Na hlavný obsah

Inteligentná doprava

Ako sa dnes z bodu A dostaneme
do bodu B
Mesto budúcnosti môže mať vozový park, ktorý bude pozostávať z menších autobusov, ktoré menia trasu počas jazdy a pôjdu tam, kde sú najviac potrebné, kým väčšie autobusy budú jazdiť po najvyťaženejších trasách v dopravnej špičke. Všetko bude integrované so systémom, ktorý dynamicky sleduje a prispôsobuje ich trasu na splnenie meniacich sa potrieb.

Preťaženie premávky

Upchané cesty potrebujú nové prístupy


Nabudúce, keď znovu zostanete stáť v dopravnej zápche, zamyslite sa nad týmto: tak ako sa naše automobily stali inteligentnými, naše cesty sa stanú ešte podstatne inteligentnejšími.

Tento krok je bezpochyby potrebný. Všetky mestá bojujú s narastajúcou potrebou výstavby. Napríklad, v USA v rozmedzí rokov 1982 a 2001 narástla populácia takmer o 20 % a premávka prudko poskočila až o 236 %.

Výstavba nových ciest a nových vozoviek často už nie je možná, ale vybudovanie inteligencie na cestách a v automobiloch - so senzormi na krajniciach, rádiofrekvenčnými značkami a globálnymi pozičnými systémami - možné určite je.

V Štokholme znížili nové inteligentné mýtne systémy preťaženie premávky a uhlíkové emisie o pôsobivé percentá.

V Londýne, správa systému zaťaženia znížila objem premávky na úroveň z osemdesiatych rokov 20. storočia. V Singapure dokáže systém predpovedať rýchlosť premávky s takmer 90 % presnosťou. S plánovanými rozšíreniami bude tento systém pomáhať predpovedať - nie iba monitorovať - aj iné dopravné podmienky.


 

Nikto nemá rád dopravné zápchy

Každý rok sa pri doprave premrhá 58 tankerov paliva. Ako tomu môžete zabrániť? Vybudujte inteligentnejšiu planétu.

Watch the video on how IBM is helping to build a smarter planet by redcing traffic congestion, saving gas and time and reducing greenhouse gases.


 

Dopravné systémy sú súčasťou väčšieho systému

Prehodnotenie, ako sa dostaneme z bodu A do bodu B, znamená uplatnenie novej technológie a nových praktík na staré myslenie a zvyky. Znamená to zlepšenie skúseností šoférov, nielen to, kam a kedy šoférujú. Môže to viesť k zlepšeniu automobilov, ktoré šoférujeme, ciest, po ktorých jazdíme a verejnej dopravy, ktorú môžeme využiť namiesto automobilov. Napríklad:

Smarter traffic management systems reduce traffic congestion

Inteligentný dopravný systém (US) pomáha mestu Štokholm znižovať výskyt dopravných zápch o 20%, znižovať emisie o 12% a výrazne zvyšovať používanie verejnej dopravy.

Cities around the world are building smarter transportaion systems, reducing traffic congestion in the process.

Veľa miest na svete čelí rovnakým problémom s dopravou. Stiahnite si túto správu (US) od Inštitútu pre podnikové hodnoty spoločnosti IBM o tom, ako sa mestá môžu učiť z úspechov iných pri integrácii ich dopravných služieb.

Traffic congestion was a topic of a recent IBM Global Innovation Outlook conference.

Doprava (US) bola jedným z predmetov na konferencii Global Innovation Outlook organizovanej spoločnosťou IBM, na ktorej si niektoré z najväčších svetových mozgových kapacít kládli otázku: ako zlepšujeme naše automobily, naše cesty, našu verejnú dopravu a ako dovážame náš tovar?


 
Inteligentnejšia doprava (US) znamená lepší systém pre všetky železnice, lietadlá, verejnú dopravu a nákladnú dopravu. Toto môže zlepšiť naše mestá, našu ekonomiku a náš každodenný život.