Přeskočit na hlavní obsah

Chytřejší řízení dopravy

Jak v budoucnu překonáme vzdálenost
mezi body A a B?
řízení dopravy

Chytřejší doprava

Problém přeplněných silnic vyžaduje inovativní řešení v řízení dopravy


Až příště budete marnit čas v dopravní zácpě, zkuste se zamyslet nad silniční dopravou: Automobily jsou stále „chytřejší“. Jednou budou „inteligentnější“ i silnice.

Není pochyb o tom, že je to nutné. Prakticky všechna města bojují s rozvojem silniční dopravy a vybudováním dostatečné infrastruktury. Například ve Spojených státech se mezi roky 1982 a 2001 zvýšil počet obyvatel téměř o 20 %, ale doprava vzrostla o 236 %.

Postavit novou silnici nebo jízdní pruh někdy nelze. Můžeme však zvýšit inteligenci systémů řízení dopravy nebo automobilů. Třeba pomocí senzorů na silnicích, identifikace na rádiové frekvenci (radio frequency tags) nebo GPS.

Nový inteligentní systém mýta ve Stockholmu výrazně snížil dopravní zátěž a emise CO2.

Pomocí systému ošetřujícího dopravní zácpy srazili v Londýně objem silniční dopravy na úroveň poloviny 80. let 20. století. A v Singapuru dokážou se systémem předpovídajícím dopravní situaci přesměrovat a řídit dopravu v celé aglomeraci nebo předcházet zácpám.


 

Nikdo nemá rád dopravní zácpy

V dopravních zácpách se každoročně promrhá 58 obrovských tankerů plných ropy. Budujeme chytřejší planetu.

řízení dopravy


 

Dopravní systémy jako součást většího celku

Jak v budoucnu co nejlépe překonat vzdálenost mezi body A a B? Když se nad touto otázkou zamyslíme, dojdeme k závěru, že na staré zvyky a předpoklady budeme muset aplikovat nové technologie a zásady. Zlepšíme tak situaci řidičů, a to nejen při řízení: zdokonalíme automobily, silniční síť i veřejnou dopravu, alternativu k cestování vlastním dopravním prostředkem. Několik příkladů z praxe:

řízení dopravy

Inteligentní dopravní systém (EN) ve Stockholmu snížil dopravní zátěž o 20%, emise o 12 % a vrátil prestiž hromadné dopravě.

řízení dopravy

Města po celém světě řeší podobné problémy s dopravou. Stáhněte si tuto zprávu od institutu IBM Institute for Business Value a zjistěte, jak se města mohou učit jedno od druhého ve vylepšování svých dopravních služeb.

řízení dopravy

Doprava (US) byla jedním z témat konference Global Innovation Outlook, pořádané společností IBM. Několik nejchytřejších lidí planety odpovídalo na otázku, jak lze zdokonalit vozidla, silnice, veřejnou a obchodní dopravu.


 
Chytřejší doprava znamená lepší systémy (US) pro železniční, leteckou a veřejnou i nákladní dopravu. To může vést ke zlepšení v našich městech, našem hospodářství i každodenním životě.