Přeskočit na hlavní obsah

Potravinářské technologie se zdravou chutí pro inovace

Potravinářské technologie

Jídlo je základní lidská potřeba. A náš vztah k němu lze označit jako bohatý a barvitý příběh. Před pouhými deseti lety se většina konzumentů soustředila na nízkotučné potraviny. Použití biotechnologií bylo silně omezené a považovalo se do jisté míry za nebezpečné. A pouze velmi málo lidí vědělo, co znamená termín „organický“ nebo proč jsou organické potraviny důležité.

V dnešním světě stojíme před závažnějšími problémy. Ceny potravin rostou. Jejich nedostatek zapříčinil nepokoje po celém světě. Každý rok umírá hlady a na následky nemocí způsobených hladem 10 milionů lidí. Konzumenti zároveň více než kdy jindy chtějí vědět, co jedí. Jejich informovanost o výživě je lepší a daleko více si uvědomují dopady všeho, co kupují, na životní prostředí a společnost. Podle průzkumu IBM Institute for Business Value (PDF, 282KB) dva z pěti konzumentů v USA a ve Spojeném království tvrdí, že při nakupování berou v potaz bezpečnost.

Co tedy spojuje IBM s potravinami? Potravinářské technologie.
Při cyklonu Nargis v květnu 2008 přišli obyvatelé Myanmaru podle odhadů o třetinu zásob rýže. Na druhé straně zeměkoule zaskočila obyvatele USA záhadná epidemie salmonelózy. Zasáhla 1 300 osob a celý incident způsobil pěstitelům rajčat škodu přes 100 milionů dolarů. Podobné události naznačují, jak zranitelný je náš potravinový řetězec a systém dodávek potravin. Potřebujeme silnější, odolnější obilniny a chytřejší potravinový řetězec, který zajistí jejich přepravu z farem na talíře.

S pomocí inovačních digitálních technologií a výkonného řešení zajišťuje IBM sledování potravin při jejich přesunu ve stále složitějším globálním dodavatelsko-odběratelském řetězci. Prostřednictvím biologického výzkumu IBM zároveň pomáhá zlepšovat kvalitu potravin.

Budoucnost potravin začíná dnes.

 


 

Příklady stahování spotřebních produktů během uplynulých tří let. 2006. E. Colli. Špenát. Salát. Cibule. GMO. Salmonela. Rýže. Čokoláda. Čok. Ořechy. 2007. E. Colli. Žampiony.	Gr. Hovězí. Kuřecí. Salmonela. Ananasový meloun. Burákové máslo. Občerstvení. Botulotoxiny. DEB. Nakládaná paprika. Potraviny pro děti. Zubní pasta. Melamin. Ptačí chřipka. Krmení pro domácí mazlíčky. Pamlsky pro psy. Kuřata. 2008. E. Colli. Gr. Hovězí. Hovězí. Salmonela. Ananasový meloun. Rajská jablka. Papričky. Jalopeno. Listerie. Melamin. Vepřové. Dětská výživa. Olovo. Hračky.
Na čem záleží? Snížení množství odpadu. Ve světě trpí 820 milionů lidí podvýživou. Obchodníci s potravinami a spotřebitelé v USA však podle údajů OSN ročně vyhodí potraviny v hodnotě 48 miliard dolarů. Chytřejší dodavatelsko-odběratelské řetězce. Potraviny, které koupíte v Iowě, jsou zkušení cestovatelé: mrkev zdolala 2 600 km cestou z Kalifornie, rajče 1 900 km z Idaha a kuřecí stehno 1 000 km z Kolorada. Bezpečnější potraviny. Středisko pro kontrolu nemocí odhaduje, že 76 milionů případů onemocnění souvisejících s potravinami má každoročně za následek 325 000 hospitalizací a 5 000 úmrtí.

 

FARMA - TALÍŘ. Mrkev, kterou koupíte v Iowě, urazila 2 600 km z Kalifornie.

 

Potrava pro vaše čtyřnohé miláčky. Salát. Burákové máslo. Jídlo pro malé děti. Mléko. To jsou pouze nejkřiklavější příklady výrobků, které byly loni stahovány z trhu. Spotřebitelé po celém světě z nich mají obavy, a zcela oprávněné. Zajímá je, zda jedí zdravé jídlo, a původ potravin.

Technologie sledování na základě 2D a 3D identifikace pomocí čárového kódu a vysokofrekvenčního signálu RFID odkryje tajemství cesty „z farmy až na talíř” a vyvrací obavy spotřebitelů o bezpečnost potravin. Inovace v této oblasti však nezapříčinila jen bezpečnost. Vládní regulační opatření a průmyslové požadavky na kvalitu a sledovatelnost tlačí výrobce po celém světě k tomu, aby poskytovali více informací o svých výrobcích. A s rostoucí globalizací dodavatelsko-odběratelského řetězce to musí být informace komplexní a spolehlivé. Taková úroveň informovanosti má pro společnosti zároveň přidanou hodnotu: například zjednodušení distribučního řetězce a nižší kazivost zboží. Ztráty v odvětvích spotřebního zboží a maloobchodu způsobené neefektivním fungováním dodavatelsko-odběratelského řetězce skutečně ročně dosahují asi 40 miliard dolarů neboli 3,5 % tržeb.

Z farmy až na talíř
Než běžné jídlo skončí na jídelním stole, absolvuje cestu složitým dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Do přípravy byť jediného steaku z hovězího žebírka jsou zapojeny desítky společností. V kanadské provincii Manitoba (US) společnost IBM pomohla vyvinout řešení pro úplné zmapování pohybu potravin. Na projektu se podílelo 16 účastníků dodavatelsko-odběratelského řetězce, včetně producentů hovězího a vepřového masa, výrobců krmiv hospodářského zvířectva a přísad, zpracovatelských organizací, přepravců a maloobchodních potravinářských prodejen.

Projekt z Manitoby prokázal, že lze bezpečně a přesně shromáždit a zpracovat data z různých zdrojů, která se týkají konkrétního masného výrobku. Informace je možné sdílet v kterékoli části celého procesu.

Chytré řízení zásob v supermarketech
Řezníci v německé prodejně budoucnosti METRO Future Store (US) přidávají k výrobkům chytré RFID etikety. V chladicím boxu plně vybaveném čtečkami a anténami, které etikety snímají, je každé balení identifikováno, zaznamenáno a evidováno, dokud je neodebere zákazník. Tyto informace pomáhají prodejně udržovat výrobky čerstvé, kontrolovat prostředí jejich uložení a řídit objemy zásob na základě údajů o prodeji. Na tomto řešení se podílela společnost IBM.