#IBMPolskaJutra

Partnerstwo w transformacji. Czyli dlaczego nie warto robić tego samemu.

Share this post:

Cyfrowa Transformacja jest obecnie odmieniana przez wszystkie przypadki. Duże organizacje są w jej trakcie, albo ją rozważają (wpisując w swoją strategię), albo ją opracowują same, bądź jeżeli chcą to zrobić dobrze, szybko i bezpiecznie korzystają z pomocy firm specjalizujących się w technologiach i usługach. Niektóre z firm są już po transformacji – tak, są i takie firmy, ale na nich nie będziemy się dziś skupiali.

Kogo dotyczyć powinna transformacja? Myślę, że niezależnie od tego czy firma istnieje na rynku 5, 10 czy 50 lat powinna i musi się zmieniać. Hasło, którego często używam podczas swoich prezentacji „Transformuj się albo giń” nadal pozostanie aktualne. A jak już wszystkie organizacje dokonają swojego skoku i dokończą transformacje, to te które zrobiły to jako pierwsze będą musiały robić ją ponownie – nieustanna zmiana, tylko to jest tutaj stałe. Dlatego tak ważne jest posiadania partnera, doradcy w postaci doświadczonej, najlepszej na rynku firmy technologicznej, (i/lub doradczej) który nie tylko zna biznes, ale też wie, jak połączyć go z sukcesem, oraz z technologią – bo ta mieszanka będzie kluczowa w procesie każdej transformacji.

Sama technologia, nawet najlepsza potrafi być bezużyteczna, jeśli nie znajdziemy dla niej dobrego i uzasadnionego scenariusza użycia. A do tego możemy potrzebować ekspertów (najlepszych na rynku) i ich zasobów (największych i skalowalnych), technologii (najbardziej niezawodnej i bezpiecznej) a na końcu kogoś kto opracuje ten plan i pomoże go wdrożyć. W tym wszystkim powinniśmy jeszcze uważać na vendor lock-in.

Transformacja, chcąc lub nie, jest w pewien sposób operacją na żywym organizmie. Nie zatrzymamy naszej firmy na chwile lub dłużej. Nasz biznes nie ucierpi, ale zyska na transformacji, a jego klienci odczują tę dobrą zmianę.

Patrząc na swoje doświadczenie i projekty, w których brałem udział, firmy często mają wystarczające kompetencje, żeby zrobić taką transformacje same, ale czy powinny to robić. Osobiście uważam, że nawet najbardziej sprawna organizacja, z najlepszym i najbardziej kompetentnym zespołem IT powinna wspierać się firmami, które w swoje DNA mają wpisane przeprowadzanie takich projektów. Ich doświadczenie może być gwarantem cyfrowej zmiany, a nam pozwala się skupić przede wszystkim na biznesie.

Zmiana kosztuje, ale nieudana kosztuje znacznie więcej. Często jest to koszt pozycji na rynku, którą budowaliśmy przez wiele lat. Może to zbyt duża cena…

Obecnie wiele firm uważa, że transformacja z wykorzystaniem chmury jest tym co dzisiaj jest niezbędne – zgadzam się z tym stwierdzeniem. Również doskonale wiem, że obecny świat technologii chmurowej to chmura hybrydowa (czyli prywatna i publiczna; także w wariancie dedykowanym lub nie), a żeby jeszcze bardziej skomplikować tę kostkę technologicznego Rubika dochodzą jeszcze usługi, warstwy IaaS, PaaS, czy SaaS, który w wariancie multicloud (a mamy co najmniej kilku dużych vendorów cloud) zyskuje już ogromny wachlarz możliwości i opcji. Dlatego tak ważny jest wybór partnera, który razem z nami będzie realizował, nie tylko sam projekt, ale całą naszą strategię.

Partnera – tak jak wspomniałem- doświadczonego który biorąc pod uwagę naszą strategię i traktując ją jako fundament zmiany, położy na niej warstwę wielu elementów biznesu, a następnie scementuje te wszystkie elementy technologią (w tym przypadku chmurową).

Podczas procesu transformacji w dużych organizacjach nie da się uniknąć drobnych błędów czy wąskich gardeł- czasami jest to czynnik technologii, kultura organizacyjna, a czasami coś zupełnie innego i nieprzewidzialnego, właśnie tu pojawia się kolejny element pożądanych kompetencji naszego strategicznego partnera, który bazując na swoim doświadczeniu jest w stanie te ryzyka zminimalizować, czy zniwelować. Są na rynku firmy, które realizują te operacje w niesamowity wręcz sposób, precyzyjnie i skutecznie.

Mówi się, że nie da się przeżyć życia bez partnera, odnoszę wrażenie, że w transformacji jest podobnie – a jeżeli nawet się da, to jest to o wiele, wiele trudniejsze. Warto o tym pamiętać… Powodzenia w transformacji, niezależnie na jakim jej etapie się znajdujecie! 🙂

IBM Cloud Platform Sales Leader Poland and Baltics

More #IBMPolskaJutra stories
By Maciej Jędrzejczyk on 11/09/2019

Czy algorytmy boją się piątku trzynastego?

Każdy z nas, gdzieś w głębi duszy, kieruje się wiekowymi przesądami i uprzedzeniami. Niektóre z nich traktowane są jako element tradycji, jeszcze inne są integralną częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Nasze zachowania oraz reakcje na pewne sytuacje są tak głęboko zakorzenione, że traktujemy je jako normalne. I choć takie czynności, jak unikanie czarnych kotów na ulicy, […]

Continue reading

By Jarosław Szymczuk on 29/08/2019

P-TECH – nowy, globalny program edukacyjny wchodzi do Polski

Dzisiaj w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice, firmami Samsung i Fujitsu Technology Solutions, Instytutem Badań Edukacyjnych pod honorowym patronatem, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministerstwa Cyfryzacji uruchamiamy program rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH. Głównym celem P-TECH jest wsparcie lokalnych społeczności przez odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach o specjalności informatycznej, które oprócz zdobycia dyplomu ukończenia […]

Continue reading

By Piotr Pietrzak on 01/07/2019

Wszystkiemu winny jest Pan Hertz 5G – technologia mobilna piątej generacji

Technologie cyfrowe, informatyczne i komunikacyjne stały się nieodzownym elementem wszystkich gałęzi gospodarki i naszego życia.  Dają one możliwość budowy nowych rozwiązań nakierowanych na użytkownika końcowego, biznes czy przemysł. Umożliwiają przy tym rozwijanie nowych modeli biznesowych niejednokrotnie zmieniając funkcjonowanie całych branż lub tworząc nowe. Dawno już zrewolucjonizowały sposoby komunikacji i wymiany informacji przyzwyczajając nas do życia […]

Continue reading