Na hlavný obsah

Inteligentnejšie jedlo

Technológia určuje ako ho dopestovať, ako chutí a ako sa dostane na váš tanier

Potravinárske technológie so zdravým apetítom do inovácií

Potravinárske technológie

Jedlo je to najdôležitejšie. A náš vzťah voči potrave sa mení každým rokom. Iba desať rokov dozadu bola väčšina konzumentov zameraná na diéty s nízkym obsahom tuku. Využitie biotechnológií bolo extrémne limitované, keďže sa považovali za nebezpečné. Len zopár ľudí vedelo, čo znamená "organický" a prečo na tom záleží.

V súčasnosti je to jednou z najvyšších výziev. Ceny potravín neustále rastú. Nedostatok potravy zapríčiňuje nepokoje po celom svete. Každý rok zomrie desať miliónov ľudí na hlad a choroby zapríčinené hladom. Na druhej strane, zákazníci sú čoraz hladnejší po informáciách o ich jedle. Sú lepšie informovaní o nutričných hodnotách a sú si viac vedomí environmentálnych a spoločenských dopadov všetkého, čo kupujú. V skutočnosti, podľa prieskumu Inštitútu pre podnikové hodnoty spoločnosti IBM (US), dvaja z piatich zákazníkov v USA a Veľkej Británii povedali, že o tom, ktoré jedlo si budú alebo nebudú kupovať, rozhodujú bezpečnostné aspekty.

Tak čo má spoločnosť IBM spoločné s jedlom? Potravinárske technológie.
Keď v máji 2008 udrel cyklón Nargis, ľudia z Mjanmarska stratili odhadom asi jednu tretinu zásob ryže. Vyšetrovatelia v USA zostali zaskočení záhadným vypuknutím salmonely, ktorá nakazila viac ako 1 300 ľudí a stála pestovateľov paradajok viac ako o 100 miliónov amerických dolárov. Tieto udalosti poukázali na zraniteľnosť dodávateľských reťazcov potravín, ako aj na krehkosť zásob potravín vo všeobecnosti.

Prostredníctvom inovačnej digitálnej technológie a výkonných riešení, spoločnosť IBM zabezpečuje, že potraviny sa neustále sledujú tak, ako prechádzajú celým obrovským komplexom globálneho dodávateľského reťazca. Spoločnosť IBM sa tiež stará o to, aby bolo jedlo výdatnejšie prostredníctvom biologických výskumov.

Budúcnosť jedla začína už dnes.

 


 

FARMY. Kým sa bežná mrkva v štáte Iowa dostane na stôl, čaká ju viac ako 2500 kilometrová cesta z Kalifornie.

 

Jedlo pre domácich miláčikov. Šalát. Arašidové maslo. Jedlo pre dojčatá. Mlieko. Toto je iba zopár z vysoko profilových omylov, ktoré sme zistili počas minulého roka. Zákazníci na celom svete sa obávajú - a právom. Je ich jedlo bezpečné? Odkiaľ pochádza?

Jedným z riešení je technológia stopovania a sledovania (US), vrátane 2D a 3D čiarových kódov a identifikátorov RFID. Toto nám umožňuje sledovať mäso z farmy až na váš stôl. V súčasnosti vládne predpisy a priemyselné požiadavky na kvalitu a sledovateľnosť nútia celosvetových producentov, aby poskytovali viac informácií o svojich produktoch. S čoraz globálnejším dodávateľským reťazcom, musia byť tieto informácie komplexné a spoľahlivé. S týmito informáciami môžu získať ďalšiu pridanú hodnotu, ako sú plynulý distribučný reťazec a nízka miera odpadu. V skutočnosti, odvetvie spotrebných produktov a maloobchodu stráca približne 40 miliárd amerických dolárov ročne alebo 3,5% z predaja v dôsledku neefektívnosti dodávateľského reťazca.

Z farmy až na váš stôl
Priemerné jedlo prešlo komplexným dodávateľským reťazcom, pokým skončí, ako večera na stole. Na výrobe jedného steaku sa podieľajú desiatky spoločností. V kanadskej provincii Manitoba (US), spoločnosť IBM pomáha pri vývoji komplexného riešenia sledovateľnosti, poskytujúc podnikové poradenstvo a služby riadenia projektov, pričom spolupracuje s viac ako 16 partnermi z dodávateľského reťazca, vrátane producentov hovädzieho a bravčového mäsa, producentov prísad do krmiva, výrobcov krmiva, farmárov, spracovateľských závodov, dopravných spoločností a reťazcov maloobchodných predajní potravín.

Použitím softvéru Global Traceability Network (GTNet) od spoločnosti TraceTracker, obchodného partnera spoločnosti IBM, projekt Manitoba ukazuje, že je možné bezpečne a presne zhromažďovať a spracovávať údaje o kuse mäsa z rôznych zdrojov a zdieľať tieto informácie v ktorejkoľvek fáze tohto procesu.

Inteligentná chladnička
Mäsiari v nemeckom obchode METRO Future Store (US) robia viac, než len pečienky. Používajú aj inteligentné označenia RFID v riešení navrhnutom v spolupráci so spoločnosťou IBM. Každý balík je identifikovaný a zaznamenávaný v momente, kedy je umiestnený do chladiarenského boxu, ktorý je plne vybavený čítačkami a anténami na skenovanie známky každého jedného produktu ako prichádza, ako je umiestnený na regáli, a aj vtedy, keď odchádza so zákazníkom. Informácie predovšetkým pomáhajú obchodom udržiavať produkty vždy čerstvé, kontrolovať prostredie, v ktorom sú umiestnené, a riadiť inventúry podľa údajov o predaji v reálnom čase.