepříznivých dobách, a pomáhají budovat základy zlepšování naší práce, komunikace i způsobu života. Popřemýšlejte o tom, až si budete příště stahovat elektronickou poštu 10 kilometrů nad zemským povrchem.

Inovace vyžadují od společností, aby lépe rozuměly potřebám zákazníků. V příštích pěti letech budou zákazníci očekávat: Vyšší míru porozumění svým potřebám - 82%, 12%, 6%. Nové nebo odlišné služby - 70%, 20%, 10%. Vyšší míru spolupráce a sdílení informací - 69%, 20%, 11%. Všichni účastníci: Velkou/velmi vysokou měrou. Do určité míry. Vůbec/v omezené míře. Zdroj: 2010 Studie IBM CEO.