Přeskočit na hlavní obsah

Softwarové komponenty

Éra univerzálních výrobků se chýlí ke konci

Dnešní chytřejší produkty, ať už se jedná o auta, přepravky nebo umělé srdeční chlopně, nabízejí stále více možností – například personalizované a multidimenzionální funkce. Chytré výrobky v sobě spojují senzory, ovládací prvky, elektroniku a mechanické systémy. Podle průzkumu 66 % výrobců do svých produktů začleňuje softwarové komponenty. A právě díky tomu lze zboží maximálně přizpůsobit koncovému uživateli.


 

Neznamená to, že by chytřejší výrobky automaticky sjížděly z výrobní linky. Výrobci dnes musí ovládat široké spektrum softwarových disciplín včetně managementu či modelového softwaru. Ale jen několik z nich zvládá vše zajistit vlastními silami, nebo možná vůbec nikdo. K uvedení chytřejších výrobků na trh je tedy potřeba vytvořit složitý systém vývojářů, techniků, dodavatelů a partnerů.

Při rostoucí úrovni integrace a vzájemného propojení mezi výrobky, systémy, společnostmi a zeměmi budou náklady na vývoj produktů dramaticky růst, nepodaří-li se zlepšit proces výroby. To může zahrnovat:

Chytřejší produkty již mění svět a vztahy mezi nimi a jejich uživateli. Chytřejší výroba je schopna změnit vývoj produktů, jenž začíná myšlenkou designéra a končí výrobkem, který je pro zákazníka zkrátka neodolatelný.

Chytré“ stroje. Pomoc zemědělcům: Inteligentní systém řízení traktorů pomáhá farmářům zvětšit výnosy. Při jízdě polem lze eliminovat přesahy nebo naopak mezery, čímž se také snižuje spotřeba paliva. Srdce, které spočítá vše – kromě lásky: „Chytré“ srdce s nejmodernějším softwarem a senzory umí upravit svou vlastní činnost, například krevní tlak a puls, podle charakteristiky konkrétního pacienta. Chytřejší balistika: Systém zabudovaný v helmě zaměří polohu nepřátelských střelců ve 3D zobrazení a přesně určí kalibr a typ zbraní, z nichž střílejí.

 

48 % výrobních společností považuje heslo „zlepšení kvality (méně chyb)“ za klíčové pro „chytřejší“ produkty. Software a systémy tvoří novou kategorii a řídí se obtížněji než tradiční součásti dodavatelského řetězce, využívané ve vývoji elektromechanických výrobků.

 

Jak IBM pomáhá vyrábět chytřejší produkty

Jediné letadlo může obsahovat až šest milionů řádků programového kódu, což odpovídá třípatrovému sloupci knih. Společnost Airbus (US) proto spolupracuje na návrhu, testování a výrobě neuvěřitelně složitých, integrovaných systémů právě s IBM. Letadla pak mohou být bezpečnější a „chytřejší“.

Jedním ze způsobů, jak zajistit vyšší výnosy, lepší služby zákazníkům, vyšší marže a optimalizaci kapitálu, je sledování na úrovni položek. Společnost Volkswagen (US) nasazuje po jednoročním pilotním projektu nový systém, v němž se společností IBM testovala technologii RFID při práci s dodavateli.

Návrh a vývoj řešení

Řešení pro management životnosti výrobků

Stavební prvky chytřejších výrobků