Master the Mainframe 2012

Master the Mainframe 2012

An Enterprise Systems Contest, US & Canada (excluding Quebec)

Tab navigation

2010 IBM Master the Mainframe Contest winners

The 2010 IBM Master the Mainframe Contest drew 3,537 students from over 400 schools across the US and Canada, making this contest our biggest ever. The fantastic turnout and difficult challenges also made this our toughest contest yet. All of the students listed here deserve special recognition for distinguishing themselves through their extraordinary enterprise computing accomplishments.

Part 3 winners

In order to win Part 3, students had to complete a series of extremely difficult and time-consuming tasks, mastering the inner-workings of mainframe software products, security protocols, multiple programming languages and various utilities. Students had three months to explore the system and complete the contest tasks, with many contestants opting to complete the challenges using Rational Developer for System z.

After a semester of hard work and dedication, the winners of Part 3 of the 2010 IBM Master the Mainframe Contest are:

1st place: Patricio Reynaga, West Texas A&M University
2nd place: Jay Thomas, Pace University
3rd place: Calvin MacKenzie, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
4th place: Philip Yeo, Dalhousie University
5th place: Sibo Niu, Syracuse University

In addition to the top five winners, several students also turned in exceptional Part 3 performances. We'd be remiss if we didn't recognize the Part 3 Honorable Mention winners, who will receive a certificate from IBM to commemorate their achievements.

  • - Congratulations to Part 3 Honorable Mention winners
    • Austin Wentz, South Dakota School of Mines & Technology
    • John Sherwood, Stetson University
    • Benjamin Shinyambala, Northwest Missouri State University
    • Budhi Martaputra, Ryerson University
    • Jesse Parsons, Ohio State University
    • Taylor Everding, Saint Ambrose University
    • Wai Ho Leung, Gabrielino High School
    • Brahmansh Singh, University of Texas at Dallas
    • Guan Hang Su, San Jose State University
    • David Nufer, University of Washington
    • Soniya Giri, Dakota State University
    • Laveesh Bansal, University of Texas at Dallas
    • Swapnil Shinde, George Mason University
    • James True, University of Arkansas
    • Chi Zhang, Northern Illinois University
    • Christian McArthur, Texas State University - San Marcos
    • Yeming Hu, Dalhousie University
    • Charles Goddard, Glendale Community College
    • Keith Layne, Park University
    • Vance Morris, West Texas A&M University
    • Bojan Knezevic, Marist College
    • Joe Spinelli, Northern Illinois University
    • Jonathan Medefind, George Mason University
    • Joshua Dande, Grafton High School
    • Matthew Ng, Hunter College
    • Mark Mchedlishvili, Bergen County Academies
    • Zackary Rutfield, Grafton High School
    • Phillip Switzer, University of Central Oklahoma
    • George Gelashvili, Niskayuna High School
    • Navdeep Uppal, West Texas A&M University

Part 2 winners

The IBM Master the Mainframe Contest team would like to give special recognition to the students who have managed to complete the extremely difficult Part 2 challenges. After many of hours of debugging, programming and learning to navigate a world-class enterprise system, all of the students below have distinguished themselves as extraordinary mainframers.

These students have each earned themselves a certificate from IBM and an invitation to upload their resumes to the IBM Student Opportunity System. The students with "($100 winner!)" after their names also won pre-paid debit cards for being among the 60 fastest students to complete Part 2 100% correctly.

  • - Congratulations to all of our Part 2 Mainframe Masters
    • Eitan Adler, Binghamton University
    • James Adler, Northern Highlands Regional High School
    • Dinesh Agarwal, Georgia State University
    • Mohammed AhamedJawaharSha , TAG Magnet School, Texas
    • Jamil Ahmad, Stevens Institute of Technology
    • Darren Alton, Stevens Institute of Technology
    • Reno Alvarado, University of Phoenix
    • Zechariah Andersen, North Dakota State University
    • David Anderson, British Columbia Institute of Technology
    • Sawyer Anderson, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Jeffrey Angell, Brigham Young University
    • Steve Anthoney, University of Missouri - St. Louis
    • Dana Atkison, West Texas A&M University
    • Chris Aughinbaugh, California State University, Sacramento
    • Nick Aversano, Northern Highlands Regional High School
    • Christopher Ayala, Stony Brook University
    • Deisi Ayala, California State University, Dominguez Hills
    • Ashvini Krishna Ayyasamy, Northern Illinois University
    • Zhenglong Bai, Clarkson University
    • Nidheesh Balakrishnan, University of Texas at Dallas
    • Laveesh Bansal, University of Texas at Dallas
    • Chuck Bardel, Michigan State University
    • Donald Bartling , Florida International University
    • Alessio Batista, Georgian College
    • Varun Batta, American Embassy School
    • Ryan Beauchea, Marist College
    • Ronald Beck, Houston Community College
    • Jonathan Beekman, Bergen County Academies ($100 winner!)
    • Nathan Bell, West Texas A&M University
    • Max Benat, Paramus High School
    • Benjamin Bernhardt, Southern Polytechnic State University
    • Nicholas Bevacqua, Bergen County Academies
    • Timothy Beyer, California State University, Dominguez Hills
    • David Bieber, Princeton University
    • James Birkenfeld, West Texas A&M University
    • Andrew Bjerke, Stevens Institute of Technology
    • Jordan Black, East Tennessee State University
    • Rufus Blackmon, University of South Carolina
    • Geoffery Blackwell, Southern Polytechnic State University ($100 winner!)
    • Kevin Blank, University of Missouri - St. Louis
    • Robert Boesz, Rowan University
    • Kyle Bond, North Carolina State University
    • Anthony Bongiorno, Marist College
    • Jeffrey Bonhag, SUNY New Paltz
    • Jamie Brabston, Stevens Institute of Technology
    • Arthur Branham, Stevens Institute of Technology
    • Kenneth Breeman, Worcester Polytechnic Institute
    • Robert Breland, Georgian College
    • James Bridges, Missouri University of Science and Technology
    • Gary Brown, Stevens Institute of Technology
    • Ryan Brown, Rochester Institute of Technology
    • Wayne Buchanan, Wenatchee Valley College
    • Richard Burrows, The University of Arizona ($100 winner!)
    • Jonathan Byers, Franklin University
    • Jorge Cabrera, Florida International University
    • Tim Caulder, Trident Technical College
    • Dan Cavallaro, Bucknell University
    • Lewis Cawthorne, University of South Carolina - Columbia ($100 winner!)
    • Jason Cazier, Washtenaw Community College
    • Cory Chang , Troy High School
    • Thanaphon Chavengsaksongkram, West Texas A&M University
    • Stamatios Cheirdaris, Pace University ($100 winner!)
    • Elton Cheng, Valencia High School
    • Jessica Cheng, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Jason Chodyniecki, University of Louisville
    • Jessica Choi, Syracuse University
    • Patrick Chou, Chattahoochee High School
    • Sujoy Kumar Chowdhury, Missouri Western State University ($100 winner!)
    • Michael Church, Georgia College and State University
    • Lori Cillo, West Texas A&M University
    • Kaleigh Clary, Hendrix College
    • Michael Cleary, California State University, Dominguez Hills
    • Thomas Cline, University of Arkansas ($100 winner!)
    • Raymond Cload, Lake Brantley High School ($100 winner!)
    • James Clopton, West Texas A&M University
    • Grant Cohoe, Rochester Institute of Technology
    • Ryan Coulter, Georgian College
    • Clifton Coursey, Wake Technical Community College
    • Stephen Crane, Cal Poly Pomona
    • Alec Crow, Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts ($100 winner!)
    • Kevin Cunningham, Binghamton University ($100 winner!)
    • Charles Curran, Georgian College
    • Zachary Dain, East Carolina University
    • Clint Dalrymple, Boise State University
    • Joshua Dande, Grafton High School
    • Derec Davies, Mohawk College
    • Kenneth Davis, California State University, Dominguez Hills
    • Paul DeCarlo, University of Houston
    • James DeCrescenzo, Syracuse University
    • Feliciano Delgado, Northeastern Illinois University ($100 winner!)
    • Nicholas Depinet, New Albany High School
    • Bonnie Derylo, Northern Illinois University
    • Yves Desjardins, University of Northern British Columbia
    • Nathaniel Deuel, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Ravi Inder Singh Dhillon, San Jose State University
    • Fernando Diaz, Florida International University
    • Scott Dittmeier, Syracuse University
    • Santosh Kumar Domalapalli, Northern Illinois University
    • Larry Dow, University of South Carolina
    • Justin Dudleson, duPont Manual High School
    • Michael Dunn, University of North Texas
    • Benjamin Dupree, Highland Park High School
    • Joel Duttweiler, Texas State University
    • Katherine Duty, Ocoee High School
    • Johnalbert Duverge, Florida International University
    • Steven Dzikowski, University of South Carolina
    • Patrick Ebo, Syracuse University
    • Chamberline Ekejiuba , California State University, Dominguez Hills
    • Sam Epstein, County College of Morris
    • Saba Eskandarian, Langley High School
    • Roy Eubanks, Texas State University
    • Taylor Everding, St. Ambrose University
    • Yassin Ezbakhe, University of Valencia (Int'l audit)
    • Dave Farinelli , Kettering University
    • Daniel Fernandez, Florida International University
    • Chase Fette, University of Arkansas
    • Andrew Fierro, West Texas A&M University
    • David Fillion, Mohawk College
    • Corey Fisher, Dulles High School
    • Jeremy Fisher, University of South Florida
    • Bryn Flewelling, Georgian College
    • Rodney Folz, duPont Manual High School ($100 winner!)
    • Albert Fox, Idaho State University
    • Heather Freeman, St Lawrence College
    • Michael Galinato, University of Arkansas
    • Bin Gao, University of Pittsburgh
    • Andrew Garcia, Dutchess Community College
    • Carlos Garcia, Syracuse University
    • Enrique Garcia, California State University, Dominguez Hills
    • Gwen Garretson, Syracuse University
    • Duane Gaudon, Georgian College
    • Paulius Gedrikas, Dawson College
    • George Gelashvili, Niskayuna High School
    • Linas Gelazanskas, North Carolina State University ($100 winner!)
    • Daniel Gellman, Southern Polytechnic State University
    • Soniya Giri, Dakota State University
    • Scott Glover, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Charles Goddard, Glendale Community College ($100 winner!)
    • Daniel Golden, Bergen County Academies
    • Yoel Gonzalez, Florida International University
    • Justin Gordon, Widener University
    • Adam Grickites, Georgian College
    • Keshia Griffin, California State University, Dominguez Hills
    • Matthew Grisham, Highland Park High School
    • Scott Haas, Lake Brantley High School
    • Andrew Hahm, Bergen County Academies
    • Danny Ham, Highland Park High School
    • Clyde Harris , University of South Carolina
    • Timothy Harrison, George Mason University
    • Jamal Hassan, California State University, Dominguez Hills
    • Bradford Hawbaker, University of North Texas
    • Bartis Hawley-Wall, West Texas A&M University
    • Mark Hayes, Georgian College ($100 winner!)
    • Zhen He, Worcester Polytechnic Institute
    • Zech Hein, Southlake Carroll Senior High
    • Zachary Henez, University of South Carolina
    • Aldo Hernandez, California State University, Dominguez Hills
    • Alan Higgins, Nova Scotia Community College, IT Campus
    • Jeremy Hill, Ocoee High School
    • Jamin Hitchcock, Iowa State University ($100 winner!)
    • Scott Hoffman, University of Michigan - Dearborn ($100 winner!)
    • Wojciech Hojdysz, Pace University
    • Randy Hooper, Southern Polytechnic State University
    • Kate Horstkotte, Syracuse University
    • Stephen Hu, Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts ($100 winner!)
    • Yeming Hu, Dalhousie University
    • German Hubieral , Syracuse University
    • Kevin Hufnagle, Worcester Polytechnic Institute
    • John Humphreys, Stevens Institute of Technology
    • Jacob Hurwitz, Massachusetts Institute of Technology
    • Caleb Hylton, Lake Brantley High School
    • Dominick Iacovelli , Pace University
    • Kyle Iandoli, Marist College
    • Lorenzo Interiano, California State University, Dominguez Hills
    • Richard Irwin, Rowan University
    • Christopher Jackson, University of Georgia
    • Arjun Jain, American School of Bombay (int'l audit)
    • Dave Jalowica, Mohawk College
    • Janani Jayaraman, University of South Florida
    • Joshua Jenkins, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Victor Jiang, Pace University
    • Erik Johnson, J. H. Bruns Collegiate
    • Eugena Nicole Jones, California State University, Dominguez Hills
    • William Juan, Darien High School
    • Matthew Kaczorowski, Georgian College
    • Yogesh Kalaskar, University of Houston
    • Drew Kaltenbaugh, University of Pittsburgh - Oakland ($100 winner!)
    • Jessica Kenney, Shawsheen Valley Technical High School
    • Muhammad Khan, Georgian College
    • David King, University of South Carolina
    • Erich Kling, SUNY New Paltz
    • Bojan Knezevic, Marist College ($100 winner!)
    • Michael Knyszek, Bergen County Academies ($100 winner!)
    • David Kopczyk, Penn State University
    • Rony Krell, Cornell University
    • Clark Kromenaker, University of Southern California
    • Tim Krugh, California State University, Dominguez Hills
    • Tina Kuang , Syracuse University
    • Tanmaya Kumar, University of Arkansas
    • Jan Kumor, Ohio State University
    • Andrij Kuzyszyn, Stevens Institute of Technology
    • Keith Labasan, California State University, Dominguez Hills
    • Jeremy Lai, California State University, Dominguez Hills
    • Zhan-Yu Lai, University of Houston
    • Taylor Lain, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Achin Lalit , Georgian College
    • Rebecca Lange, University of Missouri - St. Louis
    • Keith Layne, Park University
    • Stiliyan Lazarov, Pace University ($100 winner!)
    • Andrew Lee, Syracuse University
    • Jeongseon Lee, Mohawk College
    • Quoc Le-Kinh, Drexel University
    • Joshua Letcher, Lake Brantley High School ($100 winner!)
    • Wai Ho Leung, Gabrielino High School ($100 winner!)
    • Alexander Levine, Highland Park High School
    • Ryan Levy, Berkley High School
    • Mickey Lewis, Southern Polytechnic State University
    • Tianen Li, Harvard University
    • Zongde Li, University of South Florida
    • Jia Jian Liang, Simon Fraser University
    • David Liao, Syracuse University
    • Sungsu Lim, American Embassy School
    • Chenyu Lin, Syracuse University
    • Robyn Littleton, Missouri University of Science and Technology ($100 winner!)
    • Kevin Lorenz, Purdue University ($100 winner!)
    • Matthew Lotocki, Bergen County Academies
    • Zach Lovin, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Jesus Lugo, Florida International University ($100 winner!)
    • Alex Lynch, Ocoee High School
    • Joshua Ma, Troy High School
    • Darrell MacDonald, University of North Carolina, Wilmington
    • Iain Macfarlane, Dutchess Community College
    • Calvin Mackenzie, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Sarah Mackenzie, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Akhil Madhavan, Govt. College of Engineering, Kannur (int'l audit)
    • Sergio Madrid, California State University, Dominguez Hills
    • Elvis Maese, National University, San Diego
    • Vivek Mahadevan, University of Texas at Dallas
    • Si Mai, Syracuse University
    • Dylan Malloy, Canyons Technical Education Center
    • Nicholas Mancuso, Georgia State University
    • Edward Manti, Ocoee High School
    • Jonathan Marokhovsky, Worcester Polytechnic Institute
    • Budhi Martaputra, Ryerson University ($100 winner!)
    • Christian Mcarthur, Texas State University
    • David Mcdermott, Lake Brantley High School ($100 winner!)
    • Alex McFarlane, Georgian College
    • Bret McFatridge, University of North Texas
    • Mark Mchedlishvili, Bergen County Academies
    • Gene Mecija, California State University, Dominguez Hills
    • Jonathan Medefind, George Mason University
    • Juliana Mends, Syracuse University
    • Eric Mensah, Morgan State University
    • Michael Miller, Georgia Tech ($100 winner!)
    • Max miracolo, Syracuse University
    • Silvia Molina, California State University, Dominguez Hills
    • Scott Montgomery, Georgian College
    • Kevin Moore, Dulles High School
    • Whitney Moore, University of South Carolina
    • Craig Moran, Lake Brantley High School
    • Vance Morris, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Michael Morrison, University of South Carolina
    • Chris Mosteiro, South Broward High School
    • Anthony Mueller, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Sarah Myrick, University of Arkansas
    • Nicholas Nagrodski , Northern Illinois University
    • Mou Nandi, New Jersey Institute of Technology
    • Harsha Vardhan Narayana Reddy, Florida International University ($100 winner!)
    • John Nash, Homeschool
    • Michael Nawrocki, Harrison High School
    • Harrison Neal, Stetson University
    • Justin Newby, University of North Texas
    • Matthew Ng, Hunter College
    • Duc Anh Nguyen, Drexel University
    • Khanh-Nhan Nguyen, Worcester Polytechnic Institute
    • Vu Nguyen, Texas State University
    • Nathan Nikotan, California State University, Dominguez Hills
    • Sibo Niu, Syracuse University
    • Drew Noel, Rochester Institute of Technology
    • Adam Norwood, University of Arkansas
    • David Nufer, University of Washington ($100 winner!)
    • Jason Oettinger, Pine View School
    • Sergio Oliver, California State University, Dominguez Hills
    • Christopher Olson, North Dakota State University ($100 winner!)
    • Steven Ong, Troy High School
    • William Orr, Rochester Institute of Technology
    • Don Otto, Methacton High School
    • Vincent Palazzo , Syracuse University
    • Eric Pan, Webster Thomas High School
    • Justin Paothatat, Arizona State University
    • Jayesh Parab, North Carolina State University
    • Jesse Parsons, Ohio State University ($100 winner!)
    • Sushen Patel, The University of Texas at Austin
    • Michael Patrick, Iowa State University
    • Benjamin Paul, duPont Manual High School
    • Oliver Peat, Georgia College and State University
    • Chris Perhay, Franklin University
    • Travis Peterson, California State University, Dominguez Hills
    • Zachary Petty, Kettering University
    • Ben Pham, Ocoee High School
    • Ly Pham, Augustana College
    • Susan Philip, University of Texas at Dallas ($100 winner!)
    • Gerald Plomp, Georgian College
    • Rayford Pomeroy, College of Saint Rose
    • Kalaneeraj Poojari, Northern Illinois University
    • Douglas Pope, Pace University
    • Sandeepkrishnan Poyyalae, State University of New York at Buffalo ($100 winner!)
    • John Pretak, Franklin University
    • Curtis Pruden, Park University ($100 winner!)
    • David Quandt, Estrella Mountain Community College ($100 winner!)
    • Amanda Ranard, Iowa State University
    • Elizabeth Rauh, Syracuse University
    • Robert Ravier , Cornell University
    • Abdur Razzaque, Syracuse University
    • Travis Rehl, Syracuse University
    • Richard Reichert, University of Texas at Dallas
    • Nicole Reid, Southern Polytechnic State University
    • Anthony Reinosa, Florida International University
    • Chris Rescigno, University of South Carolina
    • Miles Ressler, University of Texas at Austin
    • Patricio Reynaga, West Texas A&M University
    • Brian Ricketts, St. Charles North High School
    • Mohammed Rifqi, Syracuse University
    • Eric Rock, Webster Schroeder High School
    • Timothy Rogis, Northern Illinois University
    • Chris Rohl, University of South Florida ($100 winner!)
    • Benjamin Rose, Stevens Institute of Technology
    • Brendan Rudachyk, Georgian College
    • Ben Rudolph, Stanford University
    • Megan Rupert, Franklin University
    • Matt Rusch, Lakeland College
    • Zackary Rutfield, Grafton High School
    • Kapeel Sable, Sanjuba High School
    • Jorge Salgado, Polytechnic University of Puerto Rico (int'l audit)
    • Sean Salsman, Franklin University
    • Anton Samson, Simon Fraser University
    • Oscar Sanchez, University of Miami ($100 winner!)
    • Alan Sandoval, Lewis & Clark College
    • Maria Sarmiento, Syracuse University
    • Thomas Saunders, Syracuse University
    • Ken Savage, Georgian College
    • Jason Scatena, Bergen County Academies
    • Andrew Schmidgall, Northern Illinois University
    • James Schroyer, University of Toledo
    • Jonathan Schuff, Rowan University
    • Nathan Schulze, University of Missouri - St. Louis
    • Nick Schwartz, Kettering University
    • Stanley Schwertly, Richard Stockton College
    • Chad Scott, University of North Texas
    • Anthony Sermania, Grassfield High School
    • Keith Shaffer, Marist College ($100 winner!)
    • Deep Shah, Syracuse University
    • Bryan Shalke, Erie County Community College
    • Niranjan Sharma, Illinois State University
    • Adam Shaver, University of Arkansas, Fort Smith
    • Michael Shaw, Marist College ($100 winner!)
    • John Sherwood, Stetson University ($100 winner!)
    • Eugene Sheynis , San Jose State University
    • Byron Shields, California State University, Dominguez Hills
    • Swapnil Shinde, George Mason University
    • Benjamin Shinyambala, Northwest Missouri State University
    • Mark Shipston, Georgian College
    • Brahmansh Singh, The University of Texas at Dallas
    • Gurvinder Singh, Canyons Technical Education Center
    • Ramesh Singh, North Dakota State University
    • Nathan Skillen, University of Northern British Columbia
    • Benjamin Smith, Arkansas School For Mathematics, Sciences, and The Arts
    • Derrick Smith, North Carolina State University
    • Jonathan Sorce, Bergen County Academies ($100 winner!)
    • Brendan Speth, Troy High School
    • Joe Spinelli, Northern Illinois University
    • Edward Stark, University of Tampa
    • Mike Stawchansky, Southern Polytechnic State University
    • Candace Steward, University of South Carolina
    • Daniel Stoneburner, Concordia University Texas
    • Guan Hang Su, San Jose State University ($100 winner!)
    • Cynthia Sung, Rice University
    • Adam Sutch, Mohawk College
    • Phillip Switzer, University of Central Oklahoma
    • Chen Tang, Illinois State University
    • Yuanqing Tao, Pace University
    • Risabh Tayal, Illinois State University
    • Alisha Taylor, Western Governors University
    • Kristen Taylor, Ocoee High School
    • Steve Terpe, San Jose State University
    • Haider Thahab, Northern Illinois University
    • Divya Thapar, Georgian College
    • Darryl Thierry, National University, San Diego ($100 winner!)
    • Jay Thomas, Pace University
    • Hilary Thomas , Lake Brantley High School
    • Ashish Tirodkar, University of Texas at Dallas
    • Nicholas Toothman, UC Davis ($100 winner!)
    • James True, University of Arkansas ($100 winner!)
    • Chi Fai Tze, Syracuse University
    • Daniel Udy, University of Colorado at Denver
    • Rayesh Upadhyay, Drexel University
    • Navdeep Uppal, West Texas A&M University
    • Chompunut Vicharnakorn, University of Missouri - St. Louis
    • Sean Vig, University of Minnesota
    • Michael Votaw, University of Missouri - St. Louis
    • Derrick Vuong, Gabrielino High School
    • Christian Walker, Worcester Polytechnic Institute
    • Trevor Walker, MAST Academy
    • Yan Wang, Stevens Institute of Technology
    • Johnny Ward, Grassfield High School
    • Michael Warren, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Ian Watterson, Purdue University
    • James Watterson, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Elliot Way, Binghamton University
    • Jennifer Weinman, Mansfield University
    • James Wells, Lake Brantley High School
    • Austin Wentz, South Dakota School of Mines & Technology
    • Will Wharton, University of North Carolina, Wilmington
    • Roberta Wiesner, University of Wisconsin - Madison
    • Richard Wilder, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Ben Wiley, duPont Manual High School
    • Kevin Willert, Northern Illinois University
    • Sean Williams, Henry Ford Community College
    • Daniel Wilson, University of South Carolina
    • Ryan Wisniewski, Northern Illinois University
    • Beata Wlodarczyk, University of Houston ($100 winner!)
    • Karla Woike, California State University, Dominguez Hills
    • Derek Wolcott, California State University, Los Angeles
    • Julia Wong, Florida International University
    • Mei Kuan Wong, Dalhousie University
    • Robert Wood, Emerald Ridge High School
    • Chris Woodyard, California State University, Dominguez Hills
    • James Wright, West Texas A&M University
    • Yufei Xia, Lehigh University
    • Roberto Xu, Gabrielino High School
    • Philip Yeo, Dalhousie University
    • Jaeho Yoo, American Embassy School
    • Huinan Yu, Illinois State University
    • Syed Zaidi, Texas State University, San Marcos ($100 winner!)
    • Bradley Zeis, The Liberal Arts and Science Academy, Austin ($100 winner!)
    • Chi Zhang, Northern Illinois University
    • Lu Zhang, Michigan State University ($100 winner!)
    • Andrew Zhao, Thomas High School ($100 winner!)
    • Edward Zhou, Spackenkill High School
    • Timothy Zhu, UC Berkeley