Přeskočit na hlavní obsah

Download the PDFJak komunikuje chytřejší planeta
Poptávka po různorodějších a chytřejších způsobech komunikace prudce roste. Abychom s ní udrželi krok, musí být naše komunikační zařízení vybavena potřebným příslušenstvím, být vzájemně propojena a být "inteligentní".

 

Řada debat pro chytřejší planetu. Jak komunikuje chytřejší planeta.

Jak kominikuje planeta? Ještě před sto lety byla odpověď jednoduchá: lidé spolu hovořili, osobně nebo po telefonu. Dnes již mezi sebou nekomunikují jen lidé, ale i věci. A vše je v neustálém pohybu.

Odhaduje se, že do roku 2011 budou internet používat 2 miliardy lidí – a nebudou se omezovat jen na mluvení. Video na vyžádání, IP televize a internetová televize budou do roku 2012 představovat téměř 90 % internetového provozu uživatelů. Když budou lidé hovořit, osloví mnohem více lidí – prostřednictvím sociálních sítí, které v příštích třech letech dosáhnou hranice 500 milionů uživatelů.

Jen si představte, že 10 000 bezpečnostních kamer v Londýně je připojeno k internetu a posílá na něj videozáznamy 24 hodin denně. Nebo si vezměte 300 čidel připojených na most v Minnesotě, přičtěte 800 čidel sledujících jiný most v Hongkongu a vynásobte to miliony silnic, mostů a budov ve městech po celém světě. K tomu přidejte miliardy chytrých telefonů, kamer, automobilů a přístrojů a miliony kilometrů chytré energetické infrastruktury a silnic.

Můžeme se tedy divit, že za pouhé tři roky má IP provoz přesáhnout půl zettabajtu? (Jeden zettabajt představuje bilion gigabajtů – číslo 1 následované 21 nulami.)

Chytřejší planeta vyžaduje chytřejší komunikační infrastrukturu.

Vysokorychlostní připojení samo o sobě není chytrou sítí, přestože je velmi důležité. Potřebujeme, aby síť umožňovala provoz ve více různých směrech, namísto jednosměrného způsobu ve stylu „bod od bodu“. Chytré sítě musí obsahovat pokročilé analytické a informační funkce, aby mohly identifikovat připojená zařízení, vybavená potřebným příslušenstvím, a shromažďovat z nich příslušné údaje. Tyto sítě budou muset být založeny na normách a softwaru, jež umožní bilionům zařízení a objektů komunikovat mezi sebou. Dále budeme potřebovat digitální platformy příští generace, které umožní telekomunikačním firmám vytvářet a poskytovat všechny možné druhy služeb.

Naštěstí máme chytré telekomunikační systémy již k dispozici. Přední indická soukromá telekomunikační firma používá digitální platformu IBM k dynamickému poskytování nových služeb stovkám milionů osob. Jistá americká nemocnice využívá všudypřítomnou bezdrátovou infrastrukturu, čárové kódy a identifikační čipy RFID ke správě svého majetku a léků – díky tomu zvýšila bezpečnost pacientů a efektivitu provozu. Provozovatel sítě na Tchaj-wanu nabízí speciálně přizpůsobenou reklamu, vycházející z nákupních vzorců uživatelů; zároveň uživatelé jistého čínského telekomunikačního operátora s touto firmou přímo spolupracují na vytváření nových služeb. Jedna univerzita v Kalifornii spolupracovala se společností IBM na prvním severoamerickém bezdrátovém řešení parkování, které bude zabudováno do platebních stojanů.

Myslící a komunikující planeta urychlí pokrok ve všech směrech, od vědy a medicíny přes obchod a technologie až po možnosti, které si dosud nedokážeme představit. Pomůže miliardám obyvatel zapojit se do globální ekonomiky. Když spolu věci komunikují, systémy se propojují. A když se systémy propojují, svět se stává chytřejším.

Pojďme vytvářet chytřejší planetu.
 
Think