Master the Mainframe 2012

Master the Mainframe 2012

An Enterprise Systems Contest, US & Canada (excluding Quebec)

Tab navigation

2011 IBM Master the Mainframe Contest winners

The 2011 IBM Master the Mainframe Contest drew 3,936 students from across the US and Canada, making this contest our biggest ever. The fantastic turnout and difficult challenges also made this our toughest contest yet. All of the students below deserve special recognition for distinguishing themselves through their extraordinary enterprise computing accomplishments.

Part 3 winners

In order to win Part 3, students had to complete a series of extremely difficult and time-consuming tasks, mastering the inner-workings of mainframe software products, security protocols, multiple programming languages and various utilities. Students had three months to explore the system and complete the contest tasks, with many contestants opting to complete the challenges using Rational Developer for System z.

After a semester of hard work and dedication, the winners of Part 3 of the 2011 IBM Master the Mainframe Contest are:

1st place: Yeming Hu, Dalhousie University
2nd place: Nathan Voth, Georgian College
3rd place: Vance Morris, West Texas A&M University
4th place: Reno Alvarado, Marist College
5th place: Tri Nguyen, University of Texas at Austin

In addition to the top five winners, several students also turned in exceptional Part 3 performances. We'd be remiss if we didn't recognize the Part 3 Honorable Mention winners, who will receive a certificate from IBM to commemorate their achievements.

  • - Congratulations to Part 3 Honorable Mention winners
    • Adrian Armaselu, Coppell High School
    • Donald Bartling, Florida International University
    • Joseph Berleant, Little Rock Central High School
    • Rober Boshra, Dalhousie University
    • James Brigden, Rochester Institute of Technology
    • Joshua Dande, Grafton High School
    • Taylor Everding, St. Ambrose University
    • Stephen Hu, New York University
    • Bojan Knezevic, Marist College
    • Matthew Kramer, Thomas Jefferson High School for Science and Technology
    • Joshua Letcher, Lake Brantley High School
    • Wai Ho Leung, University of California, San Diego
    • Quanquan Ma, Worcester Polytechnic Institute
    • Calvin MacKenzie, University of Texas at Austin
    • Sarah MacKenzie, Northern Illinois University
    • Christian McArthur, Texas State University - San Marcos
    • Mark Mchedlishvili, Bergen County Academies
    • Harrison Neal, Stetson University
    • Duc Anh Nguyen, Drexel University
    • Miles Nosler, Texas State University - San Marcos
    • Subashree Ramachandran, Northern Illinois University
    • Sean Robinson, Rochester Institute of Technology
    • Fresa Solorio, West Texas A&M University
    • Joe Spinelli, Northern Illinois University
    • Jay Thomas, Pace University
    • Justin Tuente, Ohio State University
    • Elliot Way, Binghamton University
    • Austin Wentz, South Dakota School of Mines and Technology
    • Mei Kuan Wong, Dalhousie University
    • Philip Yeo, Dalhousie University
    • Chi Zhang, Northern Illinois University

Part 2 winners

The IBM Master the Mainframe Contest team would like to give special recognition to the students who have managed to complete the extremely difficult Part 2 challenges. After many of hours of debugging, programming and learning to navigate a world-class enterprise system, all of the students below have distinguished themselves as extraordinary mainframers.

These students have each earned themselves a certificate from IBM and an invitation to upload their resumes to the IBM Student Opportunity System. The students with "($100 winner!)" after their names also won pre-paid debit cards for being among the 60 fastest students to complete Part 2 100% correctly.

  • - Congratulations to all of our Part 2 Mainframe Masters
    • Rahil Aftab, California State University, Dominguez Hills
    • Tony Aguilar, University of Central Florida
    • Zaid Alattar, Northern Illinois University
    • Reno Alvarado, Marist College
    • Jose Alvarez, California State University, Dominguez Hills
    • Niesha Amos, Wayne State University
    • Gabimarie Angulo, Lake Brantley High School
    • Adrian Armaselu, Coppell High School
    • Onyekazi Aso, California State University, Dominguez Hills
    • Christopher Ayala, Stony Brook University
    • Louis Bae, Lake Brantley High School
    • Matt Bagot, West Texas A&M University
    • Chase Baker, Lake Brantley High School
    • Melissa Baker, Lake Brantley High School
    • Shameel Baksh, Lake Brantley High School
    • Jaime Ballesteros, Florida International University ($100 winner!)
    • Daniel Bankston, Mississippi State University
    • Donald Bartling, Florida International University ($100 winner!)
    • Varun Batta, American Embassy School
    • Felipe Beas, California State University, Dominguez Hills
    • Ryan Beck, Lake Brantley High School
    • Nathan Bell, West Texas A&M University
    • Brian Bergeron, Carroll Senior High School
    • Steven Berlanga, Florida International University
    • Joseph Berleant, Little Rock Central High School
    • Austin Bernard, Lake Brantley High School
    • Richard Bernstein, Deerfield High School
    • Paul Bialo, Georgian College
    • Rachel Blisset, Eastern Illinois University
    • David Bobo, University of South Carolina
    • Anthony Bongiorno, Marist College
    • Justin Bonnett, Lake Brantley High School
    • Mike Booher, Marist College
    • James Bornholt, Australian National University (int'l audit)
    • Rober Boshra, Dalhousie University
    • Patrick Bouchard, Georgian College
    • Brandon Brewer, Kalamazoo Valley Community College ($100 winner!)
    • James Brigden, Rochester Institute of Technology ($100 winner!)
    • Ryan Brown, Rochester Institute of Technology
    • Joshua Burbridge, University of Central Florida
    • Maxwell Burggraf, Northern Guilford High School
    • Trent Burrell, University of Maryland Eastern Shore
    • Marley Byrnes, Lake Brantley High School
    • William Calvert, University of North Texas
    • Josh Carver, Lake Brantley High School
    • Regan Carver, Louisiana Tech University
    • Vincent Cavallaro, Syracuse University
    • Adriana Cervantes, California State University, Dominguez Hills
    • Maria Gabriela Cervantes, Northern Illinois University
    • Shane Champion, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts ($100 winner!)
    • Jeff Chan, New York City College of Technology
    • Pooi Yee Chan, New York City College of Technology
    • Hunter Chen, Atkins A&T High School
    • Elton Cheng, University of California, San Diego
    • Tommy Chin, Jr., Rochester Institute of Technology
    • Tony Cho, Troy High School
    • Jason Chodyniecki, University of Louisville ($100 winner!)
    • Jared Clason, University of Akron ($100 winner!)
    • Brett Clement, Lake Brantley High School
    • Grant Cohoe, Rochester Institute of Technology
    • Diego Conti, California State University, Dominguez Hills
    • Samuel Coplin, Lake Brantley High School
    • James Cornell, Lake Brantley High School
    • Ryan Coulter, Georgian College
    • Alec Crow, University of Arkansas at Little Rock ($100 winner!)
    • Mario Cueto, California State University, Dominguez Hills
    • Mark Dadisman, Dordt College
    • Zhongtian Dai , University of Chicago
    • Zachary Dain, East Carolina University
    • Joshua Dande, Grafton High School ($100 winner!)
    • Caleb Daniels, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Diana Darabi, California State University, Dominguez Hills
    • Greg Davidson, Syracuse University
    • Michael DeGraw, South Plains College
    • Nicholas Depinet, New Albany High School ($100 winner!)
    • Nimish Deshpande, Dalhousie University
    • Len Deuel, Highland Park High School
    • Ashley DiMarco, Lake Brantley High School
    • Samuel Dorvil, New York City College of Technology
    • Noel Drew, Rochester Institute of Technology
    • Elizabeth Dubey, Lake Brantley High School
    • Ain Eccles, Lake Brantley High School
    • Joe Einertson, University of Minnesota Morris ($100 winner!)
    • Bridgett Einstein, California State University, Dominguez Hills
    • Jason El-Massih, Algonquin Regional High School
    • Anja Erwin, Lake Brantley High School
    • Erick Evans, Lake Brantley High School
    • Taylor Everding, St. Ambrose University
    • James Ewell, West Texas A&M University
    • Timothy Ewing, Lake Brantley High School
    • Na'Chelle Ferkovich, Lake Brantley High School
    • Benjamin Fink, Syracuse University
    • Jeremy Fisher, Marist College ($100 winner!)
    • Trenton Fisher, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Elsa Floran, California State University, Dominguez Hills
    • Rodney Folz, University of California, Berkeley ($100 winner!)
    • Cody Freeman, Duke University
    • Greg Gagnon, Mohawk
    • Yongfeng Gao, Penn State University
    • Danny Garay, California State University, Dominguez Hills
    • Tiffany Garcia Cortez, California State University, Dominguez Hills
    • Parker Garrity, Lake Brantley High School
    • Paulius Gedrikas, Dawson College
    • Roxana Gheorghiu, University of Pittsburgh
    • Keenan Gillispie, University of Arkansas at Little Rock
    • Kori Gills, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
    • Zachary Glazer, Cal Poly San Luis Obispo
    • Jeffrey Goines, Durham College
    • Daniel Golden, Bergen County Academies
    • Ramiro Gonzalez, California State University, Dominguez Hills
    • Michael Greis, Texas A&M University
    • Yvan Guiatheu, Southern Polytechnic State University
    • Joseph Hain, California Polytechnic State University, SLO
    • Danny Ham, Highland Park High School
    • Kevin Hamilton, Northern Illinois University
    • Ali Harb, New York City College of Technology
    • Christopher Harris, Worcester Polytechnic Institute
    • Jason Harris, Mohawk College
    • Trystan Harris, Lake Brantley High School
    • Elena Harrold, California State University, Dominguez Hills
    • Savannah Hartnett, Lake Brantley High School
    • John Harwell, California State University, Dominguez Hills
    • Bartis Hawley-Wall, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Zhen He, Worcester Polytechnic Institute
    • Anita Heaton, Stevens Institute of Technology
    • Courtney Hee, Lake Brantley High School
    • David Heinlein, California State University, Dominguez Hills
    • Fredy Hernandez, California State University, Dominguez Hills
    • Jose Hidalgo, New York City College of Technology
    • Jeremy Hill, University of Central Florida
    • Christopher Hillenbrand, Regis High School
    • Connor Hindley, Northern Illinois University
    • John Hines, Lake Brantley High School
    • Glenn Hockett, California State University, Dominguez Hills
    • Aric Horst, Southern Methodist University
    • Joseph Houghton, Lake Brantley High School
    • Stephen Hu, New York University ($100 winner!)
    • Yeming Hu, Dalhousie University ($100 winner!)
    • Kevin Hufnagle, Worcester Polytechnic Institute
    • Caleb Hylton, Lake Brantley High School
    • Ross Indyke, Syracuse University
    • Marquise Jackson, California State University, Dominguez Hills
    • Narkell James, California State University, Dominguez Hills
    • Arun Prasath Jayachandiran, Syracuse University
    • Sreeram Jayan, University of Texas at Dallas
    • Rick Jean, CUNY Baruch College
    • Alan Jeffery, Georgian College
    • Joshua Jenkins, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
    • Bryan Jimenez, Florida International University
    • Erik Johnson, J. H. Bruns Collegiate ($100 winner!)
    • Kyle Jordan, Lake Brantley High School
    • Sahar Kamiri, Lake Brantley High School
    • Eric Kammerer, Marist College
    • Joshua Kaplan, Florida International University ($100 winner!)
    • John Keech, Texas A&M University ($100 winner!)
    • Naveen Keerthy, San Jose State University
    • Michael Keller, Northern Illinois University
    • Amrit Khadka, Loras College
    • Anthony Khoury, Lake Brantley High School
    • James Kim, University of Louisville
    • Fragkiskos Kioupakis, Athens Metropolitan College (int'l audit)
    • Bojan Knezevic, Marist College ($100 winner!)
    • Chase Knight, Lake Brantley High School
    • Michael Knyszek, Bergen County Academies ($100 winner!)
    • Patrick Korkuch, Bergen County Academies
    • Haneesh Kotha, Syracuse University
    • Marc Kowtko, Pace University ($100 winner!)
    • Matthew Kramer, Thomas Jefferson High School for Science and Technology
    • Zack Kreisler, Lake Brantley High School
    • Shelby Kurland, Lake Brantley High School
    • Jordan Kuveke, Lake Brantley High School
    • Meghan Landis, Lake Brantley High School
    • John Laseter, West Texas A&M University
    • Madina Latypova, Binghamton University
    • Austin Le, Troy High School
    • Quoc Le, Drexel University ($100 winner!)
    • Mark Ledbetter, College of Southern Maryland
    • Joshua Letcher, Lake Brantley High School
    • Chui Man Leung, University of California, San Diego
    • Wai Ho Leung, University of California, San Diego
    • Ryan Levy, University of California, Berkeley
    • Chaoren Lin, Binghamton University
    • Xin Lin, Lake Brantley High School
    • Stuart Little, Lake Brantley High School
    • Guo Ji Liu, New York City College of Technology
    • Joshua Lohden, California State University, Dominguez Hills
    • Kevin Lorenz, Purdue University ($100 winner!)
    • Matthew Lotocki, Bergen County Academies
    • Zach Lovin, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
    • Trevor Lund, Iowa State University
    • Parker Lunn, Lake Brantley High School
    • Cong Luo, Park University
    • Chan Ly, Gabrielino High School
    • Quanquan Ma, Worcester Polytechnic Institute ($100 winner!)
    • Calvin MacKenzie, University of Texas at Austin ($100 winner!)
    • Sarah Mackenzie, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Nikhil Madhusudan, Northern Illinois University
    • Elvis Maese, National University
    • Dionisis Malapetsas, Athens Metropolitan College (int'l audit)
    • Hemandu Malhotra, Syracuse University
    • Jovanna Marquez, Lake Brantley High School
    • Odelkys Marquez, Lake Brantley High School
    • Spencer Martin, Lake Brantley High School
    • Ronnie Mathes, University of Arkansas
    • Phillip Mazzotta, Lake Brantley High School
    • Christian McArthur, Texas State University - San Marcos ($100 winner!)
    • Jake McClellan, Oklahoma Panhandle State University
    • Dillon McCloud, Chandler Gilbert Community College
    • Morgan McComas, Lake Brantley High School
    • Mark Mchedlishvili, Bergen County Academies
    • Brandon McLellan, Georgian College
    • Mariana Menendez, California State University, Dominguez Hills
    • Jessica Merrick, Illinois Institute of Technology
    • Alex Mickler, Lake Brantley High School
    • Dalton Millard, Lake Brantley High School
    • Price Miller, West Texas A&M University
    • Victoria Miller, Lake Brantley High School
    • Maria Monroy-Osorio, Lake Brantley High School
    • Scott Montgomery, Georgian College
    • Vance Morris, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Joseph Muro, Marist College ($100 winner!)
    • Hossen Mustafa, University of South Carolina
    • Komalesh Narayan, Dalhousie University
    • Iain Nash, Homeschool
    • Lisa Natale, Lake Brantley High School
    • Harrison Neal, Stetson University
    • Gunnar Nelson, Lake Brantley High School
    • Matthew Ng, Hunter College ($100 winner!)
    • Wendy Ng, Syracuse University
    • Vu Nghe, California State University, Dominguez Hills
    • Duc Anh Nguyen, Drexel University ($100 winner!)
    • Thach Nguyen, Drexel University
    • Tri Nguyen, University of Texas at Austin
    • Miles Nosler, Texas State University
    • Neema Nowroozi, Lake Brantley High School
    • Patrick Nunes, Park University
    • Zachary O'Brien, Southern Methodist University ($100 winner!)
    • Elizabeth Olvey, Lake Brantley High School
    • David Ontiveros, University of Houston
    • Courtney Orlando, Lake Brantley High School
    • Don Otto, Methacton High School
    • Francisco Palenzuela, Lake Brantley High School
    • Fan Pan, Tongji University (int'l audit)
    • Nicole Parker, Lake Brantley High School
    • David Parra, California State University, Dominguez Hills
    • Greyson Parrelli, Lehigh University
    • Karan Patel, Lake Brantley High School
    • Kieran Patel, Lake Brantley High School
    • Sushen Patel, The University of Texas at Austin ($100 winner!)
    • Benjamin Paul, Rose-Hulman Institute of Technology ($100 winner!)
    • Vanessa Pena, Lake Brantley High School
    • Peter Pentescu, Green River Community College ($100 winner!)
    • Ly Pham, Augustana College
    • Valencia Pierre, New York City College of Technology
    • Gabriel Pike, California State University Bakersfield
    • Rayford Pomeroy, The College of Saint Rose ($100 winner!)
    • Anthony Poon, Lake Brantley High School
    • Michelle Pope, Lake Brantley High School
    • Marshall Prose, Lake Brantley High School
    • Jay Purohit, Jasper High School
    • Charlie Qualmann, Lake Brantley High School
    • Jose Quezada, New York City College of Technology
    • Becky Rainwater, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts ($100 winner!)
    • Subashree Ramachandran, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Ricard Rametta, California State University, Dominguez Hills
    • Alexander Ramirez, University of California, Los Angeles
    • Daniel Ramirez, California State University, Dominguez Hills
    • Marco Ramirez, California State University, Dominguez Hills
    • Christopher Ramnath, New York City College of Technology
    • Kevin Reed, Mohawk College
    • Brian Reese, East Tennessee State University
    • Jorelle Regala, California State University, Dominguez Hills
    • Debbie Reichelson, Lake Brantley High School
    • Patricio Reynaga, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • James Robinson, North Carolina A&T State University
    • Sean Robinson, Rochester Institute of Technology ($100 winner!)
    • Cheryl Rodgers, Lake Brantley High School
    • Cesar Rodriguez, New York City College of Technology
    • Timothy Rogis, Northern Illinois University
    • Cesar Rojas, Florida International University
    • Zackary Rutfield, Grafton High School ($100 winner!)
    • Nishanth Samala, Illinois Institute of Technology
    • Rodolfo Sanchez, California State University, Dominguez Hills
    • Caleb Saunders, California State University, Dominguez Hills
    • Gaurav Ravindra Sawant, University of Texas at Dallas
    • Jacqueline Schneider, Lake Brantley High School
    • Brandon Schwary, California State University, Dominguez Hills
    • Kyle Serres, Texas A&M University
    • Brandon Seydel, St. Ambrose University
    • Nirendra Shakya, Park University
    • Neil Shankar, Methacton High School
    • Samuel Shannon, Mississippi State University
    • Caitlin Sheridan, Lake Brantley High School
    • John Sherwood, Stetson University ($100 winner!)
    • Christopher Simons, Franklin University
    • Nathan Skillen, University of Northern British Columbia ($100 winner!)
    • Matt Sloper, Georgian College
    • Tanmay Solanki, American Embassy School
    • Fresa Solorio, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Elizabeth Spangler, Fordham University
    • Steven Spear, Hunter College
    • Joseph Spinelli, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Peter Sportello, Marist College
    • Zachary Srog, Northern Illinois University
    • Joe Stanton, Mohawk Valley Community College
    • Spencer Stokes, University of Arkansas
    • Jacob Strohm, Binghamton University
    • Michelle Struna, University of South Florida
    • Cynthia Sung, Massachusetts Institute of Technology
    • Patricia Suriana, Massachusetts Institute of Technology
    • Casey Sutherland, Lake Brantley High School
    • Steve Suttles, California State University, Dominguez Hills
    • Robin Swanson, University of Manitoba
    • Shaun Tan, Algonquin Regional High School
    • Jay Thomas, Pace University
    • Trevor Thompson, University of Wisconsin - Eau Claire
    • Anthony Thrasher, California State University, Dominguez Hills
    • Cameron Tidd, Marist College
    • Peter Tong, Northern Guilford High School
    • Nicholas Toothman, University of California, Davis ($100 winner!)
    • Casey Tran, Lake Brantley High School
    • Thanh Tran, Drexel University
    • Nicholas Trank, Troy High School
    • Dong Truong, University of Arkansas
    • Ngoc Truong, Lake Brantley High School
    • Justin Tuente, Ohio State University
    • Daniel Udy, University of Colorado at Denver
    • Phani Vadali, University of Texas at Dallas ($100 winner!)
    • Steven Valdez, Massachusetts Institute of Technology
    • Jake VanClief, Lake Brantley High School
    • Vannath Vanna, California State University, Dominguez Hills
    • Oscar Vasquez, California State University, Dominguez Hills
    • Dimitri Villegas, West Texas A&M University
    • Nathan Voth, Georgian College
    • Duc Vu, Drexel University
    • Lloyd Waddell, Mohawk College
    • Dawson Wainright, Northwestern State University
    • Weiqiang Wang, Marquette University
    • Elliot Way, Binghamton University
    • Charlie Welch, Kettering University ($100 winner!)
    • Dillon Welch, Louisiana Tech University
    • Samantha Wellons, Lake Brantley High School
    • James Wells, Lake Brantley High School
    • Austin Wentz, South Dakota School of Mines and Technology ($100 winner!)
    • Mark Werley, Lake Brantley High School
    • Edward Wertz, Texas Tech University
    • Alexander Westgate, Lake Brantley High School
    • Danar Widyantoro, Indiana University-Purdue University Indianapolis
    • Christian Wilkie, University of Connecticut
    • Shanice Williams, California State University, Dominguez Hills
    • Stuart Williams, Independent Learning Centre
    • Sarah Wittig, Lake Brantley High School
    • Jacqueline Wong, Plano East Senior High School ($100 winner!)
    • Ka tat Wong, Gabrielino High School
    • Mei Kuan Wong, Dalhousie University ($100 winner!)
    • Tori Wood , Syracuse University
    • Tyler Woodhull, Lake Brantley High School
    • Harry Woods, Maple Avenue School
    • Marvin Yan, Vanderbilt University
    • Ahmad Yazdankhah, San Jose State University
    • Jessica Yeh, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Philip Yeo, Dalhousie University ($100 winner!)
    • Timothy Yu, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
    • Chen Yuan, Stevens Institute of Technology
    • Peter Zafonte, Stevens Institute of Technology
    • Michael Zazzali, Stevens Institute of Technology
    • Bradley Zeis, Liberal Arts and Science Academy ($100 winner!)
    • Chi Zhang, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Min Zhang, Mississippi State University ($100 winner!)
    • Shayi Zhang, University of Georgia
    • Andrew Zhao, Webster Thomas High School
    • Timothy Zhu, University of California, Berkeley ($100 winner!)

School awards

The IBM Master the Mainframe Contest couldn't exist without the enthusiastic involvement of some of the premier educational institutions across North America. The contest team would like to thank all of the educators who enouraged their students to compete. These awards give special recognition to several schools for their students' outstanding accomplishments in the contest.

  • - Congratulations to the winners of our school awards

    Most registrations (high school)
    1st place: Lake Brantley High School (Altamonte Springs, FL), 266
    2nd place: Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts (Hot Springs, AR), 67
    3rd place: Bergen County Academies (Hackensack, NJ), 58

    Most registrations (college or university)
    1st place: Georgian College (Barrie, ON), 155
    2nd place: Northern Illinois University (DeKalb, IL), 108
    3rd place: Florida International University (Miami, FL), 98

    Most Part 1 winners (high school)
    1st place: Lake Brantley High School, 189
    2nd place: Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, 35
    3rd place: Bergen County Academies, 33

    Most Part 1 winners (college or university)
    1st place: Georgian College, 132
    2nd place: Northern Illinois University, 71
    3rd place: Florida International University, 42

    Most Part 2 winners (high school)
    1st place (tie): Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, 2 and Grafton High School (Grafton, MA), 2
    2nd place (6-way tie, each with 1 winner): Bergen County Academies, Highland Park High School (Dallas, TX), J.H. Bruns Collegiate (Winnipeg, MB), Liberal Arts and Science Academy (Austin, TX), New Albany High School (New Albany, OH), Plano East Senior High School (Plano, TX)

    Most Part 2 winners (college or university)
    1st place: West Texas A&M University (Canyon, TX), 6
    2nd place: Northern Illinois University, 4
    3rd place (3-way tie, each with 3 winners): Dalhousie University (Halifax, NS), Florida International University, Marist College (Poughkeepsie, NY)

    Most Part 2 successful completions (high school)
    1st place: Lake Brantley High School, 75
    2nd place: Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts, 6
    3rd place: Bergen County Academies, 5

    Most Part 2 successful completions (college or university)
    1st place: California State University, Dominguez Hills (Carson, CA), 36
    2nd place: Northern Illinois University, 12
    3rd place: Syracuse University (Syracuse, NY), 9

    Most Part 3 winners and honorable mentions (high school, college or university)
    1st place (tie): Dalhousie University, 4 and Northern Illinois University, 4
    2nd place (5-way tie, each with 2): Marist College, West Texas A&M University, University of Texas at Austin, Rochester Institute of Technology (Rochester, NY), Texas State University (San Marcos, TX)

Thank you to all of the students and educators across North America who made this contest a success, and congratulations to all of our 2011 Mainframe Masters! For news and announcements regarding future contests, keep an eye on our . We hope to see you Mastering the Mainframe again soon!