Na hlavný obsah

Zistite viac o RSS službe

O čom je táto novinka?
V súčasnej informačnej dobe je niekedy zdĺhavé nájsť tie správne informácie. Musíte ich hľadať na stránkach rôznych spravodajských serverov, IT serverov, novín, blogov, atď.

Niekedy návštevou každého portálu a hľadaním tých správnych informácií strávite viac času, ako ich čítaním. Ak už viac nechcete len hľadať, ale viac čítať a získavať tie správne informácie, začnite používať RSS kanály.

Čo sú RSS kanály a ako ich môžem čítať?
RSS znamená "Really Simple Syndication" a technicky je to XML súbor, ktorý sa nachádza na web stránke a je špeciálne naprogramovaný tak, aby zaznamenával najnovšie nadpisy a články a zobrazoval ich v RSS čítačke.

Dostávať a čítať RSS kanál znamená, že jednoducho požiadate o posielanie najnovších informácií pomocou RSS čítačky. Prihláste sa kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu a zvoľte "Copy Link Location" (Firefox) alebo "Copy Shortcut" (Internet Explorer) a vložte ho do vašej RSS čítačky.

Ako sa RSS líši od e-mailu?
RSS nepotrebuje poznať vašu e-mailovú adresu. To pre vás znamená menej nevyžiadanej pošty.

Ohlásenia o nových článkoch a informáciách nezapĺňajú vašu e-mailovú schránku. Všetky sa zobrazujú v RSS čítačke a na predkonfigurovanej web stránke.

RSS organizuje všetky nové články a informácie podľa web stránok, na ktorých sa informácie zoraďujú. Na rozdiel od e-mailov máte informácie pekne rozdelené a viete presne odkiaľ pochádzajú.

RSS feeds sú aktuálnejšie ako e-mailové newslettre.

Aké RSS čítačky si môžem vybrať?
Existujú 2 základné typy RSS čítačiek, niektoré zdarma, niektoré za poplatok.

  • Prvým typom RSS čítačiek sú "desktop aggregators". Tieto dokážu pomocou internetu sťahovať všetky články a informácie priamo na vašu plochu. Ich výhodou je možnosť čítať správy aj offline a vtedy, keď nemáte prístup k internetu.
  • Druhým typom sú RSS čítačky, ktoré dokážu obsah čítať len online pomocou vášho internetového prehliadača.

Na http://wikipedia.org/wiki/List_of_feed_aggregators nájdete zoznam oboch typov RSS čítačiek, ich domovských stránok a inštrukcií pre stiahnutie.

Ako pridám obsah do RSS čítačky?
Presný postup závisí od typu vašej RSS čítačky. Základné kroky sú však nasledovné:

  • Použitím vášho internetového prehliadača si nájdite stránku, z ktorej chcete získavať RSS feeds. Hľadajte ikony RSS alebo .
  • Kliknite na jednu z týchto ikon pravým tlačidlom myši a vyberte "Copy Shortcut" (Internet Explorer) alebo Copy Link Location (Firefox), alebo iný ekvivalentný príkaz vášho prehliadača.
  • Spustite vašu RSS čítačku.
  • Hľadajte tlačidlo Add a Feed (Pridaj kanál) alebo podobné.
  • Vložte URL linku, ktorú ste skopírovali v druhom kroku (Paste, Ctrl+V).
  • Kliknite OK a pridajte kanál do RSS čítačky.

Vybraný kanál sa teraz stal súčasťou vášho zoznamu feedov.

OPML
OPML je formát, ktorý umožňuje RSS čítačkám získavať obsah z web stránok poskytovateľov RSS kanálov. IBM takisto poskytuje OPML - http://www.ibm.com/ibm/syndication/index.opml. Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si stránku Wikipedie o OPML: http://wikipedia.org/wiki/OPML.

Akékoľvek referencie na stránky mimo IBM portálov slúžia len pre účely zjednodušenia prístupu a nie ako skrytá reklama. Ich použitie je na vaše vlastné riziko.

Navigácia v obsahu