Přeskočit na hlavní obsah

Stáhnout soubor PDF


Chytřejší peníze pro chytřejší planetu
Pouze 11% našich peněz jsou bankovky a
mince. Zbytek jsou jen digitální,
nehmatatelné informace. Proto potřebujeme
chytřejší systémy, abychom správně řídili
jejich toky na naší planetě.

 

Řada debat pro chytřejší planetu. Chytřejší peníze pro chytřejší planetu.

Současná finanční krize už stála spoustu peněz. Ale co přesně se ztrácí? Skutečné peníze? Ne. Papírové bankovky a mince představují třeba v USA pouhých 11 procent celkového peněžního oběhu. Zbytek našich „peněz“ putuje prostřednictvím bezhotovostních plateb do banky, do obchodu a jeho dodavatelského řetězce a poté jsou uloženy na další bankovní účet. Peníze byly redukovány na jedničky a nuly. Jsou nehmotné. Neviditelné. Jedná se vlastně o informace, což je klíčové pro pochopení i řešení problému, před nímž nyní stojíme.

Nahrazení fyzických peněz elektronickými a další novinky přispěly k růstu a prosperitě světové ekonomiky. Mnoho lidí se díky tomu zařadilo do střední třídy. Avšak selhaly technické a řídící systémy; nedokázaly nás včas varovat před koncentrací rizik, přílišným podhodnocením cen či značnou mírou spekulací. Banky se mohly dál podílet na šíření rizikových faktorů. Nedokázaly však ocenit jednotlivé úvěry, aby mohly v připadě potřeby uvolnit dluh.

Digitalizace, která se na vzniku obtíží podílela, představuje i cestu k řešení tohoto problému. Finanční systémy dnes fungují inteligentněji než dříve. Bankomaty, kreditní karty nebo internetové bankovnictví jsou výhodami dnešního světa, o nichž málokdo pochybuje. Ale celková transformace je mnohem hlubší. Zásadnější. Supervýkonné počítače a pokročilé analytické postupy mohou jedničky a nuly přetvořit na skutečné informace. Také tímto způsobem můžeme získat bezpečnější, transparentnější a inteligentnější peněžní systém a chytřejší bankovnictví pro chytřejší planetu.

Výsledky můžeme sledovat na úrovni národních vlád již nyní. Například nový integrovaný informační systém Ministerstva financí ČR pomáhá stanovit měnovou politiku a efektivněji hospodařit s penězi ze státního rozpočtu a veřejných zdrojů. Pro bankovní skupinu GE Money zase IBM Česká republika vyvinula projekt DigiFlow na digitalizaci dokumentů, který má zrychlit i zlevnit finanční procesy. Informace z různých zdrojů jsou standardizovány. Důležitá je i implementace elektronických podpisů v GE.

Organizace Operational Riskdata eXchange Association, sdružující 52 předních finančních institucí, použivá anonymních údajů k lepšímu statistickému modelování, přesnější kvantifikaci hrozících rizik a k dodržování zákonných požadavků. Jsou to jistě potěšující změny, ale je potřeba udělat víc: centralizovat službu pro správu rizik. Ta pak pomůže odvracet budoucí krize. Jak? Kupříkladu může včas varovat globální trh před vypuknutím krizí prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu.

Obnovení důvěry a spokojenosti lidí není jen výzvou pro inženýry. Jde také o velkou mravní a politickou výzvu. Žádný systém nemůžete rizik zcela zbavit. Přínosy chytřejšího peněžního světa jsou však zřejmé bankéřům, investorům, firmám, bohatým i chudým. Lidské blaho závisí na peněžním systému, který je stabilní, bezpečný a přístupný pro všechny.

Pojďme vytvářet chytřejší planetu.
Think