Přeskočit na hlavní obsah

Download the PDFNa chytřejší planetě jsou inteligentnější i zákazníci
Ekonomická situace je špatná, ale prosazování práv spotřebitelů je na vzestupu. Chytřejší maloobchodníci mohou řídit velmi efektivní dodavatelské řetězce a nabízet výjimečný dojem z nakupování, který přiměje spotřebitele, aby se znovu vrátili.

 

Řada debat pro chytřejší planetu. Na chytřejší planetě jsou inteligentnější i zákazníci.

Možná si myslíte, že nakupování a prodávání už nemůže být dynamičtější než dnes. Od raných řeckých agor po moderní supermarkety byly trhy vždy nejcitlivějšími barometry hospodářských a společenských změn.

Dnešní maloobchodní model však ztrácí dech. Ve značné míře se stále jedná o systém vycházející z reality minulosti – o lineární jednosměrný proces, v němž se zboží vyrábí odděleně a trh zásobují kamiony pendlující mezi továrnou a prodejnou někde na předměstí, kde nakupuje většina z nás. Tento model velmi dobře sloužil potřebám výrobců, maloobchodníků i spotřebitelů před půl stoletím. Ale dnes se jen ztěžka přizpůsobuje globálním dodavatelským řetězcům, novým způsobům a místům prodeje, fyzickým i virtuálním, a velmi odlišnému zákazníkovi.

Obchodníci dnes čekají na zboží i 6 až 10 týdnů. Nutí je to vytvářet neustále skladové zásoby, pozorně sledovat spotřebitelské trendy a distribuční metody. Důsledkem je zahlcování dodavatelských řetězců přebytečným zbožím v hodnotě 1,2 bilionu amerických dolarů. Maloobchodníci zároveň každý rok „zaplatí“ 93 miliard dolarů za tržby neuskutečněné proto, že nenabídli zákazníkům zboží přesně podle jejich požadavků. A poptávka je více prioritní a náročná než kdykoli předtím: přes 92 % dospělých v USA se o výrobku před nákupem informuje na internetu a zajímá se o názory jiných zákazníků.

Prodejci a výrobci potřebují pro obchodování na chytřejší planetě také inteligentnější systém. Takový, který přizpůsobí globální dodavatelské řetězce nové době. Musí se jednat o propojený celek, do něhož bude možné v každém okamžiku procesu, od designu po distribuci, vkládat zpětnou vazbu od zákazníka. Technické zařízení musí umožňovat sledování i zaúčtování veškerých zásob. A musí být inteligentní, aby dovolil analyzovat a vyhodnocovat velké objemy zákaznických dat v reálném čase.

Příklady takového systému lze vidět již dnes: Společnost 1-800-FLOWERS.COM, Inc. pomocí pružné webové platformy sjednocuje práci se svými 14 značkami. Reaguje pak rychleji a efektivněji na potřeby zákazníků. Maloobchod s outdoorovým oblečením Moosejaw umožňuje svým zákazníkům ve všech prodejních kanálech (kamenná prodejna, web, mobil apod.) pohodlný nákup. Zpětnou vazbu i recenze od zákazníků zadává opět do systému, navrženého tak, aby neustále zvyšoval spokojenost zákazníků i možnosti zlepšování výrobků. Německá skupina METRO Group, jedna z největších a nejvíce mezinárodně zastoupených maloobchodních společností na světě, zavedla do celého svého dodavatelského řetězce technologii RFID. Ta pomáhá dodat výrobky na pulty podle požadavků zákazníků. A špičková oděvní značka Elie Tahari vybudovala platformu pro vykazování skladových zásob, která pomáhá lépe přizpůsobovat výrobky poptávce.

Zabudováním inteligence do celého systému maloobchodu mohou obchodníci, výrobci i dodavatelé eliminovat ztráty v jednotlivých krocích řetězce. To má v dnešní ekonomicky nepříznivé době velký význam. Ještě důležitější je, že obchodníci mohou lépe vycházet vstříc potřebám nového, poučeného spotřebitele, jehož nároky na hodnotu, individuální servis a nízké ceny dále porostou.

Do budoucna tedy už nemusíte kupovat nic podle hesla „ať si dává pozor ten, kdo nakupuje.“ V chytřejším maloobchodním systému je to prodávající, kdo se musí mít více na pozoru a být vnímavější.

Pojďme vytvářet chytřejší planetu.
Think