Master the Mainframe 2012

Master the Mainframe 2012

An Enterprise Systems Contest, US & Canada (excluding Quebec)

Tab navigation

2009 IBM Master the Mainframe Contest winners

The 2009 IBM Master the Mainframe Contest drew over 3,000 students from 425 schools across the US and Canada, making this contest our biggest ever. The fantastic turnout and difficult challenges also made this our toughest contest yet. All of the students below deserve special recognition for distinguishing themselves through their extraordinary enterprise computing accomplishments.

Part 3 winners

In order to win Part 3, students had to complete a series of extremely difficult and time-consuming tasks, mastering the inner-workings of mainframe software products, security protocols, multiple programming languages and various utilities. Students had three months to explore the system and complete the contest tasks. After a semester of hard work and dedication, the winners of Part 3 of the 2009 IBM Master the Mainframe Contest are:

1st place: Scott Mickey, University of Denver
2nd place: David Bieber, Niskayuna High School
3rd place: Yeming Hu, Dalhousie University
4th place: Deep Shah, Syracuse University
5th place: Robert Spalding, Marist College

In addition to the top five winners, several students also turned in exceptional Part 3 performances. We'd be remiss if we didn't recognize the Part 3 Honorable Mention winners.

  • - Congratulations to Part 3 Honorable Mention winners
    • Stiliyan Lazarov, Pace University
    • Sandeep Perumbuduri, Northern Illinois University
    • Douglas Holmes, St. Ambrose University
    • Benjamin Paul, DuPont Manual High School
    • Ahmad Yazdankhah, San Jose State University
    • Steven Valdez, John Jay High School
    • Sushen Patel, The University of Texas at Austin
    • Michael Votaw, University of Missouri - St. Louis
    • David Masover, Indian Hills Community College
    • Hui Li, Dalhousie University
    • Alexander Levine, Highland Park High School
    • Anthony Waters, Rensselaer Polytechnic Institute
    • Ravi Inder Singh Dhillon, San Jose State University
    • Neil Batlivala, American Embassy School
    • Danielle Couger, West Texas A&M University
    • Michael Christianson, Pace Academy
    • Navaneetha Ganesan, University of Arkansas
    • Naman Mittal, North Dakota State University
    • Johnny Meek, West Texas A&M University
    • Drew Noel, St. Thomas Aquinas High School
    • Budhi Martaputra, Ryerson University
    • Matthew Weeks, Park University
    • David Kopczyk, Penn State University
    • Mike Harvey, Oklahoma State University Institute of Technology
    • Ryan Beauchea, Marist College
    • Hemal Jariwala, Stevens Institute of Technology
    • Javeriah Zaman, University of Arkansas
    • Kaysha Lee, West Texas A&M University
    • Joshua Dande, Grafton High School

Part 2 winners

The IBM Master the Mainframe Contest team would like to give special recognition to the students who have managed to complete our most difficult Part 2 ever. After many of hours of debugging, programming and learning to navigate a world-class enterprise system, all of the students below have distinguished themselves as extraordinary mainframers. These students have each earned themselves a certificate from IBM and an invitation to upload their resumes to the IBM Student Opportunity System. The students with "($100 winner!)" after their names also won pre-paid debit cards for being among the fastest students to complete Part 2 100% correctly.

  • - Congratulations to all of our Part 2 Mainframe Masters
    • Abdul Abdul Asim, University of Arkansas
    • Divya Abraham, Stevens Institute of Technology
    • Vikram Adithya, California State University, Sacramento
    • Jeremy Allen, Texas State University
    • Dilip Ananthula, Texas A&M University
    • Jeffrey Angell, Brigham Young University
    • Matt Bagot, West Texas A&M University
    • Mark Baker, University of Texas at Dallas
    • Neela Balkaran, Ocoee High School
    • Christopher Barber, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Caitlin Barkoczi, Ocoee High School
    • Charles Basile, Plano Senior High School ($100 winner!)
    • Neil Batlivala, American Embassy School ($100 winner!)
    • Ryan Beauchea, Marist College ($100 winner!)
    • Julio Beck, Houston Community College
    • Ronald Beck, Houston Community College
    • Sudeep Bhowmick, University of Texas at Dallas
    • David Bieber, Niskayuna High School ($100 winner!)
    • Jason Biegel, Stevens Institute of Technology
    • Olexa Bilaniuk, College Catholique Samuel-Genest
    • Geoffery Blackwell, Southern Polytechnic State University
    • Christian Blades, Southern Polytechnic State University
    • Michelle Bouxsein, Northern Illinois University
    • Rachid Bouziane, Carnegie Mellon University
    • Larenzo Bredeck, Western Illinois University
    • Kenneth Breeman, Worcester Polytechnic Institute
    • Miles Budnek, Southern Polytechnic State University
    • Brian Caldwell, Front Range Community College ($100 winner!)
    • Martin Camacho, Central Senior High School ($100 winner!)
    • Joseph Carmello, Marist College
    • Andrew Carr, East Tennessee State University ($100 winner!)
    • Bryan Chau, Ocoee High School
    • Shiyuan Chen, Syracuse University
    • Elton Cheng, Valencia High School
    • Minho Cho, Ocoee High School
    • Patrick Chou, Chattahoochee High School
    • Michael Christianson, Pace Academy ($100 winner!)
    • Jordan Clark, Georgian College
    • Frank Colburn, Ocoee High School
    • Valeria Cosolapova, Georgian College
    • Amy Crites, Ocoee High School
    • Kevin Cronk, Ironwood High School ($100 winner!)
    • Eugene Crouch, Ocoee High School
    • Andrew Cutler, Tutor Crossing
    • Joshua Dande, Grafton High School
    • Lenis David, John Foster Dulles High School
    • Charles Davis, Mid-State Technical College
    • Brittnee De Lau, Ocoee High School
    • Feliciano Delgado, Northeastern Illinois University ($100 winner!)
    • Nick Depinet, New Albany Plain Local High School
    • Thomas Dexter, Georgian College
    • Ravi Inder Singh Dhillon, San Jose State University
    • Carolyn Dick, Northern Illinois University
    • John Donaldson, Northwest Nazarene University
    • Katherine Duty, Ocoee High School
    • Alina Eideman, Binghamton University ($100 winner!)
    • Dina El-Ghawy, Assiut University
    • Kevin Elliott, Georgian College
    • Kevin Elliott, West Texas A&M University
    • Taylor Everding, St. Ambrose University
    • Jeorge Fabre, Marist College
    • Mark Fayngersh, Bergen County Academies ($100 winner!)
    • Rebekah Frauman, Ocoee High School
    • Zachary Frauman, Ocoee High School
    • Christopher Gamio, Stevens Institute of Technology
    • Navaneetha Ganesan, Sam Walton School of Business ($100 winner!)
    • Tzvika Geft, American Embassy School
    • Marcal Gibbs, University of South Carolina
    • Nick Glauber, Pima Community College
    • James Gordon, Park University ($100 winner!)
    • Virgil Green, Ocoee High School
    • Wei Guo, University of Houston
    • Josh Halliday, Ocoee High School
    • Daniel Hamilton, Georgian College
    • David Harris, University of South Carolina
    • Timothy Harrison, George Mason University ($100 winner!)
    • Mike Harvey, Oklahoma State University Institute of Technology ($100 winner!)
    • Brandon Haugen, Northern Illinois University
    • Bartis Hawley-Wall, West Texas A&M University ($100 winner!)
    • Mark Hayes, Georgian College ($100 winner!)
    • Jake Hedlund, Santa Clara University
    • Sean Heller, SUNY Binghamton
    • Jeremy Hill, Ocoee High School ($100 winner!)
    • Matthew Hippely, Denver University
    • Jamin Hitchcock, Iowa State University
    • Jonathan Ho, Troy High School
    • Anthony Hoang, Troy High School
    • Douglas Holmes, St. Ambrose University
    • Laura Hornsby, University of South Carolina
    • Stephen Hu, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
    • Yeming Hu, Dalhousie University
    • Peter Humanik, Bergen County Academies
    • Abram Jackson, North Dakota State University
    • Cody Jackson, Spanish River High School
    • Tarsha Jackson, Houston Community College
    • Hemal Jariwala, Stevens Institute of Technology
    • Erik Johnson, J.H. Bruns Collegiate
    • William Juan, Darien High School
    • Sai Kadiyala, University of Texas at Dallas
    • Mallikarjun Kandra, University of Arkansas
    • Bhawjot Kaur, Georgian College
    • Manas Kawale, University of Houston
    • Kamal KC, North Carolina State University ($100 winner!)
    • Carley Keefe, Marist College
    • Thomas Kempf, West Texas A&M University
    • Jess Kenney, Shawsheen Technical High School ($100 winner!)
    • Geoffrey King, Carleton University ($100 winner!)
    • Bojan Knezevic, University of Texas at Dallas ($100 winner!)
    • David Kopczyk, Penn State University
    • Srikanth Kotagiri, University of Houston - Clearlake
    • Chaitali Kulkarni, University of Houston
    • Adam Kutchak, Ocoee High School
    • Zhan-Yu Lai, John Foster Dulles High School ($100 winner!)
    • Taylor Lain, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts
    • Min Lan, Durango High School
    • Keith Layne, Park University ($100 winner!)
    • Stiliyan Lazarov, Pace University ($100 winner!)
    • Michael Lazenby, Georgian College
    • Quoc Le Kinh, Drexel University
    • Kaysha Lee, West Texas A&M University
    • Wai Ho Leung, Gabrielino High School
    • Alexander Levine, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Hui Li, Dalhousie University ($100 winner!)
    • Tianen Li, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Jason Littleton, Missouri University of Science and Technology
    • Yanqiu Liu, Syracuse University
    • John Lomberk, Ocoee High School
    • Kevin Lorenz, Purdue University ($100 winner!)
    • Joshua Loving, University of Hawaii at Hilo ($100 winner!)
    • Jordan Lux, Sheridan High School
    • Matt MacAllister, Ocoee High School
    • Calvin MacKenzie, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts ($100 winner!)
    • Edward Manti, Ocoee High School ($100 winner!)
    • Susan Marsh, Estrella Mountain Community College
    • Budhi Martaputra, Ryerson University
    • David Masover, Indian Hills Community College ($100 winner!)
    • Benjamin Mays, Texas State University ($100 winner!)
    • Mark Mchedlishvili, Bergen County Academies
    • Hector Medina Fetterman, Chagrin Falls High School ($100 winner!)
    • Johnny Meek, West Texas A&M University
    • Scott Mickey, Denver University ($100 winner!)
    • Jeffrey Miller, Mansfield University
    • Michael Mintz, Bergen County Academies
    • Naman Mittal, North Dakota State University ($100 winner!)
    • Asif Mohammed, University of Texas at Dallas
    • Linda Mooney, Marist College
    • Chelsea Monk, Ocoee High School
    • Leonardo Mordasini, Marist College
    • Harry Moreno, Worcester Polytechnic Institute
    • Anthony Mueller, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Deepika Mulani, San Jose State University
    • Niveditha Murali, University of Arkansas
    • Ryan Murphy, Ocoee High School
    • Lakshmi Muthiah, University of Arkansas
    • Nicholas Myers, University of South Carolina
    • Arun Natarajan, North Carolina State University
    • Mikhail Nemoy, Baruch College
    • Son Nguyen, Brown University ($100 winner!)
    • Duc Anh Nguyen, Drexel University ($100 winner!)
    • Oliver Nguyen, California State University, Dominguez Hills
    • Quan Nguyen, Troy High School
    • Alexandros Nipirakis, Lake Sumter Community College ($100 winner!)
    • Drew Noel, St. Thomas Aquinas High School ($100 winner!)
    • Omolola Oyeyipo, Texas State University
    • Michael Ozeryansky, Harrison High School
    • Tejasvi Palvai, San Jose State University
    • Rakesh Parvataneni, Texas A&M University
    • Sushen Patel, University of Texas at Austin ($100 winner!)
    • Benjamin Paul, DuPont Manual High School
    • Phalgun Pendyala, Fairleigh Dickinson University
    • Oscar Peralta, Stevens Institute of Technology
    • James Perrine, Michigan State University
    • Sandeep Perumbuduri, Northern Illinois University
    • Steven Perva, Northern Illinois University ($100 winner!)
    • Zachary Petty, Kettering University
    • Kevin Pham, Ocoee High School
    • Susan Philip, University of Texas at Dallas ($100 winner!)
    • Richard Phipps, University of South Carolina
    • Chase Plante, Chagrin Falls High School
    • Sarat Chandra Poluri, University of Houston
    • Sandeepkrishnan Poyyalae, SUNY Buffalo
    • Alberto Qiu, University of Texas at Austin
    • Ginger Rathweg, St. Louis University
    • Lisa Reichelson, Ocoee High School
    • Frank Riccobono, Stevens Institute of Technology
    • Brian Ricotta, Ocoee High School
    • Vadeerat Rinsurongkawong, University of Houston
    • Marc Rodriguez, Park University
    • Troy Roersma, Grand Valley State University
    • Christopher Rohl, State College of Florida
    • Nicholas Romyn, Mohawk College
    • Kapeel Sable, Sanjuba High School
    • Sowmya Sampath, San Jose State University
    • Oscar Sanchez, University of Miami
    • Andrew Scagnelli, Stevens Institute of Technology
    • Jonathan Schuff, Rowan University
    • Lyle Scott, University of North Carolina - Wilmington
    • Keith Shaffer, Marist College
    • Deep Shah, Syracuse University
    • Niranjan Sharma, Illinois State University
    • Shruti Sharma, Ocoee High School
    • Richard Shaver, Georgian College
    • Ashish Shivgan, Stevens Institute of Technology
    • Christopher Skowera, University of Missouri - St. Louis ($100 winner!)
    • James Slocum, New Jersey Institute of Technology ($100 winner!)
    • Kashife Smith, Marist College
    • Amit Sodhi, University of Arkansas
    • Naihui Song, New Jersey Institute of Technology
    • Amy Soon, Alameda High School
    • Jonathan Sorce, Bergen County Academies ($100 winner!)
    • Robert Spalding, Marist College
    • Justin Squirek, Harrison High School
    • Kristen Swope, Ocoee High School
    • Heung Tai, San Jose State University ($100 winner!)
    • Andrew Teall, Columbus State University
    • Thomas Teisberg, Albemarle High School ($100 winner!)
    • Jay Thomas, Pace University ($100 winner!)
    • Eric Thorstensen, Stevens Institute of Technology
    • Nick Toothman, California State University, Bakersfield ($100 winner!)
    • Kim Tran, Roxbury High School
    • Vy Tran, Ocoee High School
    • Ilya Vakhutinsky, Bergen County Academies
    • Steven Valdez, John Jay High School ($100 winner!)
    • Shyam Vijayakumar, San Jose State University
    • Michael Votaw, University of Missouri - St. Louis ($100 winner!)
    • Angelica Walsh, Ocoee High School
    • Ashley Walsh, Ocoee High School
    • Daniel Wasserman, Ocoee High School ($100 winner!)
    • Anthony Waters, Rensselaer Polytechnic Institute ($100 winner!)
    • James Watterson, Highland Park High School
    • Matthew Weeks, Park University
    • Daniel Weisz, SUNY Binghamton ($100 winner!)
    • Scott Wetter, Marist College
    • Will Wharton, University of North Carolina - Wilmington ($100 winner!)
    • Joshua Wilson, Ocoee High School
    • Derek Wolcott, California State University, Los Angeles
    • Julian Wolfe, DeVry University Houston
    • Patrick Woo, Ryerson University
    • Jeffrey Wood, Ocoee High School
    • Richard Wood, Texas State University
    • Dan Xiong, DeVry University
    • Ahmad Yazdankhah, San Jose State University
    • Xiao Ye, University of Texas at Austin
    • Craig Yeh, Highland Park High School ($100 winner!)
    • Miaoer Yu, San Jose State University
    • Ekaterina Zagoskina, Georgian College
    • Javeriah Zaman, University of Arkansas
    • Zhang Zhang, San Jose State University ($100 winner!)
    • Michael Zhang, New Albany Plain Local High School