#IBMPolskaJutra

IBM Services i Watson AI w chmurze publicznej IBM w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Share this post:

IBM umożliwia zwiedzającym interakcję z dziełem sztuki na wystawie „Willmann. Opus Magnum”

IBM (NYSE: IBM) oraz Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ogłosiły uruchomienie projektu CoArt, wykorzystującego sztuczną inteligencję IBM Watson Assistant i publiczną chmurę IBM Cloud, umożliwiając zwiedzającym interakcję z obrazem „Raj” Michaela Willmanna, który jest częścią wystawy czasowej „Willmann. Opus Magnum” liczącej ponad sto dzieł sztuki.

Do końca trwania wystawy, czyli do 26 kwietnia 2020 r., zwiedzający mogą skorzystać ze smartfonu z zestawem słuchawkowym, na którym znajduje się aplikacja CoArt. Dzięki aplikacji wykorzystującej, takie rozwiązanie jak, IBM Watson Assistant, mogą zadawać pytania dotyczące obrazu i otrzymywać natychmiastowe odpowiedzi w języku polskim. Muzeum we Wrocławiu jest zaledwie jednym z kilku na świecie, w którym wykorzystano aplikację dostępu do sztuki, opierającej się na sztucznej inteligencji IBM Watson.

„Sztuka jest zjawiskiem społecznym i relacyjnym – dotyczy interakcji między artystą i odbiorcą. To swoisty dialog, wymiana doświadczeń, uczuć, wiedzy czy myśli” – mówi Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. „Taka relacja może być kompletna, atrakcyjna, autentyczna i satysfakcjonująca, w sytuacji, gdy odbiorca w pełni rozumie kontekst i znaczenie danego dzieła. Dzięki IBM Watson, możemy przekazać taką informację w sposób interaktywny i przybliżać Polakom sztukę”

Badania pokazują, że w ciągu 2018 roku ponad połowa Polaków (56%) wzięła udział w co najmniej jednym wydarzeniu kulturalnym, jak np. wyjście do kina, teatru lub na koncert, wystawę czy imprezę sportową. 25% respondentów stwierdziło, że w ciągu roku odwiedziło galerię lub muzeum.[1]

Projekt Coart jest zwieńczeniem trwającej ponad rok współpracy zespołu IBM Services ze specjalistami i historykami sztuki Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz wykładowcami i studentami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zespół IBM Services był odpowiedzialny za budowę rozwiązania, utrzymanie i rozwój aplikacji w chmurze IBM, i we współpracy z wrocławskim Client Innovation Center, szkolenie Watsona w zakresie udzielania odpowiedzi na pytania w języku polskim.

Uruchomienie projektu zostało poprzedzone wielomiesięcznymi testami jakościowymi prowadzonymi przez zespoły projektowe IBM i Muzeum Narodowego. Pierwszym krokiem projektu było zbudowania bazy wiedzy o obrazie, zawierającej intencje pytających. W kolejnym etapie baza wiedzy została wykorzystana do treningu sztucznej inteligencji IBM Watson pod kątem uzyskanie najlepszych odpowiedzi na zadawane pytania. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby po uruchomieniu produkcyjnym możliwe było jego “douczanie”. Dzięki wykorzystaniu chmury IBM Cloud do przechowywania tysięcy danych tworzących bazę wiedzy możliwe stało się ciągłe podnoszenie jakości oraz dokładności odpowiedzi udzielanych zwiedzającym.

„Wspólnie z IBM Polska wprowadziliśmy pionierską formę interakcji widzów z dziełem sztuki” – podkreśla dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Wybór padł na obraz „Raj”, ze względu na wyjątkowe walory artystyczne tego dzieła. Teraz dzięki wsparciu nowych technologii możemy każdej osobie zaproponować zupełnie nowy poziom odkrywania sztuki. Jesteśmy zadowoleni z efektów współpracy z IBM Polska”

Wystawa „Willmann. Opus magnum” prezentowana jest w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obraz „Raj” jest jednym z blisko 100 dzieł pokazywanych na tej ekspozycji. Dzieła Michaela Willmanna – określanego mianem śląskiego Rembrandta – wypożyczono z licznych kościołów, klasztorów oraz kolekcji muzealnych.

Więcej informacji o wystawie na stronie https://mnwr.pl/

O IBM Cloud:

Z rocznymi przychodami z chmury o wartości ponad 20 miliardów dolarów, IBM buduje wiodący sektor swojej działalności biznesowej, jakim jest oferta chmury hybrydowej dla przedsiębiorstw. Obejmuje ona kompleksowy zakres usług, oprogramowania, sprzętu i usług profesjonalnych, umożliwiających IBM doradztwo, przenoszenie, tworzenie i zarządzanie rozwiązaniami chmurowymi w środowiskach publicznych, prywatnych i lokalnych. Dzięki globalnej sieci ponad 60 cloud data centers, zlokalizowanych w 19 krajach i 18 strefach dostępności i 6 regionach, IBM public cloud pomaga przedsiębiorstwom we wszystkich branżach w spełnianiu wymagań bezpieczeństwa, odporności i wydajności wdrożeń. Zbudowana w środowisku wielodostępowym, typu open source, chmura IBM, zapewnia klientom bezpieczny dostęp do IaaS klasy korporacyjnej oraz wiodącego systemu PaaS oraz najnowszych możliwości w zakresie programowania. Oferta IBM obejmuje ponad 190 natywnych interfejsów API dostępnych w chmurze, w obszarach, takich jak: AI, blockchain, IoT, obliczenia serverless i kwantowe oraz technologie edge. W obszarze chmury publicznej, z IBM współpracują takie instytucje finansowe, jak BNP Paribas, Bank of America, Westpac i inne.  Więcej informacji na: https://www.ibm.com/cloud/public

Muzeum Narodowe we Wrocławiu:
Anna Kowalów
Rzecznik Prasowy
Tel: 696 501 438
e-mail: anna.kowalow@mnwr.pl

IBM
Kontakt dla prasy:
Monika Maciąg-Kruszewska
Rzecznik Prasowy, IBM Polska i Kraje Bałtyckie
Tel: +48 693 93 5342
e-mail: monika.maciag@pl.ibm.com

[1] http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2019/06/K.027_Kultura_O003-19.pdf

More #IBMPolskaJutra stories
By Press Release on 23/07/2020

NOSPR razem z IBM Watson tworzą nowatorską przestrzeń interakcji z muzyką klasyczną

Dzięki wdrożeniu rozwiązania Watson Assistant przez IBM Services, NOSPR przybliża doświadczenie obcowania z orkiestrą symfoniczną online Katowice, 23 lipca 2020 r. – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz IBM (NYSE: IBM), przy współpracy z Fujitsu Technology Solutions, ING Bankiem Śląskim, Urzędem Miasta Katowice – partnerami strategicznymi, a także firmą GAZ-SYSTEM i szkołami zrzeszonymi w programie P-TECH ogłosiły […]

Continue reading

By Press Release on 12/05/2020

IBM we współpracy z wiodącymi NGO uruchamia EduBota, aby pomóc nauczycielom odpowiadać na pytania o zdalnej edukacji

Lepszy kontakt nauczyciela z uczniem, dzięki rozwiązaniu AI w chmurze i najnowsze technologie do poznania w praktyce Warszawa, 12 maja 2020 – Firma IBM poinformowała, że razem z wiodącymi organizacjami pozarządowymi, takimi jak: Centrum Cyfrowe, Centralny Dom Technologii, Szkoła z Klasą,  Cyfrowy Dialog oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej uruchomiły wirtualnego EduBota, który korzysta z technologii IBM […]

Continue reading