Přeskočit na hlavní obsah

Download the PDFVytváříme organizace tak chytré, jak jsou jejich zaměstnanci
Pouze 3% společností věří, že dosáhla "dokonalosti výrobních procesů". Ale mnoho společností zdokonaluje způsob, jakým pracují. Zde je to, co děláme my.

 

Řada debat pro chytřejší planetu. Vytváříme organizace tak chytré, jak jsou jejich zaměstnanci.

Pravděpodobně dnes pracujete daleko chytřejším způsobem než před dvaceti nebo deseti lety – nebo dokonce před rokem. Internet a bezdrátová technologie stále mění vznik, používání a sdílení informací, vytváření a udržování vztahů i rozhodování.

Tak proč to vypadá, že pracujeme o tolik tvrději?

V mnoha firmách bohužel procesy a struktury nejsou příčinou lepší práce. Jednotlivci i týmy jsou dnes připraveni spolupracovat a řešit několik úloh současně – a přece každý týden firmy v důsledku neefektivních procesů vyplýtvají 5,3 hodiny na zaměstnance. Plné dvě třetiny zaměstnanců věří, že mohou najít kolegy, kteří by jim pomohli lépe zvládat jejich práci, ale nevědí jak. A 42 % lidí tvrdí, že se alespoň jednou týdně musí rozhodovat na základě mylných informací. Není žádným překvapením, že 91 % dotázaných generálních ředitelů uvedlo, že musí restrukturalizovat způsob práce svých organizací.

Abychom mohli chytřeji pracovat, potřebujeme chytřejší organizace – takové, které místo potlačování naopak rozšiřují odborné zázemí, podnikavost a tvořivost svých zaměstnanců. Změny spoolupráce a procesů na našich pracovištích umožní lidem v plném rozsahu využít přístroji vybavenou, propojenou a inteligentní planetu. Dobrá zpráva je, že řada organizací po celém světě nám již ukazuje, jak na to.

Některé firmy mění svou činnost tak, aby byly schopny sledovat adekvátní data. Například plánovači u Danone, předního světového výrobce čerstvých mléčných produktů, mohou průběžně upravovat své výrobní procesy. Zavádění změn, jež trvalo dny, dnes zabere pouhé hodiny. Pojišťovací společnost Celina využívá nástroje pro spolupráci k propojení svých nezávislých agentů a pojišťovatelů. Pomáhá jim zkrátit dobu oběhu pojistky z týdnů na dny. A zdravotnická škola z německého Hannoveru využívá mobilní a bezdrátovou technologii ke sběru dat pacientů po úrazech po celou dobu jejich pobytu v nemocnici. Systém pak umožňuje všem zainteresovaným sdělit, že „pacient X čeká na lékaře Y v pokoji Z“.

Některé subjekty pracují a spolupracují novými způsoby napříč ekosystémy i dodavatelskými řetězci a vlastními interními sily. Pomocí bezdrátové telemetrie v automobilech může poskytovatel automatických leasingových služeb Ubench International upozornit řidiče na plánovanou údržbu a nasměrovat je do servisu. Společnost Moosejaw Mountaneering využila v komunikaci se zákazníky sociálních sítí a zvýšila konverzní poměr on-line zákazníků o 50 %. Infrastruktura webové spolupráce Armády spásy propojuje dobrovolníky, dodávky a činnost při koordinaci pomoci potřebným ve 118 zemích světa.

Další organizace mění své rozhodovací procesy. Berou více ohled na názory zaměstnanců, partnerů a zákazníků. Výrobce motocyklů Harley-Davidson využil postřehy celosvětového klubu Harley Owners Group například pro nastavení procesů a vývoj svých produktů. A IBM na své akci InnovationJam v roce 2006 oslovila své zákazníky, zaměstnance a jejich rodiny, dohromady více než 150 000 osob ze 70 organizací. Ti přišli se 46 000 nápady. Zatím do deseti z nich jsme investovali již 70 milionů dolarů – a v uplynulých dvou letech jsme z nich zaznamenali výnosy téměř 300 milionů dolarů. Organizace po celém světě se transformují, a to nejen proto, aby mohly účinněji řídit své procesy. Také pomáhají svým zaměstnancům nahradit tvrdou dřinu chytřejší prací. Ve světě chytřejší práce můžeme konečně učinit naše organizace stejně pružné jako spolupracvující a stejně tvůrčí jako jsou lidé uvnitř těchto organizací.

Organizations around the world are transforming themselves, not only to manage their processes more efficiently, but also to help their people work smarter, instead of just harder. Indeed, in a world of smarter work, we may finally be able to make our organizations as agile, as collaborative and as creative as the people within them.

Pojďme vytvářet chytřejší planetu.
Think